Start › Stockholms län › Stockholm
Admayer AB
Utveckling7 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 0 | 1 517 | 1 702 | 2 273 | 2 399 | 2 137 |
| Nettoomsättning | – | 0 | 1 441 | 1 702 | 2 273 | 2 399 | 2 136 |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | 75 | – | 0 | 0 | 1 |
| Rörelsekostnader | 105 | 145 | 1 337 | 1 840 | 1 877 | 2 193 | 1 685 |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | – | – | 199 | 247 | 290 |
| Handelsvaror | – | – | 0 | 18 | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 105 | 145 | 776 | 698 | 568 | 527 | 507 |
| Personalkostnader | – | 0 | 551 | 1 109 | 1 094 | 1 402 | 874 |
| Av- och nedskrivningar | – | 0 | 10 | 15 | 16 | 16 | 14 |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | – | 0 | 0 | 1 | 1 |
| Rörelseresultat | −105 | −145 | 179 | −138 | 396 | 206 | 451 |
| Finansiella poster | 0 | 1 | 20 | −88 | 203 | −79 | −1 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | – | 0 | 17 | – | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 2 | 4 | 0 | 203 | −78 | 0 |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | – | – | 0 | 89 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | −105 | −143 | 199 | −226 | 599 | 128 | 451 |
| Bokslutsdispositioner | 8 | 145 | −61 | 301 | −4 | 0 | 141 |
| Förändring av periodiseringsfonder | 8 | 145 | −61 | 301 | −4 | 0 | 141 |
| Resultat före skatt | −98 | 1 | 138 | 74 | 595 | 128 | 592 |
| Skatt på årets resultat | 0 | 1 | 38 | 59 | 118 | 59 | 147 |
| Årets resultat | −98 | 0 | 100 | 16 | 477 | 69 | 444 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 823 | 865 | 1 011 | 1 901 | 1 999 | 1 646 | 1 798 |
| Anläggningstillgångar | 240 | 178 | 56 | 375 | 784 | 101 | 117 |
| Materiella anläggningstillgångar | – | 0 | 0 | 13 | 28 | 44 | 61 |
| Inventarier, verktyg och installationer | – | 0 | 0 | 13 | 28 | 44 | 61 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 240 | 178 | 56 | 362 | 756 | 56 | 56 |
| Andelar i koncernföretag | 56 | 56 | 56 | 56 | 56 | 56 | 56 |
| Andelar i intresseföretag | 184 | 122 | – | – | – | – | – |
| Andra långfristiga fordringar | – | 0 | 0 | 306 | 700 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 582 | 687 | 954 | 1 525 | 1 215 | 1 545 | 1 681 |
| Kortfristiga fordringar | 385 | 346 | 180 | 1 312 | 697 | 889 | 681 |
| Kundfordringar | 19 | 19 | 19 | 959 | 541 | 582 | 447 |
| Fordringar hos koncernföretag | 360 | 281 | 0 | 41 | 4 | – | – |
| Övriga fordringar | 6 | 21 | 82 | 171 | 105 | 201 | 113 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 0 | 25 | 79 | 141 | 47 | 105 | 121 |
| Kortfristiga placeringar | – | – | – | – | 0 | 500 | 600 |
| Övriga kortfristiga placeringar | – | – | – | – | 0 | 500 | 600 |
| Kassa och bank | 198 | 340 | 775 | 213 | 518 | 156 | 400 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 823 | 865 | 1 011 | 1 901 | 1 999 | 1 646 | 1 798 |
| Eget kapital | 724 | 822 | 822 | 1 122 | 1 256 | 848 | 1 053 |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Fritt eget kapital | 624 | 722 | 722 | 1 022 | 1 156 | 748 | 953 |
| Balanserat resultat | 722 | 722 | 622 | 1 006 | 679 | 679 | 509 |
| Årets resultat | −98 | 0 | 100 | 16 | 477 | 69 | 444 |
| Obeskattade reserver | 0 | 8 | 152 | 91 | 392 | 387 | 387 |
| Periodiseringsfonder | 0 | 8 | 152 | 91 | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 98 | 36 | 37 | 688 | 352 | 411 | 358 |
| Förskott från kunder | – | – | 0 | 287 | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 64 | 0 | 6 | 8 | 54 | 48 | 39 |
| Skulder till koncernföretag | 27 | 27 | 23 | – | – | – | – |
| Skatteskulder | – | – | 0 | 21 | – | – | – |
| Övriga skulder | 0 | 1 | 0 | 352 | 247 | 340 | 298 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 7 | 7 | 7 | 22 | 51 | 22 | 20 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | – | – | – | 150 | 69 | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 1 156 | 748 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas. Styrelsen anser att förslaget är förenligt med försiktighetsregeln i 17 kap. 3 § aktiebolagslagen enligt följande redogörelse: Styrelsens uppfattning är att vinstutdelningen är försvarlig med hänsyn till de krav verksamhetens art, omfattning och risk ställer på storleken på det egna kapitalet, bolagets konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Admayer AB för räkenskapsåret 2022 . Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Admayer AB s finansiella ställning per den 31 december 2022 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Grund för uttalanden Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar . Jag är oberoende i förhållande till Admayer AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Admayer AB för år 2021. Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Admayer ABs finansiella ställning per den 31 december 2021 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet "Revisorns ansvar". Jag är oberoende i förhållande till Admayer AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Admayer AB för år 2020. Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Admayer ABs finansiella ställning per den 31 december 2020 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet "Revisorns ansvar". Jag är oberoende i förhållande till Admayer AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 184 | 122 | 0 |
| Årets inköp | 62 | 122 | 0 |
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 0 | 306 | 700 | 0 |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2021-01-01 | 2020-12-31 | 2020-01-01 | 2019-12-31 | 2019-01-01 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 0 | 113 | 113 | 113 | 113 | 113 | 113 | 62 |
| Årets inköp | – | – | – | – | – | 0 | – | 52 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 0 | 113 | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 0 | 0 | 100 | 85 | 69 | 69 | 53 | 53 | 39 |
| Årets avskrivningar | – | – | 15 | 16 | – | 16 | – | 14 | – |
| Återförda avskrivningar | 0 | 100 | 0 | – | – | – | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- WALLINGATAN 34 5TR, 111 24 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2009-02-26
- Bransch
- Datainfrastruktur, databehandling, hosting o.d.
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska bedriva informationssökningstjänster, försäljning och förmedling av annonsplats på internet, försäljning av hud- vårdsprodukter (internethandel, webbutik) till hushåll och privatpersoner samt konsultverksamhet för företags- och verksamhetsutveckling.
Bankgironummer
- 392-7936
- Admayer AB
kontrollerat 2026-10-07
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Stockholm
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-29
- Programvara
- Wolters Kluwer Bokslut
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget har två verksamhetsinriktningar: konsultverksamhet och affärsutveckling. Konsultverksamheten riktas mot IT, media och bank-och finanssektorn i form av rådgivning och projektledning inom affärs- och verksamhetsutveckling. Den egna affärsutvecklingens fokusområden är digitala informationstjänster. Företaget har sitt säte i Stockholm .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Direkta dotterföretag
-
Skillbased Consulting Sweden AB
Visa källuppgift
InnehavAndelarKoncernforetagDotterforetag=Skillbased Consulting Sweden AB
-
Breins & Co AB
Visa källuppgift
InnehavAndelarKoncernforetagDotterforetag=Breins & Co AB