Start › Östergötlands län › Ljungsbro
Din Gross i Östergötland AB
Utveckling8 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelsekostnader | 2 | 2 | 2 | 1 | 7 | 8 | 9 | 7 |
| Övriga externa kostnader | 2 | 2 | 2 | 1 | 7 | 8 | 9 | 7 |
| Personalkostnader | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseresultat | −2 | −2 | −2 | −1 | −7 | −8 | −9 | −7 |
| Finansiella poster | 1 000 | 1 000 | 500 | 300 | 0 | 250 | 0 | 0 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 1 000 | 1 000 | 500 | 300 | 0 | 250 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | – | – | – | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 998 | 998 | 498 | 299 | −7 | 242 | −9 | −7 |
| Resultat före skatt | 998 | 998 | 498 | 299 | −7 | 242 | −9 | −7 |
| Årets resultat | 998 | 998 | 498 | 299 | −7 | 242 | −9 | −7 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 2 642 | 1 643 | 1 145 | 865 | 867 | 394 | 383 | 392 |
| Anläggningstillgångar | 840 | 840 | 840 | 840 | 840 | 340 | 340 | 340 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 840 | 840 | 840 | 840 | 840 | 340 | 340 | 340 |
| Fordringar hos koncernföretag | 840 | 840 | 840 | 840 | 840 | 340 | 340 | 340 |
| Omsättningstillgångar | 1 802 | 803 | 305 | 25 | 27 | 54 | 43 | 52 |
| Kortfristiga fordringar | 1 802 | 802 | 302 | – | – | 0 | 12 | 12 |
| Fordringar hos koncernföretag | 1 802 | 802 | 302 | – | – | 0 | 12 | 12 |
| Övriga fordringar | 0 | 0 | 0 | – | – | – | 0 | 0 |
| Kassa och bank | 0 | 1 | 3 | 25 | 27 | 54 | 31 | 40 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 2 642 | 1 643 | 1 145 | 865 | 867 | 394 | 383 | 392 |
| Eget kapital | 2 570 | 1 572 | 1 074 | 575 | 277 | 284 | 41 | 51 |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Fritt eget kapital | 2 470 | 1 472 | 974 | 475 | 177 | 184 | −59 | −49 |
| Balanserat resultat | 1 472 | 182 | 177 | 177 | 184 | −59 | −49 | −42 |
| Årets resultat | 998 | 998 | 804 | 299 | −7 | 242 | −9 | −7 |
| Kortfristiga skulder | 72 | 71 | 71 | 289 | 590 | 110 | 342 | 341 |
| Checkräkningskredit | 1 | – | – | – | – | – | – | – |
| Skulder till koncernföretag | – | – | 0 | 198 | 258 | 38 | – | – |
| Skatteskulder | – | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Övriga skulder | 69 | 69 | 69 | 89 | 330 | 70 | 339 | 339 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Ställda säkerheter | 900 | 900 | 900 | 900 | 900 | 900 | 900 | 900 |
| Företagsinteckningar | 900 | 900 | 900 | 900 | 900 | 900 | 900 | 900 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 1 800 | – | 500 | – | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 177 | 184 | −59 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
I april 2020 köpte bolaget resterande 50% av aktierna i FlameClub och äger härefter 100%.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2023
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
I april 2020 köpte bolaget resterande 50% av aktierna i FlameClub och äger härefter 100%.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
I april 2020 köpte bolaget resterande 50% av aktierna i FlameClub och äger härefter 100%.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
I april 2020 köpte bolaget resterande 50% av aktierna i FlameClub och äger härefter 100%.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
I april 2020 köpte bolaget resterande 50% av aktierna i FlameClub och äger härefter 100%.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2018
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Fordringar hos koncernföretag
| Post | 2025-04-30 | 2024-04-30 | 2023-04-30 | 2022-04-30 | 2021-04-30 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 | 2016-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 840 | 840 | 840 | 840 | 840 | 340 | 340 | 340 | 340 |
| Årets inköp | 1 000 | – | – | – | 500 | – | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- SKOGSRÅVÄGEN 19, 585 74 LJUNGSBRO
- Registrerat
- 2008-11-11
- Bransch
- Partihandel med övriga hushållsvaror
Verksamhet enligt registret
Aktiebolaget ska bedriva partihandel med heminredningsartiklar, husgeråd, hygienartiklar, handverktyg och leksaker åt butiker och grossister, handel med begagnade bilar, snickeri och därmed förenlig verksamhet
Bankgironummer
- 342-9818
- Din Gross i Östergötland AB
kontrollerat 2026-10-07
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Ljungsbro
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2025-05-31
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Föremålet för bolagets verksamhet är partihandel med heminredningsartiklar, husgeråd, hygienartiklar, handverktyg och leksaker åt butiker och grossister, handel med begagnade bilar, snickeri och därmed förenlig verksamhet. Bolaget är för närvarande vilande. 2016-12-01 har Din Gross AB köpt 50 % av aktierna i FlameClub Sweden AB med org nr 556583-1873. Under slutet av april 2020 köpte Din gross AB ytterligare 50% av aktierna i FlameClub Sweden, vilket medför att idag är bolaget ett helägt dotterbolag åt Din Gross AB. Företaget har sitt säte i Ljungsbro .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.