Start › Stockholms län › Hägersten
Fastec Stockholm AB
Utveckling4 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2021 | 2020 |
|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 5 946 | 9 493 |
| Nettoomsättning | 5 886 | 9 391 |
| Övriga rörelseintäkter | 60 | 103 |
| Rörelsekostnader | 9 936 | 7 697 |
| Råvaror och förnödenheter | 3 280 | −329 |
| Övriga externa kostnader | 2 631 | 4 119 |
| Personalkostnader | 4 011 | 3 887 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 20 |
| Övriga rörelsekostnader | 14 | 0 |
| Rörelseresultat | −3 990 | 1 797 |
| Finansiella poster | −47 | −224 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 47 | 224 |
| Resultat efter finansiella poster | −4 037 | 1 572 |
| Bokslutsdispositioner | 7 550 | 0 |
| Erhållna koncernbidrag | 7 550 | 0 |
| Resultat före skatt | 3 513 | 1 572 |
| Skatt på årets resultat | 734 | 417 |
| Årets resultat | 2 779 | 1 156 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2021 | 2020 |
|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 44 932 | 53 507 |
| Anläggningstillgångar | 20 158 | 21 081 |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 14 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 0 | 14 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 20 158 | 21 067 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 0 | 175 |
| Andra långfristiga fordringar | 20 158 | 20 892 |
| Omsättningstillgångar | 24 774 | 32 426 |
| Kortfristiga fordringar | 23 657 | 31 324 |
| Kundfordringar | 0 | 321 |
| Fordringar hos koncernföretag | 22 604 | 0 |
| Upparbetad men ej fakturerad intäkt | 26 | 77 |
| Övriga fordringar | 340 | 595 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 687 | 30 330 |
| Kassa och bank | 1 118 | 1 103 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 44 932 | 53 507 |
| Eget kapital | 5 071 | 2 292 |
| Bundet eget kapital | 1 000 | 1 000 |
| Aktiekapital | 1 000 | 1 000 |
| Fritt eget kapital | 4 071 | 1 292 |
| Balanserat resultat | 1 292 | 137 |
| Årets resultat | 2 779 | 1 156 |
| Kortfristiga skulder | 39 861 | 51 215 |
| Leverantörsskulder | 2 340 | 3 931 |
| Skulder till koncernföretag | 0 | 10 518 |
| Övriga skulder | 62 | 102 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 37 458 | 36 351 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2021 | 2020 |
|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 4 000 | – |
| Medel att disponera | 4 071 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Fastec Stockholm AB för räkenskapsåret 2021-01-01 – 2021-12-31. Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Fastec Stockholm ABs finansiella ställning per den 31 december 2021 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Jag är oberoende i förhållande till Fastec Stockholm AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 20 158 | 20 892 | 21 309 |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 175 | 175 |
| Försäljningar och utrangeringar | 175 | – | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 557 | 1 770 | 1 770 |
| Försäljningar och utrangeringar | 1 214 | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 557 | 1 757 | 1 737 |
| Årets avskrivningar | – | 20 | – |
| Återförda avskrivningar | 1 200 | – | – |
Om bolaget
- Adress
- Telefonvägen 30, våning 11, 126 26 HÄGERSTEN
- Registrerat
- 2009-01-01
Verksamhet enligt registret
Bolagets verksamhet är att bedriva byggnadsrörelse och därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2021
- Regelverk
- K2
- Revision
- Ja (2022-04-20)
- Revisionsfirma
- Ernst & Young AB
- Årsstämma
- 2022-04-22
- Programvara
- Visma Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget med säte i Stockholm utför totalentreprenader i byggbranschen i samarbete med moderbolaget Fastec Sverige AB.
Väsentliga händelser
Ny affärsplan syftar till att förbättra lönsamhet samt att öka försäljning och då förstärka organisationen. Då detta försenats har stor del av omsättningen hamnat i moderbolaget under 2021.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
| År | Storlek | |
|---|---|---|
| 2021 | 20 kB | Öppna |
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Moderföretag
-
Fastec Sverige AB
Visa källuppgift
Företaget är dotterföretag till Fastec Sverige AB, org nr 556481-9372 med säte i Skellefteå. Fastec Sverige AB upprättar koncernredovisning. Av företagets totala inköp och försäljning mätt i kronor avser % (0%) av inköpen och % (81,7%) av försäljnin