Start › Uppsala län › Uppsala
WHY T AB
Utveckling9 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 81 | 84 | 82 | 124 | 51 | 64 | 54 |
| Nettoomsättning | 62 | 84 | 82 | 124 | 51 | 64 | 54 |
| Övriga rörelseintäkter | 19 | – | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 61 | 90 | 128 | 105 | 109 | 112 | 116 |
| Övriga externa kostnader | 61 | 63 | 92 | 76 | 84 | 77 | 98 |
| Personalkostnader | 0 | 27 | 37 | 20 | 16 | 26 | 10 |
| Av- och nedskrivningar | – | – | 0 | 9 | 9 | 9 | 9 |
| Rörelseresultat | 20 | −6 | −46 | 19 | −58 | −48 | −61 |
| Finansiella poster | 2 | 2 | 0 | 0 | 0 | 45 | 33 |
| Resultat från andelar i intresseföretag | – | – | – | – | 0 | −10 | −10 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | – | – | – | – | 0 | 56 | 42 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 2 | 2 | 0 | – | 0 | 0 | 1 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 22 | −4 | −46 | 19 | −58 | −3 | −29 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | – | 0 | 30 | 152 | 115 |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | – | – | 0 | 30 | 152 | 111 |
| Förändring av överavskrivningar | – | – | – | – | – | 0 | 4 |
| Resultat före skatt | 22 | −4 | −46 | 19 | −28 | 150 | 87 |
| Skatt på årets resultat | – | – | 0 | 0 | 0 | 36 | 20 |
| Övriga skatter | – | – | – | – | 1 | – | – |
| Årets resultat | 22 | −4 | −46 | 19 | −30 | 113 | 67 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 140 | 148 | 140 | 137 | 132 | 516 | 789 |
| Anläggningstillgångar | – | 0 | 0 | 0 | 9 | 17 | 36 |
| Materiella anläggningstillgångar | – | 0 | 0 | 0 | 9 | 17 | 26 |
| Inventarier, verktyg och installationer | – | 0 | 0 | 0 | 9 | 17 | 26 |
| Finansiella anläggningstillgångar | – | – | – | – | – | 0 | 10 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | – | – | – | – | – | 0 | 10 |
| Omsättningstillgångar | 140 | 148 | 140 | 137 | 124 | 498 | 753 |
| Kortfristiga fordringar | 22 | 23 | 46 | 51 | 28 | 13 | 31 |
| Kundfordringar | 0 | 10 | 16 | 11 | 6 | 17 | 10 |
| Övriga fordringar | 22 | 13 | 19 | 7 | 21 | −4 | 6 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | 0 | 11 | 33 | 1 | 0 | 16 |
| Kortfristiga placeringar | – | – | – | – | – | 0 | 697 |
| Övriga kortfristiga placeringar | – | – | – | – | – | 0 | 697 |
| Kassa och bank | 117 | 125 | 94 | 86 | 96 | 485 | 25 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 140 | 148 | 140 | 137 | 132 | 516 | 789 |
| Eget kapital | 122 | 100 | 100 | 90 | 70 | 389 | 276 |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Fritt eget kapital | 22 | 0 | 0 | −10 | −30 | 289 | 176 |
| Balanserat resultat | 0 | 4 | 47 | −30 | 0 | 176 | 109 |
| Årets resultat | 22 | −4 | −46 | 19 | −30 | 113 | 67 |
| Obeskattade reserver | – | – | – | – | 0 | 30 | 182 |
| Periodiseringsfonder | – | – | – | – | 0 | 30 | 182 |
| Kortfristiga skulder | 18 | 48 | 40 | 47 | 62 | 96 | 331 |
| Leverantörsskulder | – | 0 | 19 | 7 | 26 | 4 | 0 |
| Skatteskulder | – | – | – | 0 | 10 | 31 | 38 |
| Övriga skulder | 8 | 17 | 4 | 34 | 20 | 35 | 277 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 10 | 31 | 18 | 6 | 6 | 27 | 16 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | – | – | – | – | 289 | – |
| Medel att disponera | – | – | – | −10 | −30 | 289 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | – | 4 | 57 | – | – | – | – |
| Återbetalt aktieägartillskott | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Föreslagen återbetalning av villkorat aktieägartillskott | 22 | – | – | – | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2020-08-31 | 2019-09-01 | 2019-08-31 | 2018-09-01 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 60 | 60 | 60 |
| Försäljningar och utrangeringar | 0 | – | 0 | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 0 | 50 | 50 | 39 |
| Årets nedskrivningar | 0 | – | 10 | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2024-08-31 | 2023-08-31 | 2022-09-01 | 2022-08-31 | 2021-09-01 | 2021-08-31 | 2020-09-01 | 2020-08-31 | 2019-09-01 | 2019-08-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 43 | 43 | 43 | 43 | 43 | 43 | 43 | 43 | 43 |
| Försäljningar och utrangeringar | 43 | 0 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 0 | 43 | 43 | 43 | 34 | 34 | 26 | 26 | 17 | 17 |
| Årets avskrivningar | – | 0 | – | 9 | – | 9 | – | 9 | – | 9 |
| Återförda avskrivningar | 43 | 0 | – | – | – | – | – | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- MARIELUND 459, 741 77 UPPSALA
- Registrerat
- 2008-12-08
- Bransch
- Annan övrig utbildning
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska bedriva sjuk- och hälsovård, utbildning, forskning, handel o konsultationer inom medicinska områden avseende djur, förvalta värdepapper och fast och lös egendom samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5838-3902
- Why T AB
kontrollerat 2026-10-07
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Företagets säte är Luleå
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-02-19
- Programvara
- Hogia Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget bedriver konsultativ verksamhet inom sjuk och hälsovård.
Väsentliga händelser
Bolaget har under året bytt ägare.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.