Start › Gävleborgs län › Hudiksvall
Wareham AB
Utveckling7 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 0 | 634 | 2 936 | 2 634 | 1 373 | 189 |
| Nettoomsättning | – | 0 | 634 | 2 936 | 2 634 | 1 373 | 189 |
| Rörelsekostnader | 38 | 96 | 857 | 862 | 799 | 827 | 509 |
| Övriga externa kostnader | 38 | 32 | 217 | 198 | 203 | 213 | 175 |
| Personalkostnader | – | 0 | 606 | 588 | 535 | 421 | 311 |
| Av- och nedskrivningar | – | 0 | 17 | 17 | 17 | 17 | 17 |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 64 | 16 | 59 | 45 | 177 | 6 |
| Rörelseresultat | −38 | −96 | −223 | 2 074 | 1 835 | 546 | −321 |
| Finansiella poster | 441 | 666 | 2 358 | 700 | 178 | 301 | 73 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 252 | 196 | 1 981 | 283 | 159 | 3 | 228 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 190 | 254 | 269 | 279 | 484 | 0 | 13 |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | 0 | −218 | −109 | −138 | 465 | −297 | 169 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 2 | 1 | – | – | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 403 | 569 | 2 135 | 2 774 | 2 013 | 847 | −248 |
| Resultat före skatt | 403 | 569 | 2 135 | 2 774 | 2 013 | 847 | −248 |
| Skatt på årets resultat | 87 | 76 | 418 | 542 | 503 | 109 | 0 |
| Årets resultat | 316 | 494 | 1 717 | 2 231 | 1 510 | 738 | −248 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 12 238 | 12 300 | 12 601 | 11 028 | 8 590 | 6 894 | 6 322 |
| Anläggningstillgångar | 4 016 | 4 022 | 3 868 | 6 187 | 5 651 | 4 413 | 3 848 |
| Materiella anläggningstillgångar | – | 0 | 64 | 82 | 99 | 116 | 133 |
| Inventarier, verktyg och installationer | – | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Förbättringsutgifter på annans fastighet | – | 0 | 64 | 82 | 99 | 116 | 133 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 4 016 | 4 022 | 3 804 | 6 105 | 5 552 | 4 297 | 3 715 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 4 016 | 4 022 | 3 804 | 6 105 | 5 552 | 4 297 | 3 715 |
| Omsättningstillgångar | 8 221 | 8 278 | 8 732 | 4 841 | 2 939 | 2 481 | 2 474 |
| Kortfristiga fordringar | 98 | 54 | 499 | 397 | 24 | 49 | 52 |
| Övriga fordringar | 41 | 25 | 444 | 382 | 24 | 49 | 52 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 56 | 30 | 54 | 16 | – | – | – |
| Kassa och bank | 8 124 | 8 224 | 8 234 | 4 444 | 2 914 | 2 432 | 2 421 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 12 238 | 12 300 | 12 601 | 11 028 | 8 590 | 6 894 | 6 322 |
| Eget kapital | 12 154 | 12 262 | 11 768 | 10 246 | 8 203 | 6 876 | 6 315 |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Fritt eget kapital | 12 054 | 12 162 | 11 668 | 10 146 | 8 103 | 6 776 | 6 215 |
| Balanserat resultat | 11 738 | 11 668 | 9 951 | 7 915 | 6 593 | 6 038 | 6 463 |
| Årets resultat | 316 | 494 | 1 717 | 2 231 | 1 510 | 738 | −248 |
| Kortfristiga skulder | 83 | 38 | 832 | 781 | 387 | 18 | 7 |
| Skatteskulder | 83 | 38 | 811 | 760 | 366 | – | – |
| Övriga skulder | – | 0 | 21 | 21 | 20 | 18 | 7 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 322 | 424 | – | – | – | 183 | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | – | 6 776 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Verksamheten i bolaget har under räkenskapsåret varit helt vilande och aktiebolaget bedriver inte längre en aktiv verksamhet vilket gör att omsättningen minskat jämfört med föregående år.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Verksamheten i bolaget har under räkenskapsåret varit helt vilande och aktiebolaget bedriver inte längre en aktiv verksamhet vilket gör att omsättningen minskat jämfört med föregående år.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Kompensationen är baserad på hur bra fonden som Endeavour Strategic Managment II Limited är rådgivare för, presterar. Fonden har under räkenskapsåret avslutats och därför har Wareham AB:s omsättning minskat jämfört med fg år.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Kompensationen är baserad på hur bra fonden som Endeavour Strategic Managment II Limited är rådgivare för, presterar. Fonden har under räkenskapsåret presterat mycket bra och därför har Wareham AB:s omsättning ökat jämfört med fg år.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Kompensationen är baserad på hur bra fonden som Endeavour Strategic Managment II Limited är rådgivare för, presterar. Fonden har under räkenskapsåret presterat mycket bra och därför har Wareham AB:s omsättning ökat jämfört med fg år.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Kompensationen är baserad på hur bra fonden som Endeavour Strategic Managment II Limited är rådgivare för, presterar. Fonden har under räkenskapsåret presterat mycket bra och därför har Wareham AB:s omsättning ökat jämfört med fg år.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2026-06-30 | 2025-06-30 | 2024-06-30 | 2023-06-30 | 2022-06-30 | 2021-06-30 | 2020-06-30 | 2019-06-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 4 016 | 4 022 | 4 022 | 6 432 | 6 017 | 4 297 | 4 012 | 4 301 |
| Årets inköp | – | 0 | 364 | 931 | 1 829 | 526 | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 6 | 0 | 2 775 | 516 | 109 | 241 | 820 | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 0 | 0 | 218 | 327 | 465 | 0 | 297 | 128 |
| Årets nedskrivningar | – | – | – | 0 | 465 | 0 | – | – |
| Återförda nedskrivningar | – | – | 364 | 931 | 1 829 | 526 | – | – |
Förbättringsutgifter på annans fastighet
| Post | 2025-06-30 | 2024-06-30 | 2023-06-30 | 2022-06-30 | 2021-06-30 | 2020-06-30 | 2019-06-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 352 | 352 | 352 | 352 | 352 | 352 |
| Försäljningar och utrangeringar | 352 | 0 | – | – | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 0 | 287 | 270 | 253 | 235 | 218 | 201 |
| Årets avskrivningar | 0 | 17 | 17 | 17 | 17 | 17 | – |
| Återförda avskrivningar | 287 | 0 | – | – | – | – | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-06-30 | 2024-06-30 | 2023-06-30 | 2022-06-30 | 2021-06-30 | 2020-06-30 | 2019-06-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 167 | 167 | 167 | 167 | 167 | 167 |
| Försäljningar och utrangeringar | 167 | 0 | – | – | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 0 | 167 | 167 | 167 | 167 | 167 | 167 |
| Återförda avskrivningar | 167 | 0 | – | – | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- GRYTTJA 1, 824 93 HUDIKSVALL
- Registrerat
- 2009-11-05
- Bransch
- Konsultverksamhet avseende företags organisation
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska bedriva konsultationer inom management och finansiell rådgivning, handel och förvaltning av värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Säte
- Hudiksvall
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-08-31
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Företaget bedriver konsultationer inom management och finansiell rådgivning, handel och förvaltning av värdepapper samt därmed förenlig verksamhet. Företaget har sitt säte i Hudiksvall .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.