Start › Stockholms län › Tullinge
Peter Bentinger IT-Konsult AB
Utveckling8 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelsekostnader | 25 | 23 | 28 | 21 | 14 | 14 | 13 | 13 |
| Övriga externa kostnader | 25 | 23 | 28 | 21 | 14 | 14 | 13 | 13 |
| Rörelseresultat | −25 | −23 | −28 | −21 | −14 | −14 | −13 | −13 |
| Finansiella poster | 1 120 | 1 887 | 1 080 | 39 602 | −25 | 0 | −10 | −40 |
| Resultat från andelar i intresseföretag | – | – | 0 | 38 875 | – | – | – | – |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 420 | 1 058 | – | – | – | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 703 | 831 | 1 080 | 727 | 4 | 3 | −1 | −3 |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | – | – | – | 0 | −66 | 2 | 9 | 36 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 3 | 2 | – | 0 | 95 | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 1 095 | 1 865 | 1 052 | 39 581 | −39 | −14 | −23 | −52 |
| Resultat före skatt | 1 095 | 1 865 | 1 052 | 39 581 | −39 | −14 | −23 | −52 |
| Skatt på årets resultat | 140 | 167 | 216 | 132 | – | – | – | – |
| Årets resultat | 956 | 1 698 | 836 | 39 449 | −39 | −14 | −23 | −52 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 40 704 | 40 035 | 38 506 | 39 629 | 48 | 87 | 100 | 124 |
| Anläggningstillgångar | 4 989 | 11 680 | 12 915 | 6 512 | – | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 4 989 | 11 680 | 12 915 | 6 512 | – | – | – | – |
| Andelar i intresseföretag | – | – | – | 0 | – | – | – | – |
| Andra långfristiga fordringar | 4 989 | 11 680 | 12 915 | 6 512 | – | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 35 715 | 28 355 | 25 591 | 33 117 | 48 | 87 | 100 | 124 |
| Kortfristiga fordringar | 292 | 361 | 630 | 507 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga fordringar | 168 | 216 | 133 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 124 | 145 | 497 | 507 | – | – | – | – |
| Kortfristiga placeringar | 7 | 7 | 7 | 7 | 7 | 38 | 49 | 70 |
| Övriga kortfristiga placeringar | 7 | 7 | 7 | 7 | 7 | 38 | 49 | 70 |
| Kassa och bank | 35 416 | 27 987 | 24 954 | 32 603 | 41 | 48 | 52 | 53 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 40 704 | 40 035 | 38 506 | 39 629 | 48 | 87 | 100 | 124 |
| Eget kapital | 40 398 | 39 652 | 38 158 | 39 497 | 48 | 87 | 100 | 124 |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Fritt eget kapital | 40 298 | 39 552 | 38 058 | 39 397 | −52 | −13 | 0 | 24 |
| Balanserat resultat | 39 342 | 37 854 | 37 222 | −52 | −13 | 0 | 24 | 76 |
| Årets resultat | 956 | 1 698 | 836 | 39 449 | −39 | −14 | −23 | −52 |
| Kortfristiga skulder | 306 | 383 | 348 | 132 | – | – | – | – |
| Skatteskulder | 306 | 383 | 348 | 132 | – | – | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 322 | 210 | 204 | 2 175 | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | −52 | −13 | 0 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2023-06-30 | 2022-06-30 |
|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 0 |
| Årets inköp | 15 454 | 0 |
| Försäljningar och utrangeringar | 15 454 | 0 |
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2026-06-30 | 2025-06-30 | 2024-06-30 | 2023-06-30 | 2022-06-30 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 4 989 | 11 680 | 12 915 | 6 512 | 0 |
| Årets inköp | 2 400 | 3 600 | 6 403 | 6 512 | 0 |
| Försäljningar och utrangeringar | 9 091 | 4 835 | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- BERNSTRÖMSVÄGEN 33 A, 146 38 TULLINGE
- Registrerat
- 2009-06-01
- Bransch
- Dataprogrammering
Verksamhet enligt registret
Bolaget förvaltar värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Säte
- Stockholm
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-10-07
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget förvaltar värdepapper och bedriver därigenom ingen verksamhet. Företaget har sitt säte i Stockholm .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.