Start › Uppsala län › Uppsala
Ezactus Kvalitetskonsult AB
Utveckling9 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 0 | 0 | 390 | 549 | 499 | 3 | 191 | 468 |
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 379 | 549 | 499 | 3 | 191 | 468 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | 0 | 11 | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 10 | 11 | 17 | 730 | 746 | 266 | 30 | 85 | 653 |
| Övriga externa kostnader | 10 | 11 | 17 | 114 | 25 | 28 | 25 | 74 | 115 |
| Personalkostnader | – | – | 0 | 617 | 721 | 238 | 5 | 11 | 538 |
| Rörelseresultat | −10 | −11 | −17 | −340 | −197 | 233 | −27 | 106 | −185 |
| Finansiella poster | 2 | 9 | 9 | 0 | −750 | −292 | −331 | 93 | 110 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | – | – | – | – | 0 | 8 | 4 | 93 | 110 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 2 | 9 | 9 | 1 | – | – | – | – | – |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | – | – | – | 0 | 750 | 300 | 335 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −8 | −1 | −8 | −340 | −947 | −59 | −359 | 199 | −75 |
| Bokslutsdispositioner | 11 | 4 | 12 | 349 | 558 | 146 | 28 | −13 | 180 |
| Förändring av periodiseringsfonder | 11 | 4 | 12 | 349 | −26 | 146 | 123 | 87 | 180 |
| Erhållna koncernbidrag | – | – | – | 0 | 584 | – | – | – | – |
| Lämnade koncernbidrag | – | – | – | – | – | 0 | 95 | 100 | 0 |
| Resultat före skatt | 3 | 3 | 4 | 9 | −389 | 86 | −331 | 187 | 105 |
| Skatt på årets resultat | 2 | 2 | 2 | 9 | 77 | 86 | 3 | 43 | 40 |
| Årets resultat | 1 | 1 | 1 | 1 | −466 | 1 | −334 | 144 | 65 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 269 | 1 282 | 1 286 | 1 373 | 1 787 | 2 295 | 3 175 | 3 731 | 3 815 |
| Anläggningstillgångar | 746 | 746 | 746 | 746 | 996 | 1 746 | 3 041 | 3 338 | 3 583 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 746 | 746 | 746 | 746 | 996 | 1 746 | 3 041 | 3 338 | 3 583 |
| Andelar i koncernföretag | – | – | – | 0 | 250 | 1 000 | 1 300 | 1 635 | 1 635 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 321 | 321 | 321 | 321 | 321 | 321 | 321 | 284 | 529 |
| Andra långfristiga fordringar | 425 | 425 | 425 | 425 | 425 | 425 | 1 419 | 1 419 | 1 419 |
| Omsättningstillgångar | 523 | 535 | 540 | 627 | 791 | 549 | 134 | 393 | 232 |
| Kortfristiga fordringar | 5 | 8 | 4 | 49 | 697 | 473 | 73 | 181 | 104 |
| Kundfordringar | – | – | – | 0 | 24 | 343 | 0 | 133 | 42 |
| Fordringar hos koncernföretag | – | – | – | 0 | 634 | 8 | 34 | – | – |
| Övriga fordringar | 5 | 8 | 4 | 30 | 29 | 0 | 39 | 48 | 56 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | – | 0 | 19 | 9 | 122 | – | 0 | 6 |
| Kassa och bank | 518 | 528 | 536 | 578 | 94 | 76 | 61 | 212 | 128 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 269 | 1 282 | 1 286 | 1 373 | 1 787 | 2 295 | 3 175 | 3 731 | 3 815 |
| Eget kapital | 195 | 194 | 193 | 191 | 192 | 658 | 837 | 1 341 | 2 047 |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Fritt eget kapital | 95 | 94 | 93 | 91 | 92 | 558 | 737 | 1 241 | 1 947 |
| Balanserat resultat | 94 | 93 | 91 | 91 | 558 | 557 | 1 071 | 1 097 | 1 882 |
| Årets resultat | 1 | 1 | 1 | 1 | −466 | 1 | −334 | 144 | 65 |
| Obeskattade reserver | 130 | 141 | 145 | 157 | 506 | 480 | 626 | 749 | 836 |
| Periodiseringsfonder | 130 | 141 | 145 | 157 | 506 | 480 | 626 | 749 | 836 |
| Avsättningar | 425 | 425 | 425 | 425 | 425 | 425 | 425 | 425 | 425 |
| Kortfristiga skulder | 519 | 522 | 523 | 600 | 664 | 732 | 1 287 | 1 216 | 507 |
| Leverantörsskulder | – | 0 | 1 | 7 | 3 | 4 | 0 | 1 | 0 |
| Skulder till koncernföretag | – | – | – | – | – | 0 | 95 | 100 | 0 |
| Skatteskulder | 2 | 4 | 2 | 39 | 63 | 34 | – | – | – |
| Övriga skulder | 408 | 408 | 408 | 441 | 483 | 580 | 1 078 | 999 | 247 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 110 | 110 | 113 | 113 | 114 | 114 | 114 | 116 | 260 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | – | – | – | – | – | 180 | 170 | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 92 | 558 | 737 | 1 241 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% då bolaget dragit ned på verksamheten under året.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Bolagets styrelse planerar under hösten 2022 att besluta om att fusionera dotterbolaget Broströms Kafé AB med Ezactus Kvalitetskonsult AB.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% då bolagets ägare hade en extern anställning under föregående år, men i år har han återgått till att bedriva konsultverksamhet i bolaget igen samt att bolaget fått ett större kunduppdrag.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% då konsultverksamheten legat på en mycket låg nivå under räkenskapsåret.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% då konsultverksamheten legat på en låg nivå under räkenskapsåret.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i koncernföretag
| Post | 2023-04-30 | 2022-04-30 | 2021-04-30 | 2020-04-30 | 2019-04-30 | 2018-04-30 | 2017-04-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 1 635 | 1 635 | 1 635 | 1 635 | 1 635 | 1 635 |
| Ackumulerade nedskrivningar | 0 | 1 385 | 635 | 335 | – | – | – |
| Årets nedskrivningar | – | 750 | 300 | 335 | – | – | – |
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2026-04-30 | 2025-04-30 | 2024-04-30 | 2023-04-30 | 2022-04-30 | 2021-04-30 | 2020-04-30 | 2019-04-30 | 2018-04-30 | 2017-04-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 425 | 425 | 425 | 425 | 425 | 425 | 1 419 | 1 419 | 1 419 | 1 374 |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2026-04-30 | 2025-04-30 | 2024-04-30 | 2023-04-30 | 2022-04-30 | 2021-04-30 | 2020-04-30 | 2019-04-30 | 2018-04-30 | 2017-04-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 321 | 321 | 321 | 321 | 321 | 321 | 321 | 284 | 529 | 852 |
| Årets inköp | – | – | – | – | – | 0 | 108 | – | 7 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | – | – | 0 | 994 | 71 | 245 | 331 | – |
| Omklassificeringar | – | – | – | 0 | 0 | 994 | 0 | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- MURKELVÄGEN 15, 756 46 UPPSALA
- Registrerat
- 2008-12-23
- Bransch
- Annan naturvetenskaplig och teknisk forskning och utveckling
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska bedriva konsultverksamhet inom läkemedelbranschen samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5386-7297
- EZACTUS KVALITETSKONSULT
kontrollerat 2026-10-07
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-08-07
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Bolaget bildades 2008 och bedriver konsultverksamhet inom läkemedelsbranschen samt därmed förenlig verksamhet. Verksamhetsområdet är kvalitetssäkring av forskning och utveckling inom läkemedelsutveckling och medicintekniska produkter (medical device). Företaget erbjuder kvalitetssäkringstjänster med anknytning till regelverket GCP, GMP, GLP och ISO, t ex audits och utveckling av kvalitetssystem. Vidare erbjuder företaget utbildning inom kvalitetssäkringsområdet och tjänster av projektledande karaktär med anknytning till ovanstående områden, t ex kvalificering och validering. Bolaget har varit vilande under räkenskapsåret då bolagets ägare har en extern anställning. Företaget har sitt säte i Uppsala.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
| År | Storlek | |
|---|---|---|
| 2026 | 241 kB | Öppna |
| 2025 | 241 kB | Öppna |
| 2024 | 241 kB | Öppna |
| 2023 | 242 kB | Öppna |
| 2022 | 242 kB | Öppna |
| 2021 | 242 kB | Öppna |
| 2020 | 242 kB | Öppna |
| 2019 | 242 kB | Öppna |
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Direkta dotterföretag
-
Broströms Kafé AB
Visa källuppgift
Ezactus Kvalitetskonsult AB är moderföretag till det helägda dotterföretaget Broströms Kafé AB, org nr 556583-1814
-
Broströms Kafé AB
Visa källuppgift
Ezactus Kvalitetskonsult AB är moderföretag till det helägda dotterföretaget Broströms Kafé AB, org nr 556583-1814
-
Broströms Kafé AB
Visa källuppgift
Ezactus Kvalitetskonsult AB är moderföretag till det helägda dotterföretaget Broströms Kafé AB, org nr 556583-1814
-
Broströms Kafé AB
Visa källuppgift
Ezactus Kvalitetskonsult AB är moderföretag till det helägda dotterföretaget Broströms Kafé AB, org nr 556583-1814