Beit Elbeiruty i Sverige AB
Utveckling4 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 4 977 | 5 081 | 4 003 | 9 220 |
| Nettoomsättning | 4 982 | 4 459 | 3 739 | 8 811 |
| Övriga rörelseintäkter | −6 | 621 | 265 | 409 |
| Rörelsekostnader | 5 500 | 5 113 | 4 968 | 11 054 |
| Handelsvaror | 1 580 | 1 390 | 934 | 2 780 |
| Övriga externa kostnader | 2 191 | 2 752 | 2 375 | 2 939 |
| Personalkostnader | 1 637 | 895 | 1 384 | 4 916 |
| Av- och nedskrivningar | 92 | 75 | 276 | 419 |
| Rörelseresultat | −524 | −32 | −965 | −1 834 |
| Finansiella poster | −13 | −6 | −14 | 64 |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | – | – | 0 | −83 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 13 | 6 | 14 | 19 |
| Resultat efter finansiella poster | −536 | −38 | −979 | −1 770 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | 0 | 1 800 |
| Erhållna koncernbidrag | – | – | 0 | 1 800 |
| Resultat före skatt | −536 | −38 | −979 | 30 |
| Skatt på årets resultat | 0 | −9 | 0 | 9 |
| Årets resultat | −536 | −29 | −979 | 21 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 826 | 1 101 | 1 443 | 3 204 |
| Anläggningstillgångar | 283 | 375 | 415 | 2 595 |
| Immateriella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 295 | 415 |
| Hyresrätter och liknande rättigheter | 0 | 0 | 295 | 415 |
| Materiella anläggningstillgångar | 283 | 375 | 100 | 701 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 283 | 375 | 100 | 701 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 20 | 1 480 |
| Fordringar hos koncernföretag | 0 | 0 | 20 | 1 480 |
| Andra långfristiga fordringar | – | 0 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 543 | 726 | 1 029 | 609 |
| Varulager m.m. | 406 | 405 | 221 | 224 |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | 221 | 224 |
| Färdiga varor och handelsvaror | 406 | 405 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 136 | 321 | 808 | 382 |
| Kundfordringar | 0 | 8 | – | – |
| Fordringar hos koncernföretag | – | – | 562 | 0 |
| Övriga fordringar | 62 | 180 | 105 | 164 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 75 | 133 | 141 | 218 |
| Kassa och bank | 1 | 0 | 0 | 3 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 826 | 1 101 | 1 443 | 3 204 |
| Eget kapital | 80 | 117 | 146 | 125 |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Fritt eget kapital | −20 | 17 | 46 | 25 |
| Balanserat resultat | 517 | 46 | 1 025 | 3 |
| Årets resultat | −536 | −29 | −979 | 21 |
| Långfristiga skulder | 28 | 205 | 29 | 1 184 |
| Checkräkningskredit | 28 | 205 | 29 | 231 |
| Skulder till koncernföretag | – | – | 0 | 953 |
| Kortfristiga skulder | 718 | 779 | 1 269 | 1 895 |
| Leverantörsskulder | 101 | 302 | 162 | 482 |
| Skulder till koncernföretag | 14 | 0 | 8 | 73 |
| Skatteskulder | 18 | 0 | 56 | 48 |
| Övriga skulder | 271 | 255 | 634 | 803 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 314 | 222 | 409 | 490 |
| Ställda säkerheter | 500 | 500 | 500 | 500 |
| Företagsinteckningar | 500 | 500 | 500 | 500 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | 46 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | 500 | – | 1 000 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Vi har utfört en revision av årsredovisningen för Vesporto AB för räkenskapsåret 2021-10-01—2022-09-30. Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Vesporto ABs finansiella ställning per den 30 september 2022 och av dess finansiella resultat för räkenskapsåret enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till Vesporto AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2020
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% på grund av Covid-19.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Spridningen av coronaviruset kan antas påverka utvecklingen av bolagets (företagets) verksamhet, ställning och resultat negativt.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Vi har utfört en revision av årsredovisningen för Vesporto AB för räkenskapsåret 2019-10-01—2020-09-30. Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Vesporto ABs finansiella ställning per den 30 september 2020 och av dess finansiella resultat för räkenskapsåret enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till Vesporto AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2021-09-30 | 2020-09-30 |
|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 20 |
| Försäljningar och utrangeringar | 20 | – |
Fordringar hos koncernföretag
| Post | 2020-09-30 | 2019-09-30 | 2018-09-30 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 20 | 1 480 | 523 |
Hyresrätter och liknande rättigheter
| Post | 2022-09-30 | 2021-09-30 | 2020-09-30 | 2019-09-30 | 2018-09-30 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 0 | 600 | 600 | 600 |
| Försäljningar och utrangeringar | – | 600 | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 0 | 0 | 305 | 185 | 65 |
| Årets avskrivningar | – | – | 120 | 120 | – |
| Återförda avskrivningar | – | 305 | – | – | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2022-09-30 | 2021-09-30 | 2020-09-30 | 2019-09-30 | 2018-09-30 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 2 178 | 2 178 | 2 136 | 2 900 | 2 596 |
| Årets inköp | – | 350 | – | 2 900 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | 308 | 764 | 2 596 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 1 895 | 1 803 | 2 036 | 2 200 | 1 900 |
| Årets avskrivningar | 92 | 75 | 36 | 299 | – |
| Återförda avskrivningar | – | 308 | 200 | – | – |
Om bolaget
- Adress
- Einar Hansens Esplanad 37, 211 75 MALMÖ
- Registrerat
- 2009-10-07
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall driva restaurangverksamhet samt i övrigt därmed förenlig verksamhet.
Jobbannonser
Källa: Arbetsförmedlingens annonsdata via JobTech Dev · uppdaterad 2026-10-18
- Annonser totalt
- 4
- Aktiva nu
- 0
- Första annonsen
- 2022-04-08
- Senaste annonsen
- 2022-05-08
Annonser per år
| År | 2022 |
|---|---|
| Annonser | 4 |
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2022
- Regelverk
- K2
- Säte
- Malmö
- Revision
- Ja (2023-01-03)
- Revisionsfirma
- KPMG AB
- Årsstämma
- 2023-01-03
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget bedriver restaurangverksamhet i Malmö och ingår i V.E.S.P.A. konceptet. Företaget har sitt säte i Malmö .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Moderföretag
-
Verissima AB
Visa källuppgift
Bolaget bedriver restaurangverksamhet i Malmö och ingår i V.E.S.P.A. konceptet. Vesporto AB är ett dotterbolag till Verissima AB, orgnr. 556975-9870. Företaget har sitt säte i Malmö, Skåne län.