Start › Dalarnas län › Borlänge
Familjen Duman AB
Utveckling8 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 5 688 | 4 979 | 3 118 | 2 424 | 2 620 | 2 866 | 3 293 | 3 476 |
| Nettoomsättning | 5 377 | 4 555 | 2 918 | 2 313 | 2 557 | 2 780 | 3 162 | 3 247 |
| Övriga rörelseintäkter | 310 | 424 | 200 | 111 | 64 | 86 | 130 | 229 |
| Rörelsekostnader | 5 429 | 4 851 | 3 165 | 2 677 | 2 390 | 2 674 | 2 758 | 2 672 |
| Råvaror och förnödenheter | 2 194 | 1 925 | 1 166 | 899 | 982 | 1 243 | 1 164 | 1 222 |
| Övriga externa kostnader | 1 028 | 973 | 768 | 859 | 621 | 621 | 573 | 624 |
| Personalkostnader | 2 152 | 1 917 | 1 220 | 918 | 787 | 810 | 974 | 826 |
| Av- och nedskrivningar | 55 | 35 | 11 | – | – | 0 | 47 | 0 |
| Rörelseresultat | 259 | 128 | −46 | −252 | 230 | 192 | 535 | 804 |
| Finansiella poster | 1 | −1 | −1 | 0 | −22 | −11 | −8 | −6 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 2 | 3 | 0 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 1 | 3 | 1 | 0 | 22 | 11 | 8 | 6 |
| Resultat efter finansiella poster | 259 | 128 | −47 | −252 | 208 | 181 | 527 | 798 |
| Resultat före skatt | 259 | 128 | −47 | −252 | 208 | 181 | 527 | 798 |
| Skatt på årets resultat | 18 | – | – | 0 | 45 | 39 | 116 | 176 |
| Årets resultat | 241 | 128 | −47 | −252 | 163 | 142 | 411 | 623 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 182 | 1 348 | 1 295 | 1 200 | 1 519 | 2 141 | 1 631 | 1 765 |
| Anläggningstillgångar | 319 | 271 | 83 | 0 | 0 | – | – | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 319 | 271 | 83 | 0 | 0 | – | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 199 | 136 | 83 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Förbättringsutgifter på annans fastighet | 120 | 135 | – | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 863 | 1 077 | 1 212 | 1 200 | 1 519 | 2 141 | 1 631 | 1 765 |
| Varulager m.m. | 25 | 39 | 56 | 32 | 48 | 41 | 48 | 55 |
| Råvaror och förnödenheter | 25 | 39 | 56 | 32 | 48 | 41 | 48 | 55 |
| Kortfristiga fordringar | 546 | 870 | 1 097 | 1 118 | 1 465 | 1 549 | 897 | 15 |
| Kundfordringar | 7 | 4 | 5 | 0 | – | – | – | – |
| Övriga fordringar | 479 | 829 | 1 057 | 1 109 | 1 453 | 1 549 | 893 | 9 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 60 | 37 | 35 | 8 | 12 | 0 | 4 | 6 |
| Kassa och bank | 293 | 168 | 59 | 51 | 7 | 551 | 686 | 1 695 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 182 | 1 348 | 1 295 | 1 200 | 1 519 | 2 141 | 1 631 | 1 765 |
| Eget kapital | 820 | 979 | 1 051 | 1 098 | 1 350 | 1 687 | 1 545 | 1 634 |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Ej registrerat aktiekapital | – | – | – | – | – | 0 | – | – |
| Uppskrivningsfond | – | – | – | – | – | 0 | – | – |
| Reservfond | – | – | – | – | – | 0 | – | – |
| Fritt eget kapital | 720 | 879 | 951 | 998 | 1 250 | 1 587 | 1 445 | 1 534 |
| Överkursfond | – | – | – | – | – | 0 | – | – |
| Balanserat resultat | 479 | 751 | 998 | 1 250 | 1 087 | 1 445 | – | – |
| Årets resultat | 241 | 128 | −47 | −252 | 163 | 142 | 411 | 623 |
| Långfristiga skulder | – | – | – | – | 0 | 315 | – | – |
| Skulder till kreditinstitut | – | – | – | – | 0 | 305 | – | – |
| Övriga skulder | – | – | – | – | 0 | 10 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 362 | 370 | 244 | 102 | 169 | 139 | 86 | 131 |
| Leverantörsskulder | 232 | 179 | 178 | 51 | 96 | 53 | – | – |
| Skatteskulder | 37 | 12 | 6 | 0 | 48 | 34 | 67 | 117 |
| Övriga skulder | 64 | 64 | 29 | 45 | 26 | – | – | – |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 30 | 115 | 32 | 6 | 0 | 52 | 20 | 14 |
| Ställda säkerheter | 250 | 250 | 250 | 250 | – | – | – | – |
| Företagsinteckningar | 250 | 250 | 250 | 250 | – | – | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 300 | 400 | 200 | – | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | 951 | 998 | 1 250 | 1 587 | 1 445 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% till följd av ökad försäljning.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
På grund av osäkerheten kring framtida politiska beslut och människors och företags beteende går det i dagsläget inte att kvantifiera virusspridningens påverkan på verksamheten.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2018
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 | 2016-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 817 | 713 | 641 | 547 | 547 | 547 | 547 | 500 | 500 |
| Årets inköp | 103 | 73 | 94 | – | – | – | 47 | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 618 | 578 | 558 | 547 | 547 | 547 | 547 | 500 | 500 |
| Årets avskrivningar | 40 | 20 | 11 | – | – | – | 47 | – | – |
Om bolaget
- Adress
- BRAGEGATAN 12, 784 44 BORLÄNGE
- Registrerat
- 2009-08-04
- Bransch
- Restaurangverksamhet
Verksamhet enligt registret
Föremålet för bolagets verksamhet är restaurangrörelse och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 481-6450
- Restaurang Fortuna
kontrollerat 2026-10-08
Jobbannonser
Källa: Arbetsförmedlingens annonsdata via JobTech Dev · uppdaterad 2026-11-02
- Annonser totalt
- 1
- Aktiva nu
- 0
- Första annonsen
- 2022-02-28
- Senaste annonsen
- 2022-02-28
Annonser per år
| År | 2022 |
|---|---|
| Annonser | 1 |
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2024
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2025-06-26
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget bedriver restaurangverksamhet. Företaget har sitt säte i Borlänge.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.