Start › Östergötlands län › Linköping
Vina Consulting AB
Utveckling4 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 404 | 1 504 | 1 188 | 889 |
| Nettoomsättning | 1 404 | 1 503 | 1 188 | 800 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 0 | 0 | 89 |
| Rörelsekostnader | 718 | 796 | 717 | 727 |
| Råvaror och förnödenheter | 9 | – | 0 | 9 |
| Övriga externa kostnader | 291 | 393 | 172 | 152 |
| Personalkostnader | 399 | 282 | 496 | 566 |
| Av- och nedskrivningar | 19 | 14 | 49 | 0 |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 107 | – | – |
| Rörelseresultat | 686 | 708 | 471 | 161 |
| Finansiella poster | 2 | 1 | 0 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 3 | 1 | 0 | 1 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 1 | 0 | 0 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | 688 | 709 | 471 | 161 |
| Bokslutsdispositioner | −100 | −170 | – | – |
| Förändring av periodiseringsfonder | −100 | −170 | – | – |
| Resultat före skatt | 588 | 539 | 471 | 161 |
| Skatt på årets resultat | 124 | 112 | 99 | 37 |
| Årets resultat | 464 | 427 | 372 | 124 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 3 480 | 3 008 | 2 353 | 1 974 |
| Anläggningstillgångar | 1 383 | 1 097 | 1 246 | 1 050 |
| Materiella anläggningstillgångar | 53 | 47 | 196 | 0 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 53 | 47 | 196 | 0 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 330 | 1 050 | 1 050 | 1 050 |
| Andelar i koncernföretag | 1 330 | 1 050 | 1 050 | 1 050 |
| Omsättningstillgångar | 2 097 | 1 911 | 1 106 | 924 |
| Kortfristiga fordringar | 655 | 742 | 705 | 552 |
| Kundfordringar | 501 | 495 | 336 | 268 |
| Övriga fordringar | 154 | 244 | 362 | 284 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 0 | 2 | 6 | 0 |
| Kortfristiga placeringar | 965 | 865 | 335 | 85 |
| Övriga kortfristiga placeringar | 965 | 865 | 335 | 85 |
| Kassa och bank | 477 | 304 | 67 | 287 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 3 480 | 3 008 | 2 353 | 1 974 |
| Eget kapital | 2 471 | 2 007 | 1 580 | 1 208 |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Fritt eget kapital | 2 371 | 1 907 | 1 480 | 1 108 |
| Balanserat resultat | 1 907 | 1 480 | 1 108 | 984 |
| Årets resultat | 464 | 427 | 372 | 124 |
| Obeskattade reserver | 595 | 495 | 325 | 325 |
| Periodiseringsfonder | 595 | 495 | 325 | 325 |
| Kortfristiga skulder | 415 | 506 | 448 | 441 |
| Leverantörsskulder | 0 | 7 | 14 | 0 |
| Skulder till koncernföretag | 30 | 130 | 130 | 170 |
| Skatteskulder | 18 | 0 | 44 | 19 |
| Övriga skulder | 198 | 210 | 146 | 138 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 169 | 159 | 114 | 114 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 0 | 0 | – | – |
| Medel att disponera | – | – | 1 480 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i koncernföretag
| Post | 2024-04-30 | 2023-04-30 | 2022-04-30 | 2021-04-30 | 2020-04-30 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 330 | 1 050 | 1 050 | 1 050 | 1 050 |
| Årets inköp | 280 | – | – | – | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2024-04-30 | 2023-04-30 | 2022-04-30 | 2021-04-30 | 2020-04-30 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 195 | 169 | 314 | 69 | 69 |
| Årets inköp | 25 | – | 245 | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | 145 | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 141 | 122 | 113 | 69 | 69 |
| Årets avskrivningar | 19 | 9 | 44 | – | – |
Om bolaget
- Adress
- STUREGATAN 6, 582 21 LINKÖPING
- Registrerat
- 2009-11-01
- Bransch
- Datakonsultverksamhet
Verksamhet enligt registret
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva följande: - IT-konsulting - Bemanning - Revision - Import av maskiner och utrustning för livsmedelstillverkning - Livsmedel
Bankgironummer
- 5563-5254
- VINA CONSULTING AB
kontrollerat 2026-10-08
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2024
- Regelverk
- K2
- Säte
- Linköping
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2024-08-19
- Programvara
- Visma Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget registrerades år 2009-11-01och bedriver sedan dess it konsult.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Direkta dotterföretag
-
Restaurangentreprenören AB
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=Restaurangentreprenören AB; Organisationsnummer=556978-1072; ForetagetsSate=Linköping
-
Restaurangentreprenören AB
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=Restaurangentreprenören AB; Organisationsnummer=556978-1072; ForetagetsSate=Linköping
-
Restaurangentreprenören AB
Visa källuppgift
KoncernforetagUppgifterDotterforetagenForetag=Restaurangentreprenören AB; KoncernforetagUppgifterDotterforetagenOrganisationsnummer=556978-1072; KoncernforetagUppgifterDotterforetagenSate=Linköping