HR View AB
Utveckling9 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 2 232 | 2 345 | 1 589 | 1 587 | 775 | 1 758 | 950 |
| Nettoomsättning | 2 133 | 2 345 | 1 589 | 1 587 | 699 | 1 758 | 950 |
| Övriga rörelseintäkter | 99 | – | – | – | 76 | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 389 | 1 381 | 1 499 | 1 280 | 1 122 | 1 056 | 880 |
| Övriga externa kostnader | 507 | 477 | 581 | 368 | 296 | 270 | 274 |
| Personalkostnader | 876 | 899 | 912 | 906 | 820 | 786 | 607 |
| Av- och nedskrivningar | 6 | 6 | 6 | 6 | 5 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | – | – | 0 | – | – |
| Rörelseresultat | 843 | 964 | 90 | 307 | −347 | 702 | 69 |
| Finansiella poster | 14 | 12 | 16 | 59 | −101 | −70 | −73 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 14 | 13 | 17 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | – | – | 0 | −240 | 97 | 70 | 73 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 1 | 1 | 1 | 181 | 4 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 856 | 976 | 106 | 366 | −447 | 631 | −4 |
| Bokslutsdispositioner | −150 | −150 | 0 | −65 | 460 | −160 | 146 |
| Förändring av periodiseringsfonder | −150 | −150 | 0 | −65 | 460 | −160 | 146 |
| Resultat före skatt | 706 | 826 | 106 | 301 | 13 | 471 | 142 |
| Skatt på årets resultat | 115 | 176 | 50 | 43 | 43 | 104 | 52 |
| Årets resultat | 591 | 651 | 56 | 258 | −30 | 368 | 90 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 713 | 1 491 | 806 | 982 | 536 | 1 594 | 1 144 |
| Anläggningstillgångar | 1 | 7 | 13 | 19 | 25 | – | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 1 | 7 | 13 | 19 | 25 | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 1 | 7 | 13 | 19 | 25 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 712 | 1 484 | 793 | 963 | 511 | 1 594 | 1 144 |
| Kortfristiga fordringar | 249 | 415 | 200 | 308 | 98 | 161 | 325 |
| Kundfordringar | 0 | 379 | 129 | 90 | – | 0 | 160 |
| Upparbetad men ej fakturerad intäkt | 168 | – | 0 | 114 | 55 | 128 | 60 |
| Övriga fordringar | 6 | 28 | 58 | 66 | 1 | 1 | 33 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 75 | 7 | 12 | 39 | 41 | 31 | 73 |
| Kortfristiga placeringar | 608 | 401 | 0 | 126 | 142 | 239 | 309 |
| Övriga kortfristiga placeringar | 608 | 401 | 0 | 126 | 142 | 239 | 309 |
| Kassa och bank | 856 | 668 | 593 | 529 | 272 | 1 194 | 509 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 713 | 1 491 | 806 | 982 | 536 | 1 594 | 1 144 |
| Eget kapital | 1 115 | 923 | 473 | 666 | 408 | 808 | 691 |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Fritt eget kapital | 1 015 | 823 | 373 | 566 | 308 | 708 | 591 |
| Balanserat resultat | 423 | 173 | 316 | 308 | 338 | 591 | 500 |
| Årets resultat | 591 | 651 | 56 | 258 | −30 | 368 | 90 |
| Obeskattade reserver | 365 | 215 | 65 | 65 | 0 | 460 | 300 |
| Periodiseringsfonder | 365 | 215 | 65 | 65 | 0 | 460 | 300 |
| Kortfristiga skulder | 234 | 353 | 268 | 250 | 128 | 325 | 153 |
| Leverantörsskulder | 32 | 73 | 71 | 15 | 24 | 15 | 22 |
| Skatteskulder | 58 | 65 | – | – | 0 | 35 | 0 |
| Övriga skulder | 78 | 150 | 132 | 171 | 55 | 228 | 87 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 66 | 65 | 65 | 64 | 50 | 48 | 44 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 400 | 400 | 200 | – | – | 370 | – |
| Medel att disponera | – | – | 373 | – | 308 | 708 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Omsättningen har ökat på grund av ökat kundinflöde.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Omsättningen har minskat under året till föjd av minskade kunduppdrag.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-08-31 | 2024-08-31 | 2023-09-01 | 2023-08-31 | 2022-09-01 | 2022-08-31 | 2021-09-01 | 2021-08-31 | 2020-08-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 30 | 30 | 30 | 30 | 30 | 30 | 30 | 30 | 0 |
| Årets inköp | – | – | – | – | – | – | – | 30 | 0 |
| Ackumulerade avskrivningar | 29 | 23 | 17 | 17 | 11 | 11 | 5 | 5 | 0 |
| Årets avskrivningar | 6 | 6 | – | 6 | – | 6 | – | 5 | 0 |
Om bolaget
- Adress
- NORDENSKIÖLDSGATAN 7 B, 211 19 MALMÖ
- Registrerat
- 2008-09-11
- Bransch
- Konsultverksamhet avseende företags organisation
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall, direkt eller indirekt, bedriva verksamhet inom nedan nämna områden samt idka därmed förenlig verksamhet. Konsultverksamhet inom Human Resource Management, uthyrning av HR-kompetens, försäljning av utbildningar, föreläsningar, workshops, digitala tjänster, rekryteringstjänster, individ-, ledarskap- och organisationsutveckling. Företaget idkar även försäljning av inredning och trädgårdsartiklar jämte därmed förenlig.
Bankgironummer
- 338-6661
- Thysell HR Partner AB
kontrollerat 2026-10-07
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Företagets säte är Skåne län, Vellinge kommun.
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2025-12-19
- Programvara
- Hogia Audit med Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företagets verksamhet är försäljning av konsulttjänster avseende personalfrågor till företag med specialistkompetens inom Human Resource och därmed förenlig verksamhet.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.