Start › Dalarnas län › Falun
MT Sehlin AB
Utveckling9 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 192 | 598 | 668 | 547 | 403 | 333 | 109 | 49 | 96 |
| Nettoomsättning | 211 | 579 | 666 | 547 | 403 | 333 | 45 | 49 | 60 |
| Övriga rörelseintäkter | −19 | 19 | 2 | – | – | 0 | 64 | 0 | 36 |
| Rörelsekostnader | 221 | 550 | 668 | 474 | 379 | 311 | 55 | 32 | 76 |
| Råvaror och förnödenheter | 2 | 46 | 91 | 21 | 21 | 47 | 8 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 115 | 128 | 177 | 210 | 193 | 133 | 47 | 11 | 19 |
| Personalkostnader | 69 | 369 | 401 | 243 | 165 | 132 | – | 0 | 8 |
| Av- och nedskrivningar | 35 | 7 | – | – | – | – | 0 | 21 | 47 |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | – | – | – | – | – | 0 | 2 |
| Rörelseresultat | −29 | 48 | 0 | 72 | 23 | 22 | 54 | 17 | 20 |
| Finansiella poster | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | – | 0 | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −28 | 49 | 0 | 72 | 23 | 22 | 54 | 18 | 20 |
| Bokslutsdispositioner | 29 | −18 | 0 | −18 | – | – | – | – | – |
| Förändring av periodiseringsfonder | 29 | −11 | 0 | −18 | – | – | – | – | – |
| Förändring av överavskrivningar | 0 | 7 | – | – | – | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | 1 | 30 | 0 | 54 | 23 | 22 | 54 | 18 | 20 |
| Skatt på årets resultat | 1 | 7 | 0 | 11 | 5 | 5 | 6 | – | – |
| Årets resultat | 0 | 23 | 0 | 43 | 19 | 17 | 48 | 18 | 20 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 364 | 449 | 400 | 345 | 285 | 254 | 259 | 226 | 257 |
| Anläggningstillgångar | 176 | 41 | 0 | 0 | 0 | – | – | 0 | 21 |
| Materiella anläggningstillgångar | 176 | 41 | 0 | 0 | 0 | – | – | 0 | 21 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 176 | 41 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 21 |
| Omsättningstillgångar | 188 | 408 | 400 | 345 | 285 | 254 | 259 | 226 | 236 |
| Kortfristiga fordringar | 88 | 78 | 29 | 132 | 43 | 92 | 63 | 26 | 62 |
| Kundfordringar | 15 | 53 | 2 | 112 | 36 | 77 | 43 | 0 | 50 |
| Övriga fordringar | 64 | 6 | 27 | 20 | 7 | 15 | 20 | 26 | 12 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 9 | 19 | – | – | – | – | – | – | – |
| Kassa och bank | 100 | 330 | 371 | 213 | 242 | 162 | 196 | 200 | 174 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 364 | 449 | 400 | 345 | 285 | 254 | 259 | 226 | 257 |
| Eget kapital | 281 | 281 | 257 | 258 | 214 | 196 | 249 | 220 | 263 |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Ej registrerat aktiekapital | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Uppskrivningsfond | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Reservfond | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Fritt eget kapital | 181 | 181 | 157 | 158 | 114 | 96 | 149 | 120 | 163 |
| Överkursfond | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Balanserat resultat | 181 | 157 | 158 | 114 | 96 | 79 | 100 | 103 | 143 |
| Årets resultat | 0 | 23 | 0 | 43 | 19 | 17 | 48 | 18 | 20 |
| Obeskattade reserver | 7 | 36 | 18 | 18 | – | – | – | – | – |
| Periodiseringsfonder | 0 | 29 | 18 | 18 | – | – | – | – | – |
| Ackumulerade överavskrivningar | 7 | 7 | – | – | – | – | – | – | – |
| Långfristiga skulder | 8 | 4 | 17 | 3 | 4 | 1 | 3 | 4 | 0 |
| Övriga skulder | 8 | 4 | 17 | 3 | 4 | 1 | 3 | 4 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 67 | 128 | 107 | 67 | 67 | 57 | 7 | 1 | −6 |
| Leverantörsskulder | 21 | 21 | 22 | 13 | 24 | 13 | −1 | 1 | 1 |
| Övriga skulder | 2 | 25 | 35 | 14 | 22 | 24 | 8 | 0 | −7 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 44 | 83 | 50 | 40 | 21 | 20 | – | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 0 | 0 | 0 | – | – | – | 70 | 20 | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 158 | 114 | 96 | 149 | 120 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen för bolaget uppgick till 211 251 kr, vilket är en minskning jämfört med föregående år. Minskningen är en direkt konsekvens av att bolagets verksamhet låg vilande stora delar under året.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Omsättningen har ökat med 35 % jämfört med föregående år. Uppgången beror främst på ökad försäljning av byggtjänster.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2018
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 | 2016-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 218 | 48 | 143 | 143 | 143 | 143 | 143 | 285 | 285 | 479 |
| Årets inköp | 170 | 48 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | 143 | – | – | – | – | 143 | – | 194 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 42 | 7 | 143 | 143 | 143 | 143 | 143 | 285 | 265 | 320 |
| Årets avskrivningar | 35 | 7 | – | – | – | – | – | 21 | 47 | – |
| Återförda avskrivningar | – | 143 | – | – | – | – | 143 | – | 102 | – |
Om bolaget
- Adress
- TRUMSVEDEN 12, 791 93 FALUN
- Registrerat
- 2008-11-21
- Bransch
- Elinstallationer
Verksamhet enligt registret
Bolagets verksamhet ska vara montage av telesystem, konsult- och rådgivningstjänster inom tele och it och därmed förenlig verksamhet. Uthyrning av instrument, maskiner för tele- och it- verksamhet, samt bedriva förvaltning av värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 818-1646
- MT SEHLIN AB
kontrollerat 2026-10-07
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-22
- Programvara
- Visma Advisor Period & Year-end Closing
Allmänt om verksamheten
Företaget med säte i Falun, bedriver verksamhet inom Tele & It såsom montage av telesystem , konsult- och rådgivningstjänster , uthyrning av instrument och maskiner . Företaget utför även byggtjänster inom el- och snickeri installationer.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.