Start › Västmanlands län › Västerås
Kylla Invest AB
Utveckling9 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelsekostnader | 7 | 7 | 6 | −5 | 15 | 4 | 5 | 5 | 6 |
| Övriga externa kostnader | 7 | 7 | 6 | −5 | 15 | 4 | 5 | 5 | 6 |
| Rörelseresultat | −7 | −7 | −6 | 5 | −15 | −4 | −5 | −5 | −6 |
| Finansiella poster | 41 | 29 | 11 | 380 | 184 | 440 | 170 | 24 | 20 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 41 | 29 | 11 | 380 | 184 | 440 | 170 | 24 | 20 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 33 | 23 | 5 | 385 | 169 | 435 | 165 | 19 | 15 |
| Resultat före skatt | 33 | 23 | 5 | 385 | 169 | 435 | 165 | 19 | 15 |
| Skatt på årets resultat | 1 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Årets resultat | 32 | 23 | 5 | 385 | 169 | 435 | 165 | 19 | 15 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 656 | 851 | 1 026 | 1 204 | 1 002 | 1 017 | 756 | 761 | 912 |
| Anläggningstillgångar | 656 | 846 | 1 020 | 1 200 | 997 | 997 | 747 | 747 | 908 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 656 | 846 | 1 020 | 1 200 | 997 | 997 | 747 | 747 | 908 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 56 | 246 | 420 | 600 | 250 | 250 | – | – | – |
| Andra långfristiga fordringar | 600 | 600 | 600 | 600 | 747 | 747 | 747 | 747 | 908 |
| Omsättningstillgångar | 0 | 5 | 5 | 4 | 4 | 20 | 9 | 14 | 3 |
| Kassa och bank | 0 | 5 | 5 | 4 | 4 | 20 | 9 | 14 | 3 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 656 | 851 | 1 026 | 1 204 | 1 002 | 1 017 | 756 | 761 | 912 |
| Eget kapital | 644 | 822 | 1 003 | 1 194 | 996 | 1 011 | 755 | 760 | 910 |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Fritt eget kapital | 544 | 722 | 903 | 1 094 | 896 | 911 | 655 | 660 | 810 |
| Balanserat resultat | 512 | 699 | 898 | 709 | 727 | 476 | 490 | 641 | 795 |
| Årets resultat | 32 | 23 | 5 | 385 | 169 | 435 | 165 | 19 | 15 |
| Kortfristiga skulder | 12 | 29 | 23 | 10 | 6 | 6 | 1 | 1 | 1 |
| Skatteskulder | 1 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Övriga skulder | 11 | 29 | 23 | 10 | 6 | 6 | 1 | 1 | 1 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | 210 | 204 | 196 | 187 | 184 | 179 | 170 | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 896 | 911 | 655 | 660 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2026-04-30 | 2025-04-30 | 2024-04-30 | 2023-04-30 | 2022-04-30 | 2021-04-30 | 2020-04-30 | 2019-04-30 | 2018-04-30 | 2017-04-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 600 | 600 | 600 | 600 | 747 | 747 | 747 | 747 | 908 | 1 039 |
| Årets inköp | – | – | 0 | 600 | 0 | – | – | – | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | 0 | 747 | 0 | – | – | – | – | – |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2026-04-30 | 2025-04-30 | 2024-04-30 | 2023-04-30 | 2022-04-30 | 2021-04-30 | 2020-04-30 | 2019-04-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 56 | 246 | 420 | 600 | 250 | 250 | 0 | 0 |
| Årets inköp | – | – | 0 | 600 | 0 | 250 | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 189 | 175 | 180 | 250 | 0 | – | – | – |
| Återförda nedskrivningar | – | – | – | 600 | 0 | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- KYLLA 1, 725 96 VÄSTERÅS
- Registrerat
- 2009-03-06
- Bransch
- Förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska bedriva förvaltning av kapital samt därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Säte
- Västerås
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-09-15
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget bedriver förvaltning av kapital. Företaget har sitt säte i Västerås .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.