Start › Stockholms län › Mölnbo
Vidare Organisationsutveckling Sverige AB
Utveckling4 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 627 | 1 680 | 2 707 | 2 783 |
| Nettoomsättning | 1 627 | 1 680 | 2 707 | 2 636 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | 0 | 147 |
| Rörelsekostnader | 1 653 | 1 707 | 1 754 | 1 580 |
| Handelsvaror | 36 | 43 | 40 | 18 |
| Övriga externa kostnader | 616 | 635 | 685 | 523 |
| Personalkostnader | 955 | 1 026 | 1 029 | 1 026 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 2 | 0 | 14 |
| Övriga rörelsekostnader | 45 | – | – | – |
| Rörelseresultat | −26 | −27 | 952 | 1 202 |
| Finansiella poster | 0 | 3 | 12 | 5 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 6 | 12 | 5 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 1 | 2 | 1 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −27 | −24 | 964 | 1 207 |
| Bokslutsdispositioner | 30 | 286 | −244 | −302 |
| Förändring av periodiseringsfonder | 30 | 286 | −244 | −302 |
| Resultat före skatt | 3 | 262 | 720 | 906 |
| Skatt på årets resultat | 2 | 58 | 151 | 187 |
| Årets resultat | 1 | 204 | 569 | 719 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 012 | 1 227 | 1 841 | 2 337 |
| Anläggningstillgångar | 0 | 255 | 0 | 47 |
| Immateriella anläggningstillgångar | – | – | 0 | 47 |
| Koncessioner, patent, licenser och liknande | – | – | 0 | 47 |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 255 | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 0 | 255 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 012 | 973 | 1 841 | 2 290 |
| Varulager m.m. | 17 | 41 | 78 | 0 |
| Råvaror och förnödenheter | 17 | 41 | 78 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 178 | 170 | 723 | 602 |
| Kundfordringar | 153 | 91 | 587 | 307 |
| Övriga fordringar | 25 | 0 | 0 | 54 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 0 | 79 | 136 | 241 |
| Kortfristiga placeringar | 500 | 500 | 500 | 0 |
| Övriga kortfristiga placeringar | 500 | 500 | 500 | 0 |
| Kassa och bank | 317 | 262 | 540 | 1 688 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 012 | 1 227 | 1 841 | 2 337 |
| Eget kapital | 125 | 374 | 670 | 1 450 |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Fritt eget kapital | 25 | 274 | 570 | 1 350 |
| Balanserat resultat | 24 | 70 | 1 | 321 |
| Årets resultat | 1 | 204 | 569 | 719 |
| Obeskattade reserver | 315 | 345 | 631 | 388 |
| Periodiseringsfonder | 315 | 345 | 631 | 388 |
| Kortfristiga skulder | 572 | 508 | 540 | 500 |
| Leverantörsskulder | 7 | 4 | 20 | 19 |
| Skatteskulder | 0 | 17 | 101 | 148 |
| Övriga skulder | 565 | 488 | 419 | 326 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | – | – | 0 | 7 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | 250 | 500 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Under redovisningsåret minskade företagets omsättning med ca 38% jämfört med föregående år. Orsaken till den minskning är framför allt: 1. Hela föreläsarbranschen har gått sämre 2024 jmf med 2023. 2. Offentlig sektor har ända fram till 2023 varit företagets största kundsegment. Under 2024 har många kommuner och regioner haft betydligt mindre medel och möjlighet att köpa våra tjänster.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 257 | 0 |
| Årets inköp | 0 | 257 | 0 |
| Försäljningar och utrangeringar | 257 | 0 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 0 | 2 | 0 |
| Årets avskrivningar | 0 | 2 | 0 |
| Återförda avskrivningar | 2 | 0 | – |
Koncessioner, patent och licenser
| Post | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 141 | 141 |
| Ackumulerade avskrivningar | 0 | 95 | 80 |
| Årets avskrivningar | 0 | 14 | – |
Om bolaget
- Adress
- EDESTA 70, 153 96 MÖLNBO
- Registrerat
- 2008-11-17
- Bransch
- Konsultverksamhet avseende företags organisation
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska bedriva konsultverksamhet avseende personal- och organisationsutveckling och därmed förenlig verksamhet. Bolaget ska bedriva författande av facklitteratur avseende personal och ledarskapsutveckling. Bolaget ska bedriva el- produktion.
Bankgironummer
- 385-6374
- Vidare Organisationsutv Sverige AB
kontrollerat 2026-10-07
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Stockholms län, Södertälje kommun
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-02-11
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget bedriver konsultverksamhet avseende personal och organisationsutveckling samt författande av facklitteratur avseende personal- och ledarskapsutveckling. Företaget har sitt säte i Stockholms län, Södertälje kommun .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.