Start › Västra Götalands län › Göteborg
AnnalisaFoto AB
Utveckling8 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 648 | 788 | 881 | 1 134 | 1 028 | 1 060 | 1 038 | 1 650 |
| Nettoomsättning | 597 | 724 | 825 | 1 085 | 928 | 800 | 898 | 1 616 |
| Övriga rörelseintäkter | 51 | 64 | 55 | 49 | 100 | 260 | 141 | 34 |
| Rörelsekostnader | 705 | 817 | 1 005 | 1 175 | 956 | 1 053 | 1 016 | 1 309 |
| Råvaror och förnödenheter | – | 0 | 15 | 63 | 0 | 10 | 11 | 152 |
| Handelsvaror | 6 | 8 | 10 | 2 | 1 | 8 | 11 | 21 |
| Övriga externa kostnader | 206 | 208 | 211 | 191 | 183 | 183 | 162 | 185 |
| Personalkostnader | 473 | 580 | 751 | 901 | 762 | 846 | 827 | 946 |
| Av- och nedskrivningar | 20 | 21 | 18 | 18 | 11 | 7 | 5 | 5 |
| Rörelseresultat | −57 | −29 | −124 | −41 | 71 | 7 | 22 | 342 |
| Finansiella poster | 1 | 8 | 12 | 1 | 0 | 0 | −1 | −1 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 1 | 8 | 12 | 1 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | – | – | – | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | −56 | −21 | −112 | −40 | 71 | 7 | 21 | 341 |
| Bokslutsdispositioner | – | 0 | 130 | 30 | 0 | 1 | 1 | 1 |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | 0 | 130 | 30 | – | – | – | – |
| Förändring av överavskrivningar | – | – | – | – | 0 | 1 | 1 | 1 |
| Resultat före skatt | −56 | −21 | 18 | −10 | 71 | 8 | 23 | 342 |
| Skatt på årets resultat | – | 0 | 7 | 1 | 18 | 4 | 7 | 77 |
| Årets resultat | −56 | −21 | 11 | −11 | 54 | 4 | 15 | 265 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 450 | 497 | 552 | 900 | 926 | 887 | 851 | 1 173 |
| Anläggningstillgångar | 23 | 43 | 43 | 61 | 36 | 46 | 6 | 11 |
| Materiella anläggningstillgångar | 23 | 43 | 43 | 61 | 36 | 46 | 6 | 11 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 23 | 43 | 43 | 61 | 36 | 46 | 6 | 11 |
| Omsättningstillgångar | 427 | 454 | 509 | 839 | 890 | 841 | 845 | 1 161 |
| Kortfristiga fordringar | 145 | 73 | 112 | 72 | 128 | 132 | 103 | 221 |
| Kundfordringar | 96 | 31 | 80 | 22 | 112 | 85 | 89 | 209 |
| Övriga fordringar | 36 | 31 | 20 | 26 | 11 | 42 | 9 | 7 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 12 | 12 | 12 | 24 | 5 | 5 | 5 | 5 |
| Kassa och bank | 282 | 381 | 397 | 767 | 762 | 709 | 742 | 940 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 450 | 497 | 552 | 900 | 926 | 887 | 851 | 1 173 |
| Eget kapital | 375 | 431 | 452 | 642 | 653 | 599 | 595 | 779 |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Fritt eget kapital | 275 | 331 | 352 | 542 | 553 | 499 | 495 | 679 |
| Balanserat resultat | 331 | 352 | 342 | 553 | 499 | 495 | 479 | 415 |
| Årets resultat | −56 | −21 | 11 | −11 | 54 | 4 | 15 | 265 |
| Obeskattade reserver | – | – | 0 | 130 | 160 | 160 | 161 | 163 |
| Periodiseringsfonder | – | – | 0 | 130 | 160 | 160 | 160 | 160 |
| Ackumulerade överavskrivningar | – | – | – | – | – | – | 1 | 3 |
| Kortfristiga skulder | 74 | 66 | 99 | 129 | 113 | 128 | 95 | 231 |
| Leverantörsskulder | 19 | 19 | 20 | 40 | 19 | 16 | 9 | 20 |
| Skatteskulder | – | – | – | – | – | – | 0 | 37 |
| Övriga skulder | 32 | 21 | 47 | 50 | 60 | 66 | 47 | 132 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 23 | 27 | 33 | 39 | 34 | 46 | 39 | 42 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | – | – | 200 | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 542 | 553 | – | 495 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen har minskat med 45% jämfört med föregående år. Minskningen beror på ett stort tapp i försäljningen på grund av ändrat beteende hos kunder (och/eller regleringar som påverkat möjligheten att driva verksamheten) med anledning av coronapandemin.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Företaget har efter balansdagen fortfarande påverkats av coronaviruset genom minskad försäljning men börjar se en ökning av sina tjänster. Företaget beräknas göra ett posivivt resultat på helårsbasis.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2026-08-31 | 2025-08-31 | 2024-08-31 | 2023-09-01 | 2023-08-31 | 2022-09-01 | 2022-08-31 | 2021-09-01 | 2021-08-31 | 2020-09-01 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 138 | 138 | 116 | 116 | 116 | 72 | 72 | 72 | 72 | 26 |
| Årets inköp | 0 | 22 | 0 | – | 44 | – | 0 | – | 47 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 115 | 94 | 73 | 55 | 55 | 37 | 37 | 26 | 26 | 19 |
| Årets avskrivningar | 20 | 21 | 18 | – | 18 | – | 11 | – | 7 | – |
Om bolaget
- Adress
- GAMLA RAMBERGSVÄGEN 36, 417 10 GÖTEBORG
- Registrerat
- 2008-08-20
- Bransch
- Fotoverksamhet
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska bedriva försäljning, support och utbildning inom fotografisk verksamhet, fotografiska, grafiska och fotoassistent uppdrag, för tryck, reklam, dockumentation, press, produkt och patent, försäljning och uthyrning av fotoutrustning, uthyrning av studio, webbdesign, hemsidor, make-up, modellförmedling samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 297-7510
- Annalisafoto AB
kontrollerat 2026-10-07
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Säte
- Företagets säte är Göteborg.
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-10-20
- Programvara
- Hogia Audit med Bokslut
Allmänt om verksamheten
Bolaget bedriver försäljning, support och utbildning inom fotografisk verksamhet.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.