Start › Stockholms län › Hägersten
Jan Spring AB
Utveckling9 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 19 | 58 | 145 | 81 | 222 | 396 |
| Nettoomsättning | 0 | 19 | 58 | 145 | 81 | 222 | 396 |
| Rörelsekostnader | 8 | 33 | 38 | 86 | 75 | 117 | 135 |
| Handelsvaror | 0 | 2 | 6 | 16 | 6 | 2 | 14 |
| Övriga externa kostnader | 8 | 31 | 32 | 70 | 69 | 115 | 120 |
| Personalkostnader | – | – | – | – | – | 1 | 0 |
| Rörelseresultat | −8 | −14 | 20 | 59 | 6 | 105 | 262 |
| Finansiella poster | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 17 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | – | 0 | 18 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −8 | −14 | 19 | 59 | 6 | 121 | 262 |
| Resultat före skatt | −8 | −14 | 19 | 59 | 6 | 121 | 262 |
| Skatt på årets resultat | – | 0 | 4 | 14 | 1 | 27 | 58 |
| Årets resultat | −8 | −14 | 16 | 44 | 5 | 94 | 203 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 17 | 110 | 150 | 246 | 182 | 248 | 356 |
| Anläggningstillgångar | – | – | – | – | – | 0 | 100 |
| Finansiella anläggningstillgångar | – | – | – | – | – | 0 | 100 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | – | – | – | – | – | 0 | 100 |
| Omsättningstillgångar | 17 | 110 | 150 | 246 | 182 | 248 | 256 |
| Kortfristiga fordringar | 17 | 10 | 17 | 37 | 4 | 47 | 14 |
| Kundfordringar | – | – | 0 | 5 | 4 | 0 | 14 |
| Övriga fordringar | 17 | 10 | 17 | 32 | 0 | 47 | 0 |
| Kassa och bank | 0 | 101 | 133 | 209 | 178 | 201 | 242 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 17 | 110 | 150 | 246 | 182 | 248 | 356 |
| Eget kapital | 17 | 25 | 116 | 145 | 105 | 198 | 324 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Fritt eget kapital | −8 | 0 | 16 | 45 | 5 | 98 | 224 |
| Balanserat resultat | 0 | 14 | 0 | 0 | 0 | 4 | 20 |
| Årets resultat | −8 | −14 | 16 | 44 | 5 | 94 | 203 |
| Kortfristiga skulder | 0 | 85 | 35 | 102 | 77 | 50 | 32 |
| Skatteskulder | 0 | 4 | 18 | 16 | 28 | 35 | 38 |
| Övriga skulder | 0 | 81 | 17 | 86 | 49 | 1 | −6 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | – | – | – | – | 0 | 14 | 0 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | – | 16 | 45 | 5 | 98 | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 45 | 5 | 98 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% då bolaget har minskat sina uppdrag.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% då bolaget har minskat sin verksamhet under året.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% då bolagets verksamhet har återhämtat sig efter Coid-19.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% främst eftersom vi är mitt uppe i en pandemi.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Om bolaget
- Adress
- KRISTALLVÄGEN 24 LGH 1002, 126 78 HÄGERSTEN
- Registrerat
- 2009-04-24
- Bransch
- Annan stödverksamhet avseende konstnärligt skapande och scenkonst
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska bedriva uthyrning av film- och studiolokaler med tillhörande tjänster som tex catering, dekorbygge, budköring och målning samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5149-1389
- AB Spring Studio
kontrollerat 2026-10-07
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2025-10-21
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Bolaget bedriver försäljning av reklamprodukter. Företaget har sitt säte i Stockholm.
Väsentliga händelser
Bolaget har varit vilande under verskamhetsåret.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.