Start › Stockholms län › Bromma
BioPharmaLinx AB
Utveckling6 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | – | 0 | 650 | 1 321 | 1 890 | 1 696 |
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 400 | 1 319 | 1 887 | 1 696 |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | 250 | 2 | 2 | −1 |
| Rörelsekostnader | 27 | 30 | 689 | 1 796 | 1 637 | 1 113 |
| Råvaror och förnödenheter | – | 0 | 130 | 510 | 600 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 27 | 30 | 290 | 575 | 482 | 429 |
| Personalkostnader | – | 0 | 269 | 600 | 430 | 549 |
| Av- och nedskrivningar | – | – | 0 | 110 | 122 | 132 |
| Övriga rörelsekostnader | – | 0 | 1 | 1 | 3 | 3 |
| Rörelseresultat | −27 | −30 | −40 | −476 | 252 | 583 |
| Finansiella poster | 25 | 5 | 7 | 11 | 45 | 218 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 28 | 0 | −17 | 9 | 45 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 5 | 24 | 2 | 0 | 218 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 3 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −2 | −26 | −32 | −465 | 298 | 801 |
| Bokslutsdispositioner | – | 0 | 500 | 710 | 600 | 300 |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | 0 | 500 | 710 | 600 | 300 |
| Resultat före skatt | −2 | −26 | 468 | 245 | 898 | 1 101 |
| Skatt på årets resultat | – | 0 | 111 | 79 | 205 | 249 |
| Årets resultat | −2 | −26 | 356 | 166 | 693 | 852 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 8 346 | 8 658 | 8 932 | 9 436 | 10 226 | 10 054 |
| Anläggningstillgångar | 8 101 | 8 373 | 7 473 | 8 362 | 8 457 | 8 829 |
| Materiella anläggningstillgångar | – | – | 0 | 0 | 110 | 232 |
| Inventarier, verktyg och installationer | – | – | 0 | 0 | 110 | 232 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 8 101 | 8 373 | 7 473 | 8 362 | 8 347 | 8 597 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 1 016 | 1 288 | 1 288 | 2 177 | 2 162 | 2 412 |
| Andra långfristiga fordringar | 7 085 | 7 085 | 6 185 | 6 185 | 6 185 | 6 185 |
| Omsättningstillgångar | 245 | 285 | 1 460 | 1 075 | 1 768 | 1 225 |
| Kortfristiga fordringar | 0 | 0 | 24 | 1 016 | 622 | 701 |
| Kundfordringar | – | – | 0 | 311 | 109 | 0 |
| Övriga fordringar | 0 | 0 | 11 | 579 | 374 | 311 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | 0 | 13 | 126 | 138 | 390 |
| Kassa och bank | 245 | 285 | 1 435 | 58 | 1 146 | 524 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 8 346 | 8 658 | 8 932 | 9 436 | 10 226 | 10 054 |
| Eget kapital | 8 318 | 8 530 | 8 760 | 8 599 | 8 620 | 8 111 |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 |
| Aktiekapital | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 |
| Fritt eget kapital | 8 198 | 8 410 | 8 640 | 8 479 | 8 500 | 7 991 |
| Balanserat resultat | 8 200 | 8 435 | 8 283 | 8 312 | 7 807 | 7 138 |
| Årets resultat | −2 | −26 | 356 | 166 | 693 | 852 |
| Obeskattade reserver | – | – | 0 | 500 | 1 210 | 1 810 |
| Periodiseringsfonder | – | – | 0 | 500 | 1 210 | 1 810 |
| Kortfristiga skulder | 28 | 128 | 173 | 338 | 396 | 133 |
| Leverantörsskulder | – | – | 0 | 5 | 175 | 0 |
| Skatteskulder | 0 | 101 | 101 | 79 | – | – |
| Övriga skulder | 12 | 12 | 57 | 151 | 124 | 83 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 16 | 15 | 15 | 103 | 97 | 50 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 322 | 210 | 204 | – | 188 | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 8 500 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% då bolaget är vilande.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2026-08-31 | 2025-08-31 | 2024-08-31 | 2023-08-31 | 2022-08-31 | 2021-08-31 | 2020-08-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 7 085 | 7 085 | 6 185 | 6 185 | 6 185 | 6 185 | 5 825 |
| Årets inköp | – | 900 | – | – | – | – | – |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2026-08-31 | 2025-08-31 | 2024-08-31 | 2023-08-31 | 2022-08-31 | 2021-08-31 | 2020-08-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 016 | 1 288 | 1 288 | 2 177 | 2 162 | 2 412 | 2 188 |
| Årets inköp | – | – | 0 | 1 293 | 5 | 223 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 272 | 0 | 889 | 1 278 | 255 | – | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2022-08-31 | 2021-08-31 | 2020-08-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 640 | 640 | 640 |
| Ackumulerade avskrivningar | 530 | 408 | 276 |
| Årets avskrivningar | 122 | 132 | – |
Om bolaget
- Adress
- SKALDEVÄGEN 17, 167 71 BROMMA
- Registrerat
- 2008-10-31
- Bransch
- Annan naturvetenskaplig och teknisk forskning och utveckling
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska bedriva rådgivning samt analytisk och teknisk konsultation för utveckling av läkemedel, köp och förvaltning av lös och fast egendom samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 350-3794
- Biopharmalinx AB
kontrollerat 2026-10-07
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-10-14
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Bolaget ska bedriva rådgivning samt analytisk och teknisk konsultation för utveckling av läkemedel samt därmed förenlig verksamhet. Fr o m den 1 januari 2024 har bolagets verksamhet avvecklats och bolaget är nu ett vilande bolag, s k karensbolag. Företaget har sitt säte i Stockholms län, Stockholm kommun.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.