Start › Jönköpings län › Jönköping
Starbright Sweden AB
Utveckling2 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – |
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 10 | 10 | 12 | 13 | 12 | 3 | 2 |
| Övriga externa kostnader | 10 | 10 | 12 | 13 | 12 | 3 | 2 |
| Personalkostnader | 0 | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseresultat | −10 | −10 | −12 | −13 | −12 | −3 | −2 |
| Finansiella poster | 767 | 452 | 711 | 87 | 25 | 1 040 | −448 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 739 | 432 | 776 | 239 | 210 | 177 | 0 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 29 | 23 | 14 | 0 | – | 0 | 6 |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | 0 | 2 | 80 | 152 | 185 | −863 | 454 |
| Resultat efter finansiella poster | 757 | 443 | 699 | 75 | 13 | 1 037 | −449 |
| Resultat före skatt | 757 | 443 | 699 | 75 | 13 | 1 037 | −449 |
| Årets resultat | 757 | 443 | 699 | 75 | 13 | 1 037 | −449 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 2 729 | 2 392 | 2 459 | 1 760 | 1 985 | 1 972 | 945 |
| Anläggningstillgångar | 1 075 | 1 132 | 1 134 | 1 242 | 1 513 | 1 567 | 781 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 075 | 1 132 | 1 134 | 1 242 | 1 513 | 1 567 | 781 |
| Andelar i koncernföretag | 1 023 | 1 080 | 1 080 | 1 108 | 1 186 | 765 | 471 |
| Andelar i intresseföretag | 51 | 51 | 51 | 134 | – | – | – |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 1 | 1 | 3 | 0 | 327 | 802 | 310 |
| Omsättningstillgångar | 1 654 | 1 260 | 1 325 | 518 | 472 | 405 | 164 |
| Kortfristiga fordringar | 1 286 | 975 | 1 070 | 273 | 210 | 168 | 0 |
| Fordringar hos koncernföretag | 720 | 432 | 760 | 273 | 210 | 168 | 0 |
| Övriga fordringar | 525 | 525 | 300 | – | – | – | – |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 41 | 18 | 10 | – | – | – | – |
| Kassa och bank | 368 | 285 | 255 | 245 | 262 | 237 | 164 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 2 729 | 2 392 | 2 459 | 1 760 | 1 985 | 1 972 | 945 |
| Eget kapital | 2 697 | 2 360 | 2 427 | 1 728 | 1 954 | 1 940 | 904 |
| Bundet eget kapital | 111 | 111 | 111 | 111 | 111 | 111 | 111 |
| Aktiekapital | 111 | 111 | 111 | 111 | 111 | 111 | 111 |
| Fritt eget kapital | 2 586 | 2 249 | 2 316 | 1 617 | 1 843 | 1 829 | 793 |
| Överkursfond | −1 980 | −1 980 | −1 980 | −1 980 | 1 980 | 1 980 | 1 980 |
| Balanserat resultat | −151 | −174 | −363 | 1 543 | 1 829 | 793 | 1 242 |
| Årets resultat | 757 | 443 | 699 | 75 | 13 | 1 037 | −449 |
| Kortfristiga skulder | 32 | 32 | 32 | 32 | 32 | 32 | 42 |
| Övriga skulder | 7 | 7 | 7 | 7 | 7 | 7 | 17 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 375 | 420 | – | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 3 823 | 1 829 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Efter räkenskapsåret har omvärldsförutsättningarna varit fortsatt osäkra till följd av Covid 19 viruset och situationen i Ukraina. Bolaget har ej haft någon direkt påverkan på grund av detta och bedömer att verksamheten kommer att kunna fortlöpa likt tidigare år.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Efter räkenskapsåret har omvärldsförutsättningarna varit fortsatt förändrade till följd av Covid 19 – virusets utbrott. Bolaget har ej haft någon direkt påverkan på grund av detta och bedömer att verksamheten kommer att kunna fortlöpa likt tidigare år.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 51 | 51 | 51 | 51 | 51 |
Andelar i koncernföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 568 | 1 625 | 1 625 | 1 653 | 1 773 | 1 773 | 1 850 | 1 850 |
| Försäljningar och utrangeringar | 57 | 0 | 28 | 120 | 0 | – | – | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 545 | 545 | 545 | 545 | 587 | 1 008 | 1 379 | 1 379 |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 952 | 1 952 | 1 952 | 1 952 | 1 952 | 1 872 | 1 872 | 1 872 |
| Årets inköp | – | – | – | 0 | 131 | – | – | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 1 951 | 1 951 | 1 949 | 1 869 | 1 676 | 1 070 | 1 562 | 1 108 |
| Årets nedskrivningar | 0 | 2 | 80 | 193 | 606 | 0 | 454 | – |
| Återförda nedskrivningar | – | – | – | – | 131 | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- GJUTERIGATAN 9, 553 18 JÖNKÖPING
- Registrerat
- 2008-07-10
Verksamhet enligt registret
Föremålet för bolagets verksamhet är att äga och förvalta aktier och värdepapper, konsultationer inom IT-branschen samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 335-1533
- Starbright AB
kontrollerat 2026-10-07
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Jönköping
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-04-17
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Föremålet för bolagets verksamhet är att äga och förvalta aktier och värdepapper, konsultationer inom IT-branschen samt därmed förenlig verksamhet. Företaget har sitt säte i Jönköping .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.