Start › Uppsala län › Uppsala
Upplands Energientreprenad AB
Utveckling10 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 70 | 65 | 497 | 1 927 | 2 851 | 3 238 | 2 410 | 2 788 |
| Nettoomsättning | 70 | 65 | 306 | 1 921 | 2 829 | 3 238 | 2 410 | 2 788 |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | 191 | 6 | 22 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 119 | 85 | 669 | 2 279 | 3 181 | 3 004 | 2 488 | 2 497 |
| Råvaror och förnödenheter | 40 | 40 | 411 | 1 623 | 1 784 | 1 631 | 1 164 | 1 326 |
| Övriga externa kostnader | 74 | 40 | 181 | 420 | 665 | 692 | 691 | 644 |
| Personalkostnader | 0 | 0 | 62 | 181 | 678 | 627 | 612 | 508 |
| Av- och nedskrivningar | 5 | 5 | 8 | 56 | 54 | 54 | 20 | 18 |
| Övriga rörelsekostnader | – | 0 | 7 | 0 | – | – | – | – |
| Rörelseresultat | −49 | −20 | −172 | −352 | −330 | 234 | −78 | 291 |
| Finansiella poster | 1 | 4 | 10 | 0 | −3 | −5 | −2 | −3 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | – | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 1 | 4 | 10 | 1 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | – | – | 0 | 0 | 3 | 5 | 2 | 4 |
| Resultat efter finansiella poster | −47 | −16 | −162 | −352 | −333 | 230 | −80 | 288 |
| Bokslutsdispositioner | 799 | – | – | – | 66 | −57 | 74 | −83 |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | – | – | – | 57 | −57 | 74 | −74 |
| Förändring av överavskrivningar | – | – | – | – | 9 | – | 0 | −9 |
| Erhållna koncernbidrag | 799 | – | – | – | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | 751 | −16 | −162 | −352 | −267 | 173 | −6 | 205 |
| Skatt på årets resultat | – | – | – | – | 0 | 37 | 0 | 49 |
| Årets resultat | 751 | −16 | −162 | −352 | −267 | 136 | −6 | 155 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 137 | 371 | 399 | 869 | 1 230 | 1 617 | 1 223 | 1 100 |
| Anläggningstillgångar | 137 | 142 | 147 | 246 | 312 | 444 | 349 | 214 |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 5 | 10 | 109 | 175 | 302 | 207 | 72 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 0 | 5 | 10 | 109 | 175 | 302 | 207 | 72 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 137 | 137 | 137 | 137 | 137 | 142 | 142 | 142 |
| Andelar i koncernföretag | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Andra långfristiga fordringar | 37 | 37 | 37 | 37 | 37 | 42 | 42 | 42 |
| Omsättningstillgångar | 1 000 | 229 | 252 | 623 | 918 | 1 174 | 874 | 886 |
| Varulager m.m. | 50 | 40 | – | – | 128 | 215 | 219 | 191 |
| Råvaror och förnödenheter | 50 | 40 | – | – | 128 | 215 | 219 | 191 |
| Kortfristiga fordringar | 906 | 148 | 61 | 612 | 476 | 552 | 244 | 575 |
| Kundfordringar | 7 | 81 | 0 | 446 | 207 | 350 | 204 | 512 |
| Fordringar hos koncernföretag | 833 | – | – | – | – | – | – | – |
| Upparbetad men ej fakturerad intäkt | – | – | – | – | 150 | – | – | – |
| Övriga fordringar | 60 | 56 | 61 | 127 | 63 | 122 | 23 | 56 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 5 | 11 | 0 | 40 | 56 | 80 | 16 | 7 |
| Kassa och bank | 44 | 41 | 191 | 11 | 314 | 406 | 412 | 119 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 137 | 371 | 399 | 869 | 1 230 | 1 617 | 1 223 | 1 100 |
| Eget kapital | 828 | 77 | 93 | 100 | 326 | 393 | 257 | 264 |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Fritt eget kapital | 728 | −23 | −7 | 0 | 226 | 293 | 157 | 164 |
| Balanserat resultat | −23 | −7 | 155 | 352 | 493 | 157 | 164 | 8 |
| Årets resultat | 751 | −16 | −162 | −352 | −267 | 136 | −6 | 155 |
| Obeskattade reserver | – | – | – | – | 0 | 66 | 9 | 83 |
| Periodiseringsfonder | – | – | – | – | 0 | 57 | 0 | 74 |
| Ackumulerade överavskrivningar | – | – | – | – | 0 | 9 | 9 | 9 |
| Långfristiga skulder | – | – | – | – | 0 | 75 | 99 | 0 |
| Skulder till kreditinstitut | – | – | – | – | 0 | 75 | 99 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 308 | 294 | 306 | 769 | 904 | 1 083 | 858 | 753 |
| Skulder till kreditinstitut | – | – | – | – | 0 | 24 | 64 | 0 |
| Leverantörsskulder | 0 | 1 | 0 | 85 | 203 | 250 | 173 | 100 |
| Skulder till koncernföretag | 0 | 3 | 3 | 183 | 183 | 183 | 183 | 183 |
| Skatteskulder | – | – | – | – | – | 0 | 26 | 57 |
| Övriga skulder | 288 | 270 | 283 | 480 | 497 | 599 | 384 | 312 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 26 | 28 | 100 |
| Ställda säkerheter | 150 | 150 | 150 | 150 | 150 | 150 | 150 | 150 |
| Företagsinteckningar | 150 | 150 | 150 | 150 | 150 | 150 | 150 | 150 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | – | 226 | 293 | 157 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | – | – | 155 | – | 200 | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Vi har utfört en revision av årsredovisningen för Upplands Energientreprenad AB för år 2021. Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Upplands Energientreprenad ABs finansiella ställning per den 31 december 2021 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet "Revisorns ansvar". Vi är oberoende i förhållande till Upplands Energientreprenad AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Med anledning av COVID 19 och de effekter som vi ser på samhället idag så råder viss osäkerhet kring den framtida utvecklingen. Bolaget följer löpande utvecklingen av COVID 19 i syfte att uppskatta eventuella effekter på vår verksamhet och dess finansiella ställning.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
Grund för revisorns uttalande
Grund för uttalanden Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet "Revisorns ansvar". Vi är oberoende i förhållande till Upplands Energientreprenad AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Vi har särskilt beaktat hur effekterna av covid-19 utbrottet kan komma att påverka bolagets framtidautveckling eller risker som kan påverka den finansiella rapporteringen framåt.Vi bedömer att påverkan på bolaget är begränsad.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Utöver vår revision av årsredovisningen har vi även utfört en revision av styrelsens förvaltning för Upplands Energientreprenad AB för räkenskapsåret 2019 samt av förslaget till dispositioner beträffande bolagets vinst eller förlust. Vi tillstyrker att bolagsstämman disponerar vinsten enligt förslaget i förvaltningsberättelsen och beviljar styrelsens ledamöter ansvarsfrihet för räkenskapsåret.
Källfält: se-ar-base:AndraKravLagForfattningUttalandenText
Grund för revisorns uttalande
Grund för uttalanden Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet "Revisorns ansvar". Vi är oberoende i förhållande till Upplands Energientreprenad AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i koncernföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 283 | 283 | 283 | 283 | 283 | 283 | 283 | 283 | 283 |
| Ackumulerade nedskrivningar | 183 | 183 | 183 | 183 | 183 | 183 | 183 | 183 | 183 |
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 37 | 37 | 37 | 37 | 37 | 42 | 42 | 42 | 115 |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 25 | 25 | 25 | 278 | 860 | 966 | 817 | 662 | 572 |
| Årets inköp | – | – | – | – | 49 | 149 | 155 | 90 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | 0 | 254 | 582 | 155 | – | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 24 | 20 | 15 | 167 | 685 | 664 | 610 | 590 | 572 |
| Årets avskrivningar | 5 | 5 | 5 | 56 | 54 | 54 | 20 | 18 | – |
| Återförda avskrivningar | – | 0 | 157 | 574 | 33 | – | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- GRANDUNGEVÄGEN 7, 756 46 UPPSALA
- Registrerat
- 2009-09-18
- Bransch
- Värme- och sanitetsarbeten
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska bredriva kosultation mot kund, samt producera och installera värme och kylsystem efter kundens behov och önskemål. Tillhandahålla service och besiktningar för privata och kommersiella fastigheter, och även erbjuda kunden en totallösning.
Bankgironummer
- 453-9995
- Upplands Energientreprenad AB
kontrollerat 2026-10-08
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Vänge
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-05-22
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget bedriver produktion och installation av värme- och kylsystem samt fastighetsservice. Bolaget ägar dotterbolaget SverigeGrepen AB, 556800-1639. Företaget har sitt säte i Vänge .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
| År | Storlek | |
|---|---|---|
| 2025 | 10 kB | Öppna |
| 2024 | 10 kB | Öppna |
| 2023 | 9 kB | Öppna |
| 2021 | 217 kB | Öppna |
| 2020 | 15 kB | Öppna |
| 2019 | 15 kB | Öppna |
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Direkta dotterföretag
-
SverigeGrepen AB
Visa källuppgift
Allmänt om verksamheten Bolaget bedriver produktion och installation av värme- och kylsystem samt fastighetsservice. Bolaget ägar dotterbolaget SverigeGrepen AB, 556800-1639. Företaget har sitt säte i Vänge .
-
SverigeGrepen AB
Visa källuppgift
Allmänt om verksamheten Bolaget bedriver produktion och installation av värme- och kylsystem samt fastighetsservice. Bolaget ägar dotterbolaget SverigeGrepen AB, 556800-1639. Företaget har sitt säte i Vänge .
-
SverigeGrepen AB
Visa källuppgift
Allmänt om verksamheten Bolaget bedriver produktion och installation av värme- och kylsystem samt fastighetsservice. Bolaget ägar dotterbolaget SverigeGrepen AB, 556800-1639. Företaget har sitt säte i Vänge .
-
SverigeGrepen AB
Visa källuppgift
Allmänt om verksamheten Bolaget bedriver produktion och installation av värme- och kylsystem samt fastighetsservice. Bolaget ägar dotterbolaget SverigeGrepen AB, 556800-1639. Inga försäljningar eller inköp har skett mellan bolagen. Företaget har sitt säte i Vänge .
-
SverigeGrepen AB
Visa källuppgift
Allmänt om verksamheten Bolaget bedriver produktion och installation av värme- och kylsystem samt fastighetsservice. Bolaget ägar dotterbolaget SverigeGrepen AB, 556800-1639. Inga försäljningar eller inköp har skett mellan bolagen. Företaget har sitt säte i Vänge .
Visa fler relationer
-
SverigeGrepen AB
Visa källuppgift
Allmänt om verksamheten Bolaget bedriver produktion och installation av värme- och kylsystem samt fastighetsservice. Bolaget ägar dotterbolaget SverigeGrepen AB, 556800-1639. Inga försäljningar eller inköp har skett mellan bolagen. Företaget har sitt säte i Vänge .