Start › Stockholms län › Sollentuna
Pro Power Energy Sweden AB
Utveckling8 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 0 | 0 | 1 | 359 | 2 304 |
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 359 | 2 244 |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | 0 | 1 | 0 | 60 |
| Rörelsekostnader | 54 | 16 | 19 | 33 | 493 | 1 761 |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | – | 0 | – | – |
| Handelsvaror | – | – | – | – | 1 | 346 |
| Övriga externa kostnader | 54 | 16 | 19 | 31 | 359 | 423 |
| Personalkostnader | – | – | 0 | 0 | 133 | 988 |
| Av- och nedskrivningar | – | – | – | – | 0 | 4 |
| Övriga rörelsekostnader | – | 0 | 0 | 2 | – | – |
| Rörelseresultat | −54 | −16 | −19 | −33 | −133 | 543 |
| Finansiella poster | 225 | −48 | 421 | 59 | 3 754 | 24 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 0 | −50 | 378 | 0 | 3 857 | 0 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 225 | – | – | – | 0 | 25 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 1 | 1 | – | 0 | 0 |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | −42 | −59 | 101 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | 171 | −64 | 402 | 26 | 3 621 | 567 |
| Bokslutsdispositioner | 101 | 19 | – | 0 | 127 | −145 |
| Förändring av periodiseringsfonder | 101 | 19 | – | 0 | 127 | −145 |
| Resultat före skatt | 271 | −44 | 402 | 26 | 3 748 | 422 |
| Skatt på årets resultat | 11 | – | – | 0 | 1 | 94 |
| Årets resultat | 261 | −44 | 402 | 26 | 3 747 | 328 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 3 234 | 3 288 | 3 550 | 3 388 | 7 799 | 1 895 |
| Anläggningstillgångar | 3 222 | 3 222 | 3 272 | 1 897 | 938 | 50 |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | – | – | 0 | 0 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 0 | 0 | – | – | 0 | 0 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 3 222 | 3 222 | 3 272 | 1 897 | 938 | 50 |
| Andelar i koncernföretag | – | 0 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Andra långfristiga fordringar | 3 222 | 3 222 | 3 222 | 1 847 | 888 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 12 | 67 | 278 | 1 491 | 6 861 | 1 845 |
| Varulager m.m. | 0 | 40 | 40 | 40 | 40 | 40 |
| Färdiga varor och handelsvaror | 0 | 40 | 40 | 40 | 40 | 40 |
| Kortfristiga fordringar | – | 0 | 0 | 126 | 3 788 | 691 |
| Kundfordringar | – | – | – | 0 | 281 | 680 |
| Övriga fordringar | – | 0 | 0 | 122 | 3 507 | 6 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | 0 | 0 | 4 | 0 | 5 |
| Kassa och bank | 12 | 27 | 239 | 1 326 | 3 033 | 1 115 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 3 234 | 3 288 | 3 550 | 3 388 | 7 799 | 1 895 |
| Eget kapital | 3 205 | 3 169 | 3 414 | 3 251 | 4 476 | 728 |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Fritt eget kapital | 3 105 | 3 069 | 3 314 | 3 151 | 4 376 | 628 |
| Balanserat resultat | 2 844 | 3 114 | 2 911 | 3 126 | 628 | 300 |
| Årets resultat | 261 | −44 | 402 | 26 | 3 747 | 328 |
| Obeskattade reserver | 0 | 101 | 120 | 120 | 120 | 247 |
| Periodiseringsfonder | 0 | 101 | 120 | 120 | 120 | 247 |
| Kortfristiga skulder | 29 | 18 | 16 | 17 | 3 204 | 920 |
| Leverantörsskulder | 0 | 3 | 0 | 3 | 0 | 18 |
| Skatteskulder | 11 | 0 | 0 | 1 | 45 | 114 |
| Övriga skulder | 8 | 8 | 8 | 8 | 3 154 | 775 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 10 | 8 | 8 | 5 | 5 | 13 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 320 | 225 | 200 | 240 | 1 250 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Anledningen till omsättningsminskningen är att det inte varit någon verksamhet i bolaget under året.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i koncernföretag
| Post | 2025-04-30 | 2024-04-30 | 2023-04-30 | 2022-04-30 | 2021-04-30 | 2020-04-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Försäljningar och utrangeringar | 50 | – | – | – | – | – |
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2026-04-30 | 2025-04-30 | 2024-04-30 | 2023-04-30 | 2022-04-30 | 2021-04-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 3 222 | 3 222 | 3 222 | 1 889 | 989 | 0 |
| Årets inköp | – | – | 1 532 | 900 | 989 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | 200 | 0 | – | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 0 | 0 | 0 | 42 | 101 | 0 |
| Årets nedskrivningar | – | – | – | 0 | 101 | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2022-04-30 | 2021-04-30 | 2020-04-30 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 18 | 18 | 18 |
| Ackumulerade avskrivningar | 18 | 18 | 15 |
| Årets avskrivningar | – | 4 | – |
Om bolaget
- Adress
- HEDVIGSDALSVÄGEN 1 D, 191 43 SOLLENTUNA
- Registrerat
- 2008-11-14
- Bransch
- Holdingverksamhet i icke-finansiella koncerner
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska förvalta aktier och andelar samt därmed förenligt verksamhet.
Bankgironummer
- 361-6737
- LA - Sweden AB
kontrollerat 2026-10-07
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-05-12
- Programvara
- Fortnox Bokslut & Skatt
Allmänt om verksamheten
Bolagets verksamhet är att äga och förvalta aktier och andelar samt därmed förenlig verksamhet.Bolaget har sitt säte i Stockholm.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Direkta dotterföretag
-
Bynature Sweden AB
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=Bynature Sweden AB; Organisationsnummer=559005-3608; ForetagetsSate=Stockholm; InnehavAndelarKoncernforetagKapitalandel=1
-
Bynature Sweden AB
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=Bynature Sweden AB; Organisationsnummer=559005-3608; ForetagetsSate=Stockholm; InnehavAndelarKoncernforetagKapitalandel=1