Start › Stockholms län › Täby
Johan Larsén Redovisning AB
Utveckling5 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 2 000 | 1 497 | 1 763 | 5 | 94 |
| Nettoomsättning | 2 000 | 1 497 | 1 763 | 5 | 94 |
| Rörelsekostnader | 1 681 | 1 717 | 960 | 109 | 137 |
| Övriga externa kostnader | 671 | 541 | 226 | 70 | 100 |
| Personalkostnader | 985 | 1 151 | 709 | 13 | 12 |
| Av- och nedskrivningar | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Rörelseresultat | 319 | −220 | 803 | −104 | −44 |
| Finansiella poster | 539 | 46 | 21 | 45 | 65 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | – | – | 0 | 40 | 50 |
| Resultat från andelar i intresseföretag | 527 | 5 | – | – | – |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | – | – | 0 | 4 | 15 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 14 | 44 | 21 | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 2 | 2 | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 858 | −174 | 824 | −59 | 21 |
| Bokslutsdispositioner | −56 | 135 | −202 | – | – |
| Förändring av periodiseringsfonder | −103 | 135 | −202 | – | – |
| Erhållna koncernbidrag | 47 | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | 801 | −39 | 621 | −59 | 21 |
| Skatt på årets resultat | 64 | 0 | 125 | – | – |
| Årets resultat | 737 | −39 | 496 | −59 | 21 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 5 886 | 5 163 | 5 216 | 3 753 | 3 755 |
| Anläggningstillgångar | 4 977 | 3 518 | 3 830 | 3 135 | 3 060 |
| Immateriella anläggningstillgångar | 75 | 100 | 125 | 150 | 175 |
| Hyresrätter och liknande rättigheter | 75 | 100 | 125 | 150 | 175 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 4 902 | 3 418 | 3 705 | 2 985 | 2 885 |
| Andelar i koncernföretag | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Andelar i intresseföretag | 2 121 | 2 237 | 2 524 | 1 804 | 1 704 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 1 481 | 1 081 | 1 081 | 1 081 | 1 081 |
| Andra långfristiga fordringar | 1 200 | – | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 909 | 1 645 | 1 386 | 619 | 696 |
| Kortfristiga fordringar | 151 | 670 | 32 | 40 | 28 |
| Kundfordringar | 151 | – | – | – | – |
| Övriga fordringar | 0 | 670 | 32 | 40 | 28 |
| Kassa och bank | 757 | 975 | 1 354 | 579 | 667 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 5 886 | 5 163 | 5 216 | 3 753 | 3 755 |
| Eget kapital | 4 851 | 4 113 | 4 152 | 3 656 | 3 716 |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Fritt eget kapital | 4 751 | 4 013 | 4 052 | 3 556 | 3 616 |
| Balanserat resultat | 4 013 | 4 052 | 3 556 | 3 616 | 3 594 |
| Årets resultat | 737 | −39 | 496 | −59 | 21 |
| Obeskattade reserver | 171 | 67 | 202 | – | – |
| Periodiseringsfonder | 171 | 67 | 202 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 864 | 982 | 861 | 97 | 40 |
| Skatteskulder | −2 | 67 | – | – | – |
| Övriga skulder | 707 | 755 | 701 | 87 | 30 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 160 | 160 | 160 | 10 | 10 |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2026-08-31 | 2025-08-31 | 2024-08-31 | 2023-08-31 | 2022-08-31 | 2021-08-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 2 121 | 2 237 | 2 524 | 1 804 | 1 704 | 1 704 |
| Årets inköp | – | – | 720 | 100 | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 116 | 287 | – | – | – | – |
Andelar i koncernföretag
| Post | 2026-08-31 | 2025-08-31 | 2024-08-31 | 2023-08-31 | 2022-08-31 | 2021-08-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2026-08-31 | 2025-08-31 |
|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 200 | 0 |
| Årets inköp | 1 200 | – |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2026-08-31 | 2025-08-31 | 2024-08-31 | 2023-08-31 | 2022-08-31 | 2021-08-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 481 | 1 181 | 1 081 | 1 081 | 1 081 | 1 081 |
| Årets inköp | 300 | – | – | – | – | – |
| Återförda nedskrivningar | – | 100 | – | – | – | – |
Hyresrätter och liknande rättigheter
| Post | 2026-08-31 | 2025-08-31 | 2024-08-31 | 2023-08-31 | 2022-08-31 | 2021-08-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 250 | 250 | 250 | 250 | 250 | 250 |
| Ackumulerade avskrivningar | 175 | 150 | 125 | 100 | 75 | 50 |
| Årets avskrivningar | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | – |
Om bolaget
- Adress
- GÖTAVÄGEN 37, 187 63 TÄBY
- Registrerat
- 2008-10-10
- Bransch
- Redovisning och bokföring; skatterådgivning
Verksamhet enligt registret
Redovisning samt ekonomiska konsultationer.
Bankgironummer
- 353-0581
- Johan Larsén Konsult & Redovisning
kontrollerat 2026-10-07
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-10-08
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Företaget har sitt säte i Täby. Verksamheten omfattar tjänster som redovisning, årsredovisningar, inkomstdeklarationer, ekonomisk rapportering med mera.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.