Start › Stockholms län › Huddinge
Communication Holding i Huddinge AB
Utveckling6 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 65 | 392 | 530 | 222 | 0 | 1 220 |
| Nettoomsättning | 65 | 392 | 530 | 222 | 0 | 1 034 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | – | 0 | 186 |
| Rörelsekostnader | 59 | 286 | 262 | 154 | 392 | 902 |
| Övriga externa kostnader | 55 | 169 | 151 | 83 | 297 | 280 |
| Personalkostnader | 4 | 117 | 111 | 71 | 33 | 622 |
| Av- och nedskrivningar | – | – | – | 0 | 62 | 0 |
| Rörelseresultat | 7 | 107 | 268 | 68 | −392 | 318 |
| Finansiella poster | 4 | 22 | 545 | −486 | 151 | 1 221 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | – | – | – | – | 0 | 1 231 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | – | 0 | −28 | 0 | 89 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 6 | 22 | 43 | 42 | 62 | 0 |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | – | 0 | −529 | 529 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 10 |
| Resultat efter finansiella poster | 11 | 129 | 813 | −418 | −242 | 1 539 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | – | 0 | 188 | −79 |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | – | – | 0 | 188 | −79 |
| Resultat före skatt | 11 | 129 | 813 | −418 | −54 | 1 460 |
| Skatt på årets resultat | 5 | 29 | 68 | 17 | 0 | 52 |
| Årets resultat | 6 | 100 | 744 | −435 | −54 | 1 408 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 6 841 | 7 159 | 7 774 | 7 224 | 7 897 | 9 742 |
| Anläggningstillgångar | 5 973 | 1 273 | 1 373 | 6 051 | 6 458 | 441 |
| Materiella anläggningstillgångar | – | – | – | 0 | 247 | 0 |
| Inventarier, verktyg och installationer | – | – | – | 0 | 247 | 0 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 5 973 | 1 273 | 1 373 | 6 051 | 6 211 | 441 |
| Andelar i intresseföretag | 200 | 233 | 233 | – | – | – |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 4 733 | – | 1 040 | 5 451 | 4 986 | 441 |
| Andra långfristiga fordringar | 1 040 | 1 040 | 100 | 600 | 1 225 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 868 | 5 886 | 6 400 | 1 172 | 1 439 | 9 301 |
| Kortfristiga fordringar | 408 | 469 | 1 009 | 506 | 566 | 2 877 |
| Kundfordringar | 0 | 0 | 101 | – | – | – |
| Fordringar hos intresseföretag | 400 | 400 | 400 | – | – | – |
| Övriga fordringar | 8 | 69 | 508 | 506 | 553 | 2 803 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | – | – | 0 | 13 | 74 |
| Kortfristiga placeringar | 0 | 5 000 | 5 000 | – | – | – |
| Övriga kortfristiga placeringar | 0 | 5 000 | 5 000 | – | – | – |
| Kassa och bank | 460 | 417 | 391 | 666 | 873 | 6 424 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 6 841 | 7 159 | 7 774 | 7 224 | 7 897 | 9 742 |
| Eget kapital | 6 775 | 6 968 | 6 869 | 6 124 | 7 806 | 7 860 |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Fritt eget kapital | 6 675 | 6 868 | 6 769 | 6 024 | 7 706 | 7 760 |
| Balanserat resultat | 6 668 | 6 769 | 6 024 | 6 460 | 7 760 | 6 351 |
| Årets resultat | 6 | 100 | 744 | −435 | −54 | 1 408 |
| Obeskattade reserver | – | – | – | – | 0 | 188 |
| Periodiseringsfonder | – | – | – | – | 0 | 188 |
| Kortfristiga skulder | 66 | 191 | 905 | 1 099 | 91 | 1 695 |
| Skatteskulder | 16 | 76 | 75 | 12 | 0 | 1 |
| Övriga skulder | 50 | 115 | 830 | 1 087 | 91 | 1 693 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | – | – | – | – | 0 | 0 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 300 | 200 | – | – | 247 | – |
| Annan föreslagen utdelning | 300 | 200 | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 6 024 | 7 706 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Företaget har inte åtagit sig några nya uppdrag under 2025 utan fokuserat på att avsluta tidigare åtaganden. Eventuella nya konsultuppdrag kommer noggrant att utvärderas inför ett åtagande, varför omsättning och resultat kan komma att svänga kraftigt.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Konsultverksamheten har kommit igång igen under räkenskapsåret.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Konsultverksamheten har kommit igång igen under räkenskapsåret.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen har minskat då bolaget avyttrade sitt dotterbolag fg år, vilket har lett till att verksamheten har ändrats.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Under 2020 och 2021 drabbades Sverige och övriga världen av coronaviruset. I nuläget kan styrelsen inte bedöma vilka konsekvenser detta får för bolaget samt hur länge eventuella effekter av coronaviruset kommer att påverka företaget och omvärlden. Styrelsen kommer under 2022 bevaka utvecklingen och påverkan för att på så sätt vidtaga nödvändiga åtgärder.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 200 | 200 | 233 |
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2023-01-01 | 2022-12-31 | 2022-01-01 | 2021-12-31 | 2021-01-01 | 2020-12-31 | 2020-01-01 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 040 | 1 040 | 1 040 | 600 | 600 | 1 225 | 1 225 | 0 | 0 | 0 |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | 500 | – | 625 | – | – | – | – | – |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2023-01-01 | 2022-12-31 | 2022-01-01 | 2021-12-31 | 2021-01-01 | 2020-12-31 | 2020-01-01 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 4 733 | 5 033 | 1 040 | 5 980 | 5 980 | 4 986 | 4 986 | 441 | 441 | 321 |
| Årets inköp | 0 | – | 80 | – | 995 | – | 10 545 | – | 120 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 300 | – | 5 020 | – | 0 | – | 6 000 | – | 0 | – |
| Omklassificeringar | – | – | 0 | – | −1 | – | 0 | – | – | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | – | – | 0 | 529 | 529 | 0 | 0 | – | – | – |
| Årets nedskrivningar | – | – | 0 | – | 529 | – | 0 | – | – | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2022-12-31 | 2022-01-01 | 2021-12-31 | 2021-01-01 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 308 | 308 | 0 | 0 |
| Årets inköp | 0 | – | 308 | – | 0 |
| Försäljningar och utrangeringar | 308 | – | 0 | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 0 | 62 | 62 | 0 | 0 |
| Årets avskrivningar | 0 | – | 62 | – | 0 |
| Återförda avskrivningar | 62 | – | 0 | – | – |
Om bolaget
- Adress
- HARPASSVÄGEN 10, 141 42 HUDDINGE
- Registrerat
- 2009-10-16
- Bransch
- Konsultverksamhet avseende företags organisation
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska bedriva konsultverksamhet främst gentemot IT-sektorn, främst i samband med förändringsprocesser, äga och förvalta värdepapper och annan lös egendom samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 600-3016
- Communication Holding
kontrollerat 2026-10-08
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-01-10
- Programvara
- Årsredovisning Online
Allmänt om verksamheten
Bolaget bedriver konsultverksamhet i samband med förändringsprocesser gentemot IT sektorn. Bolaget äger och förvaltar värdepapper. Företagets säte är Huddinge.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.