CJM Consulting Stockholm AB
Utveckling9 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 627 | 1 484 | 1 063 | 1 323 | 1 125 | 1 421 | 1 128 | 919 | 810 |
| Nettoomsättning | 1 627 | 1 484 | 1 063 | 1 323 | 1 125 | 1 378 | 1 128 | 919 | 810 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | – | 0 | 43 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 580 | 879 | 842 | 674 | 928 | 918 | 569 | 568 | 566 |
| Råvaror och förnödenheter | 0 | 96 | 84 | – | – | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 96 | 107 | 97 | 87 | 81 | 75 | 60 | 141 | 112 |
| Personalkostnader | 484 | 676 | 660 | 586 | 847 | 843 | 509 | 427 | 454 |
| Rörelseresultat | 1 047 | 605 | 221 | 649 | 197 | 503 | 559 | 351 | 244 |
| Finansiella poster | −34 | 21 | 25 | 27 | 23 | 10 | 25 | 116 | 56 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 34 | 56 | 26 | 28 | 23 | 10 | 35 | 116 | 56 |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | 0 | – | – | – | – | 0 | 10 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 68 | 35 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 013 | 626 | 246 | 676 | 220 | 513 | 584 | 467 | 300 |
| Bokslutsdispositioner | −94 | −58 | 28 | −16 | 47 | −22 | 76 | −30 | 86 |
| Förändring av periodiseringsfonder | −94 | −58 | 28 | −16 | 47 | −22 | 76 | −30 | 86 |
| Resultat före skatt | 919 | 568 | 275 | 660 | 267 | 491 | 659 | 437 | 386 |
| Skatt på årets resultat | 198 | 128 | 65 | 142 | 62 | 110 | 146 | 99 | 88 |
| Årets resultat | 721 | 440 | 210 | 518 | 205 | 381 | 514 | 338 | 298 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 7 023 | 5 914 | 4 965 | 4 998 | 4 549 | 4 557 | 4 155 | 3 759 | 3 627 |
| Anläggningstillgångar | 5 276 | 5 286 | 4 352 | 4 342 | 4 157 | 3 912 | 3 512 | 3 270 | 2 784 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 5 276 | 5 286 | 4 352 | 4 342 | 4 157 | 3 912 | 3 512 | 3 270 | 2 784 |
| Andra långfristiga fordringar | 5 276 | 5 286 | 4 352 | 4 342 | 4 157 | 3 912 | 3 512 | 3 270 | 2 784 |
| Omsättningstillgångar | 1 748 | 628 | 613 | 655 | 391 | 645 | 643 | 489 | 844 |
| Kortfristiga fordringar | 246 | 148 | 182 | 130 | 50 | 249 | 218 | 116 | 145 |
| Kundfordringar | 150 | 132 | 176 | 128 | 5 | 144 | 112 | 87 | 106 |
| Övriga fordringar | 96 | 16 | 6 | 2 | 45 | 106 | 106 | 28 | 39 |
| Kortfristiga placeringar | 1 305 | 304 | 333 | 316 | 310 | 281 | 273 | 288 | 412 |
| Övriga kortfristiga placeringar | 1 305 | 304 | 333 | 316 | 310 | 281 | 273 | 288 | 412 |
| Kassa och bank | 197 | 176 | 99 | 210 | 32 | 114 | 152 | 85 | 287 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 7 023 | 5 914 | 4 965 | 4 998 | 4 549 | 4 557 | 4 155 | 3 759 | 3 627 |
| Eget kapital | 4 558 | 3 937 | 3 622 | 3 662 | 3 394 | 3 189 | 2 808 | 2 444 | 2 406 |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Fritt eget kapital | 4 458 | 3 837 | 3 522 | 3 562 | 3 294 | 3 089 | 2 708 | 2 344 | 2 306 |
| Balanserat resultat | 3 737 | 3 397 | 3 312 | 3 044 | 3 089 | 2 708 | 2 194 | 2 006 | 2 009 |
| Årets resultat | 721 | 440 | 210 | 518 | 205 | 381 | 514 | 338 | 298 |
| Obeskattade reserver | 1 133 | 1 040 | 982 | 1 010 | 994 | 1 041 | 1 018 | 1 094 | 1 064 |
| Periodiseringsfonder | 1 133 | 1 040 | 982 | 1 010 | 994 | 1 041 | 1 018 | 1 094 | 1 064 |
| Långfristiga skulder | 1 000 | 650 | – | – | – | – | – | – | – |
| Övriga skulder | 1 000 | 650 | – | – | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 332 | 288 | 361 | 325 | 161 | 327 | 329 | 220 | 157 |
| Skulder till kreditinstitut | 74 | 68 | 66 | 63 | – | – | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 3 | 3 | 91 | 7 | 3 | 3 | 2 | 2 | 4 |
| Skatteskulder | 71 | 12 | 0 | 64 | 7 | 99 | 146 | 59 | 30 |
| Övriga skulder | 114 | 116 | 117 | 112 | 78 | 160 | 113 | 101 | 59 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 70 | 89 | 88 | 79 | 73 | 66 | 67 | 58 | 63 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | 100 | 125 | 250 | 250 | – | – | 150 | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 3 562 | 3 294 | 3 089 | 2 708 | 2 344 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen har ökat med nästan 40%. Orsaken till det är att kundbeläggningen har varit bättre än föregående år.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2018
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 | 2016-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 5 276 | 5 286 | 4 352 | 4 342 | 4 157 | 3 912 | 3 512 | 3 270 | 2 784 | 2 427 |
| Årets inköp | – | 934 | 10 | 185 | – | – | – | – | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 10 | – | – | – | – | – | 10 | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- DROTTNINGGATAN 1 AE M SKÖLD, 212 11 MALMÖ
- Registrerat
- 2009-10-12
- Bransch
- Konsultverksamhet avseende företags organisation
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska bedriva konsultverksamhet inom administration, ekonomi- och verksamhetsstyrning, organisationsutveckling samt därmed förenlig verksamhet. Bolaget ska även bedriva verksamhet inom fotografering, kapitalplaceringar samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 462-2890
- CJM CONSULTING STOCKHOLM AB
kontrollerat 2026-10-08
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-02-09
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Bolaget ska bedriva konsultverksamhet inom administration, ekonomi- och verksamhetsstyrning, organisationsutveckling samt därmed förenlig verksamhet. Bolaget ska även bedriva verksamhet inom fotografering, kapitalplaceringar samt därmed förenlig verksamhet. Årets intäkter och resultat har varit mycket tillfredsställande, med nöjda kunder. 2026 kommer verksamheten minska ganska rejält, pga planerad långledighet för personer verksamma i bolaget. Därmed förväntas både omsättning och resultat falla kraftigt, för att året därpå återgå till mer normala nivåer. Företaget har sitt säte i Malmö.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.