Start › Stockholms län › Stockholm
Bakåt Framåt AB
Utveckling5 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 48 | 67 | 42 | 156 | 42 | 75 | 231 | 833 | 4 384 |
| Nettoomsättning | 48 | 67 | 42 | 156 | 42 | 75 | 231 | 810 | 4 384 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | – | – | – | 0 | 23 | 0 |
| Rörelsekostnader | 25 | 21 | 37 | 79 | 53 | 222 | 333 | 713 | 4 292 |
| Råvaror och förnödenheter | 1 | 4 | 14 | 43 | – | – | – | – | – |
| Handelsvaror | – | – | – | – | 2 | 11 | 13 | −64 | 398 |
| Övriga externa kostnader | 24 | 17 | 23 | 36 | 51 | 59 | 116 | 473 | 3 356 |
| Personalkostnader | – | – | – | – | 0 | 150 | 203 | 297 | 535 |
| Av- och nedskrivningar | – | – | – | – | 0 | 1 | 2 | 2 | 2 |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | – | – | – | – | 0 | 4 | 1 |
| Rörelseresultat | 23 | 47 | 5 | 77 | −11 | −147 | −102 | 120 | 92 |
| Finansiella poster | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 80 | −1 | −4 |
| Resultat från andelar i intresseföretag | – | – | – | – | – | 0 | 80 | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 4 |
| Resultat efter finansiella poster | 23 | 46 | 4 | 77 | −12 | −147 | −22 | 120 | 88 |
| Resultat före skatt | 23 | 46 | 4 | 77 | −12 | −147 | −22 | 120 | 88 |
| Skatt på årets resultat | – | – | – | – | – | – | 0 | 32 | 33 |
| Årets resultat | 23 | 46 | 4 | 77 | −12 | −147 | −22 | 87 | 55 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 106 | 149 | 156 | 210 | 89 | 87 | 245 | 320 | 617 |
| Anläggningstillgångar | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 26 | 41 | 31 |
| Materiella anläggningstillgångar | – | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 3 | 6 |
| Inventarier, verktyg och installationer | – | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 3 | 6 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 38 | 25 |
| Andelar i intresseföretag | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 38 | 25 |
| Omsättningstillgångar | 81 | 124 | 131 | 185 | 64 | 62 | 219 | 279 | 587 |
| Kortfristiga fordringar | 62 | 92 | 122 | 132 | 64 | 61 | 209 | 261 | 409 |
| Kundfordringar | 18 | 22 | 20 | 6 | 17 | 6 | 27 | 97 | 234 |
| Övriga fordringar | 2 | 21 | 64 | 53 | 30 | 35 | 91 | 71 | 154 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 42 | 48 | 37 | 73 | 17 | 20 | 91 | 93 | 22 |
| Kassa och bank | 19 | 32 | 9 | 52 | 0 | 1 | 9 | 19 | 177 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 106 | 149 | 156 | 210 | 89 | 87 | 245 | 320 | 617 |
| Eget kapital | 80 | 97 | 116 | 140 | 64 | 75 | 193 | 266 | 178 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Fritt eget kapital | 55 | 72 | 91 | 40 | −36 | −25 | 93 | 166 | 78 |
| Balanserat resultat | 32 | 26 | 86 | −36 | −25 | 122 | 116 | 78 | 24 |
| Årets resultat | 23 | 46 | 4 | 77 | −12 | −147 | −22 | 87 | 55 |
| Långfristiga skulder | – | – | – | – | – | – | – | 0 | 43 |
| Övriga skulder | – | – | – | – | – | – | – | 0 | 43 |
| Kortfristiga skulder | 26 | 52 | 41 | 69 | 25 | 12 | 51 | 54 | 396 |
| Leverantörsskulder | 0 | 27 | 27 | 12 | 10 | 12 | 17 | 12 | 255 |
| Skulder till koncernföretag | 0 | 14 | 14 | 14 | 14 | – | – | – | – |
| Övriga skulder | 26 | 11 | 0 | 5 | 1 | 0 | 34 | 42 | 126 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | – | – | 0 | 38 | – | – | – | 0 | 14 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | 40 | 65 | – | – | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 40 | −36 | −25 | 93 | 166 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | – | – | – | – | – | 29 | – | – | – |
| Återbetalt aktieägartillskott | – | – | 29 | – | – | – | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Ökad nettomsättning jämfört med föregående år är procentuellt stor men i linje med historisk variation mellan år.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Ökad nettomsättning jämfört med föregående år är procentuellt stor men i linje med historisk variation mellan år.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Minskad nettomsättning jämfört med föregående år är procentuellt stor men i linje med historisk variation mellan år.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Ökad nettomsättning jämfört med föregående år är procentuellt stor men i linje med historisk variation mellan år.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Bolaget har genomfört en nedsättning av aktiekapitalet till 25 000 kr under 2023.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2018
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 25 | 25 | 25 |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2024-12-31 | 2024-01-01 | 2023-12-31 | 2023-01-01 | 2022-12-31 | 2022-01-01 | 2021-12-31 | 2021-01-01 | 2020-12-31 | 2020-01-01 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 |
| Ackumulerade avskrivningar | – | – | – | – | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 | 9 |
| Årets avskrivningar | – | – | – | – | – | – | 0 | – | 1 | – |
Om bolaget
- Adress
- BJÖRNGÅRDSGATAN 3 BV, 118 52 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2008-10-08
- Bransch
- All övrig verksamhet inom juridik, ekonomi, vetenskap och teknik
Verksamhet enligt registret
Föremålet för bolagets verksamhet skall vara anordnande av mässor, handel via internet, företrädesvis auktionsbaserad handel riktad mot konsumenter, auktionsverksamhet riktad mot konsumenter, produktion av TV-program, anordnande av festarrangemang och kulturarrangemang samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 351-1474
- Bakåt Framåt AB
kontrollerat 2026-10-07
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Företagets säte är i Stockholm.
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-05-26
- Programvara
- Hogia Bokslut
Allmänt om verksamheten
Föremålet för bolagets verksamhet skall vara anordnande av mässor, handel via internet, företrädesvis auktionsbaserad handel riktad mot konsumenter, auktionsverksamhet riktad mot konsumenter, produktion av TV-program, anordnande av festarrangemang och kulturarrangemang samt därmed förenlig verksamhet.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.