Start › Västmanlands län › Västerås
Hagabacken Kyllared AB
Utveckling6 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 3 000 | 3 000 | 2 700 | 2 400 | 2 400 | 1 200 |
| Nettoomsättning | 3 000 | 3 000 | 2 700 | 2 400 | 2 400 | 1 200 |
| Rörelsekostnader | 984 | 1 542 | 1 040 | 579 | 396 | 312 |
| Övriga externa kostnader | 314 | 901 | 606 | 191 | 48 | 29 |
| Av- och nedskrivningar | 670 | 642 | 434 | 388 | 348 | 284 |
| Rörelseresultat | 2 016 | 1 458 | 1 660 | 1 821 | 2 004 | 888 |
| Finansiella poster | 20 | 23 | 44 | 0 | 0 | −2 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 22 | 36 | 47 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 2 | 13 | 3 | – | 0 | 2 |
| Resultat efter finansiella poster | 2 035 | 1 481 | 1 704 | 1 821 | 2 004 | 885 |
| Bokslutsdispositioner | −735 | 0 | – | – | – | – |
| Förändring av periodiseringsfonder | −400 | 0 | – | – | – | – |
| Förändring av överavskrivningar | −335 | 0 | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | 1 301 | 1 481 | 1 704 | 1 821 | 2 004 | 885 |
| Skatt på årets resultat | 268 | 307 | 351 | 375 | 413 | 190 |
| Årets resultat | 1 033 | 1 174 | 1 352 | 1 446 | 1 591 | 695 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 14 079 | 12 804 | 12 194 | 10 637 | 9 259 | 3 136 |
| Anläggningstillgångar | 10 807 | 9 516 | 10 158 | 6 171 | 5 904 | 2 530 |
| Materiella anläggningstillgångar | 10 807 | 9 516 | 10 158 | 6 171 | 5 904 | 2 530 |
| Byggnader och mark | 9 642 | 9 516 | 10 158 | 5 516 | 5 904 | 2 530 |
| Maskiner och andra tekniska anläggningar | 1 165 | 0 | – | – | – | – |
| Pågående nyanläggningar och förskott | – | – | 0 | 655 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 3 272 | 3 288 | 2 037 | 4 466 | 3 355 | 606 |
| Kortfristiga fordringar | 716 | 0 | 1 283 | 229 | 3 124 | 594 |
| Fordringar hos koncernföretag | – | – | 938 | 0 | 3 117 | 375 |
| Övriga fordringar | 716 | 0 | 345 | 229 | 7 | 26 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | – | – | – | 0 | 192 |
| Kassa och bank | 2 556 | 3 287 | 754 | 4 237 | 230 | 12 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 14 079 | 12 804 | 12 194 | 10 637 | 9 259 | 3 136 |
| Eget kapital | 9 338 | 8 306 | 7 132 | 5 780 | 4 334 | 2 743 |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Fritt eget kapital | 9 238 | 8 206 | 7 032 | 5 680 | 4 234 | 2 643 |
| Balanserat resultat | 8 206 | 7 032 | 5 680 | 4 234 | 2 643 | 1 947 |
| Årets resultat | 1 033 | 1 174 | 1 352 | 1 446 | 1 591 | 695 |
| Obeskattade reserver | 735 | 0 | – | – | – | – |
| Periodiseringsfonder | 400 | 0 | – | – | – | – |
| Ackumulerade överavskrivningar | 335 | 0 | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 4 006 | 4 498 | 5 063 | 4 858 | 4 925 | 393 |
| Leverantörsskulder | 14 | 0 | 318 | 0 | 25 | 0 |
| Skulder till koncernföretag | 3 363 | 4 300 | 4 300 | 4 300 | 4 300 | 300 |
| Skatteskulder | 445 | 11 | 431 | 558 | 225 | 22 |
| Övriga skulder | 185 | 188 | 14 | 0 | 375 | 71 |
| Ställda säkerheter | 3 000 | 3 000 | 3 000 | 3 000 | 3 000 | 0 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | – | 4 234 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Borås Bildemontering Förvaltnings AB för räkenskapsåret 2023 . Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Borås Bildemontering Förvaltnings AB s finansiella ställning per den 2023-12-31 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen .
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Grund för uttalanden Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar . Jag är oberoende i förhållande till Borås Bildemontering Förvaltnings AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Vi har utfört en revision av årsredovisningen för Borås Bildemontering Förvaltnings AB för räkenskapsåret 2022 . Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Borås Bildemontering Förvaltnings AB s finansiella ställning per den 31 december 2022 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Grund för uttalanden Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar . Vi är oberoende i förhållande till Borås Bildemontering Förvaltnings AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Vi har utfört en revision av årsredovisningen för Borås Bildemontering Förvaltnings AB för räkenskapsåret 2021 . Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Borås Bildemontering Förvaltnings AB s finansiella ställning per den 31 december 2021 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Grund för uttalanden Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar . Vi är oberoende i förhållande till Borås Bildemontering Förvaltnings AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Byggnader och mark
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 16 434 | 14 473 | 14 473 | 9 398 | 9 398 | 5 676 |
| Årets inköp | 2 011 | – | 5 076 | – | 3 722 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 50 | – | – | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 5 627 | 4 957 | 4 315 | 3 882 | 3 494 | 3 146 |
| Årets avskrivningar | 670 | 642 | 434 | 388 | 348 | – |
Maskiner och andra tekniska anläggningar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 |
|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 187 | 0 |
| Årets inköp | 1 187 | 0 |
| Ackumulerade avskrivningar | 21 | 0 |
| Årets avskrivningar | 21 | 0 |
Pågående nyanläggningar och förskott
| Post | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 655 | 0 | 0 |
Om bolaget
- Adress
- BOX 103, 721 05 VÄSTERÅS
- Registrerat
- 2008-10-21
- Bransch
- Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska, direkt eller indirekt, äga och förvalta fast egendom och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5336-6498
- Hagabacken Kyllared AB
kontrollerat 2026-10-07
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Borås Stad
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-03-26
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Företaget äger och förvaltar fastigheter. Företaget är från 2025-12-01 helägt dotterbolag till Autocirc Sverige AB med organisationsnummer 559394-3490. Företaget har sitt säte i Borås Stad .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Moderföretag
-
JESA Förvaltning AB
Visa källuppgift
Allmänt om verksamheten Företaget äger och förvaltar fastigheter. Företaget är helägt dotterbolag till JESA Förvaltning AB med organisationsnummer 556767-9344. Företaget har sitt säte i Borås Stad .
-
JESA Förvaltning AB
Visa källuppgift
Allmänt om verksamheten Företaget äger och förvaltar fastigheter. Företaget är helägt dotterbolag till JESA Förvaltning AB med organisationsnummer 556767-9344. Företaget har sitt säte i Borås Stad .
-
JESA Förvaltning AB
Visa källuppgift
Allmänt om verksamheten Företaget äger och förvaltar fastigheter. Företaget är helägt dotterbolag till JESA Förvaltning AB med organisationsnummer 556767-9344. Företaget har sitt säte i Borås Stad .