Start › Dalarnas län › Furudal
Tappen i Furudal AB
Utveckling8 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 116 | 108 | 277 | 2 712 | 5 405 | 6 323 |
| Nettoomsättning | 115 | 107 | 127 | 2 637 | 5 405 | 6 323 |
| Övriga rörelseintäkter | 1 | 1 | 150 | 75 | 0 | 0 |
| Rörelsekostnader | 59 | 68 | 143 | 2 645 | 5 180 | 6 172 |
| Handelsvaror | – | 0 | 1 | 2 293 | 4 867 | 5 798 |
| Övriga externa kostnader | 11 | 20 | 119 | 314 | 287 | 353 |
| Personalkostnader | – | – | – | 0 | 4 | 0 |
| Av- och nedskrivningar | 48 | 48 | 23 | 38 | 23 | 22 |
| Rörelseresultat | 57 | 41 | 134 | 67 | 225 | 151 |
| Finansiella poster | −37 | −45 | −38 | −17 | −10 | −12 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 37 | 45 | 38 | 17 | 10 | 12 |
| Resultat efter finansiella poster | 20 | −4 | 96 | 50 | 215 | 139 |
| Bokslutsdispositioner | 10 | 10 | −80 | −40 | −53 | −35 |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | – | – | 0 | −53 | −35 |
| Förändring av överavskrivningar | 10 | 10 | −80 | −40 | – | – |
| Resultat före skatt | 30 | 6 | 16 | 10 | 162 | 104 |
| Skatt på årets resultat | 7 | 2 | 4 | 2 | 34 | 22 |
| Årets resultat | 24 | 4 | 12 | 8 | 128 | 82 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 246 | 1 296 | 1 544 | 968 | 962 | 881 |
| Anläggningstillgångar | 302 | 349 | 397 | 442 | 280 | 303 |
| Materiella anläggningstillgångar | 302 | 349 | 397 | 442 | 280 | 303 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 103 | 137 | 171 | 203 | 27 | 37 |
| Förbättringsutgifter på annans fastighet | 199 | 213 | 226 | 240 | 253 | 267 |
| Omsättningstillgångar | 944 | 947 | 1 147 | 525 | 681 | 578 |
| Varulager m.m. | – | – | – | 0 | 613 | 404 |
| Färdiga varor och handelsvaror | – | – | – | 0 | 613 | 404 |
| Kortfristiga fordringar | 944 | 947 | 1 147 | 525 | 68 | 174 |
| Kundfordringar | 5 | 5 | 101 | – | – | – |
| Fordringar hos koncernföretag | 939 | 942 | 937 | 477 | – | – |
| Övriga fordringar | – | 0 | 0 | 40 | 57 | 163 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | 0 | 108 | 8 | 11 | 11 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 246 | 1 296 | 1 544 | 968 | 962 | 881 |
| Eget kapital | 358 | 334 | 331 | 319 | 311 | 183 |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Fritt eget kapital | 258 | 234 | 231 | 219 | 211 | 83 |
| Balanserat resultat | 234 | 231 | 219 | 211 | 83 | 1 |
| Årets resultat | 24 | 4 | 12 | 8 | 128 | 82 |
| Obeskattade reserver | 188 | 198 | 208 | 128 | 88 | 35 |
| Periodiseringsfonder | 88 | 88 | 88 | 88 | 88 | 35 |
| Ackumulerade överavskrivningar | 100 | 110 | 120 | 40 | – | – |
| Långfristiga skulder | 673 | 730 | 912 | 404 | 436 | 105 |
| Checkräkningskredit | 492 | 495 | 500 | 404 | 436 | 105 |
| Övriga skulder | 180 | 235 | 411 | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 28 | 35 | 94 | 117 | 128 | 559 |
| Leverantörsskulder | 3 | 20 | 0 | 76 | −141 | 422 |
| Skulder till koncernföretag | – | – | – | 0 | 198 | 98 |
| Skatteskulder | 9 | 6 | 6 | 36 | 56 | 22 |
| Övriga skulder | 12 | 4 | 83 | – | 0 | 3 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 5 | 5 | 5 | 5 | 15 | 15 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | 219 | 211 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% då företaget sålt sin verksamhet med bensinförsäljning till Din-x
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% då försäljningen av bensin avslutats, vilket varit företagets huvudsyssla.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Förbättringsutgifter på annans fastighet
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 270 | 270 | 270 | 270 | 270 | 270 |
| Årets inköp | – | – | – | – | – | 270 |
| Ackumulerade avskrivningar | 71 | 57 | 44 | 30 | 17 | 3 |
| Årets avskrivningar | 13 | 13 | 13 | 13 | 13 | 3 |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-08-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 350 | 350 | 350 | 379 | 346 | 346 | 683 |
| Årets inköp | – | – | 171 | 200 | – | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | 200 | 167 | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 247 | 213 | 179 | 176 | 318 | 309 | 290 |
| Årets avskrivningar | 34 | 34 | 10 | 24 | 9 | 19 | – |
| Återförda avskrivningar | – | – | 7 | 167 | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- STRANDVÄGEN 1, 795 71 FURUDAL
- Registrerat
- 2009-01-19
- Bransch
- Detaljhandel med drivmedel
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva handel med drivmedel och oljor, äga och förvalta fast och lös egendom, äga och förvalta värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 483-7324
- Tappen i Furudal AB
kontrollerat 2026-10-07
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-25
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Bolaget skall bedriva handel med drivmedel och oljor, äga och förvalta fast och lös egendom, äga och förvalta värdepapper samt därmed förenlig verksamhet. Företaget har sitt säte i Furudal.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Moderföretag
-
Renbro Bensin och Service AB
Visa källuppgift
Bolaget är helägt dotterbolag till Renbro Bensin och Service AB, org. nr 556760-9846
-
Renbro Bensin och Service AB
Visa källuppgift
Bolaget är helägt dotterbolag till Renbro Bensin och Service AB, org. nr 556760-9846
-
Renbro Bensin och Service AB
Visa källuppgift
Bolaget är helägt dotterbolag till Renbro Bensin och Service AB, org. nr 556760-9846
-
Renbro Bensin och Service AB
Visa källuppgift
Bolaget är helägt dotterbolag till Renbro Bensin och Service AB, org. nr 556760-9846
-
Renbro Bensin och Service AB
Visa källuppgift
Bolaget är helägt dotterbolag till Renbro Bensin och Service AB, org. nr 556760-9846