Start › Västra Götalands län › Uddevalla
GYLLERSTEDT FASTIGHETER AB
Utveckling1 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 384 | 396 | 438 | 391 | 438 | 355 | 260 |
| Nettoomsättning | 384 | 396 | 400 | 359 | 324 | 355 | 260 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 0 | 38 | 32 | 114 | – | – |
| Rörelsekostnader | 342 | 425 | 426 | 343 | 381 | 396 | 278 |
| Råvaror och förnödenheter | 0 | – | 4 | – | – | – | – |
| Handelsvaror | – | 5 | – | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 216 | 300 | 306 | 245 | 279 | 296 | 183 |
| Av- och nedskrivningar | 126 | 120 | 116 | 98 | 102 | 100 | 94 |
| Rörelseresultat | 42 | −29 | 12 | 47 | 57 | −41 | −18 |
| Finansiella poster | 30 | −49 | −76 | −1 | −1 | 0 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 30 | 1 | 1 | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 51 | 77 | 1 | 1 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 72 | −78 | −64 | 46 | 56 | −41 | −18 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | 0 | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | 72 | −78 | −64 | 46 | 56 | −41 | −18 |
| Skatt på årets resultat | 0 | 0 | −9 | 9 | 12 | – | – |
| Årets resultat | 72 | −78 | −54 | 37 | 45 | −41 | −18 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 4 048 | 3 980 | 4 150 | 3 901 | 3 843 | 3 767 | 3 800 |
| Anläggningstillgångar | 3 846 | 3 583 | 3 703 | 3 409 | 3 507 | 3 559 | 3 606 |
| Materiella anläggningstillgångar | 3 846 | 3 583 | 3 703 | 3 409 | 3 507 | 3 559 | 3 606 |
| Byggnader och mark | 3 643 | 3 425 | 3 458 | 3 317 | 3 403 | 3 552 | 3 595 |
| Maskiner och andra tekniska anläggningar | 112 | – | 162 | 0 | 3 | 7 | 10 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 91 | 159 | 31 | 39 | 48 | 0 | 0 |
| Förbättringsutgifter på annans fastighet | – | – | 53 | 53 | 53 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 202 | 397 | 447 | 492 | 336 | 208 | 195 |
| Kortfristiga fordringar | 25 | 5 | 27 | 6 | 6 | 0 | 0 |
| Kundfordringar | 25 | 5 | 13 | 6 | 6 | 0 | 0 |
| Övriga fordringar | 0 | 0 | 15 | 0 | 0 | – | – |
| Kassa och bank | 176 | 392 | 420 | 485 | 330 | 208 | 195 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 4 048 | 3 980 | 4 150 | 3 901 | 3 843 | 3 767 | 3 800 |
| Eget kapital | 2 419 | 2 347 | 2 425 | 2 479 | 2 443 | 2 398 | 2 439 |
| Bundet eget kapital | 2 550 | 2 550 | 2 550 | 2 550 | 2 550 | 2 550 | 2 550 |
| Aktiekapital | 2 550 | 2 550 | 2 550 | 2 550 | 2 550 | 2 550 | 2 550 |
| Ej registrerat aktiekapital | – | – | – | – | 0 | – | – |
| Uppskrivningsfond | – | – | – | – | 0 | – | – |
| Reservfond | – | – | – | – | 0 | – | – |
| Fritt eget kapital | −131 | −203 | −125 | −71 | −107 | −152 | −111 |
| Överkursfond | – | – | – | 0 | 0 | – | – |
| Balanserat resultat | −203 | −125 | −71 | 107 | −152 | −111 | −93 |
| Årets resultat | 72 | −78 | −54 | 37 | 45 | −41 | −18 |
| Långfristiga skulder | 114 | 192 | 192 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Skulder till kreditinstitut | 114 | 190 | 190 | – | – | – | – |
| Övriga skulder | 0 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Kortfristiga skulder | 1 515 | 1 442 | 1 533 | 1 420 | 1 399 | 1 367 | 1 360 |
| Leverantörsskulder | 17 | 3 | 42 | 16 | 9 | 6 | 0 |
| Skulder till koncernföretag | 1 447 | 1 417 | 1 417 | 1 350 | 1 350 | 1 350 | 1 350 |
| Skatteskulder | 17 | 7 | 61 | 40 | 26 | 11 | 10 |
| Övriga skulder | 11 | 15 | 14 | 14 | 14 | – | – |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 23 | 0 | – | – | – | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | – | – | −152 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Den ökade nettoomsättningen beror på höjda hyresintäkter.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Byggnader och mark
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 4 494 | 4 105 | 3 877 | 4 188 | 4 188 | 4 188 | 4 188 |
| Årets inköp | 389 | 228 | – | 0 | 31 | 0 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | – | 0 | 31 | 0 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 1 162 | 1 069 | 983 | 869 | 789 | 699 | 609 |
| Årets avskrivningar | 92 | 86 | – | 80 | 90 | 90 | – |
| Återförda avskrivningar | – | – | – | 0 | 0 | 0 | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | – | 0 | 0 | 15 | 10 | 5 | 0 |
| Årets nedskrivningar | – | – | – | 5 | 5 | 5 | – |
| Ackumulerade uppskrivningar | – | 0 | – | – | – | – | – |
Förbättringsutgifter på annans fastighet
| Post | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 53 | 53 | 53 | 0 |
| Årets inköp | 0 | 0 | 53 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 0 | 0 | 0 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 1 | 0 | 0 | 0 |
| Årets avskrivningar | 1 | 0 | 0 | – |
| Återförda avskrivningar | 0 | 0 | 0 | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 50 | 50 | 50 | 103 | 103 | 53 | 53 |
| Årets inköp | – | – | – | 0 | 50 | 0 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | – | 0 | 0 | 0 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 28 | 19 | 19 | 63 | 54 | 53 | 53 |
| Årets avskrivningar | – | – | – | 9 | 2 | 0 | – |
| Återförda avskrivningar | – | – | – | 0 | 0 | 0 | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 0 | 0 | 0 | – | 0 | 0 | 0 |
| Årets nedskrivningar | – | – | – | 0 | 0 | 0 | – |
Maskiner och andra tekniska anläggningar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 232 | 232 | 232 | 35 | 35 | 35 | 35 |
| Årets inköp | – | – | – | 0 | 0 | 0 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | – | 0 | 0 | 0 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 107 | 74 | 21 | 35 | 32 | 29 | 25 |
| Årets avskrivningar | 34 | 53 | – | 3 | 4 | 4 | – |
| Återförda avskrivningar | – | – | – | – | 0 | 0 | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 0 | 0 | 0 | – | 0 | 0 | 0 |
| Årets nedskrivningar | – | – | – | 0 | 0 | 0 | – |
Om bolaget
- Adress
- TORSVÄGEN 9, 451 75 UDDEVALLA
- Registrerat
- 2008-07-10
- Bransch
- Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska köpa, sälja och förvalta aktier, obligationer, reverser, andelar, fastigheter, maskiner, båtar och inventarier inom bygg-, el-, kontors-, fastighets-, restaurang-, rederi- och rengöringsbranschen, köpa och sälja patent- och konw-how- rättigheter, driva uthyrnings- och leasingverksamhet inom reverser, andelar, fastigheter, maskiner, båtar och inventarier inom bygg-, el-, kontors-, fastighets-, restaurang-, rederi- och rengöringsbranschen, import- och exportverksamhet inom reverser, andelar, fastigheter, maskiner, båtar och inventarier inom kontors-, fastighets-, restaurang-, rederi- och rengörings- branschen, köpa och sälja administrativa tjänster, ingå borgensåtaganden, äga rätt att för dotterbolag och närbesläktade företag ingå borgensåtagande, så och till dessa lämna lån för att medverka till finansieringen av deras verksamhet samt till ovannämnda idka därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 633-5731
- Gyllerstedt Fastigheter AB
kontrollerat 2026-10-07
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-25
- Programvara
- Fortnox Bokslut & Skatt
Allmänt om verksamheten
Bolaget ska köpa, sälja och förvalta aktier, obligationer, reverser, andelar, fastigheter, maskiner, båtar och inventarier inom bygg-, el-, kontors-, fastighets-, restaurang-, rederi- och rengöringsbranschen, köpa och sälja patent- och konw-how- rättigheter, driva uthyrnings- och leasingverksamhet inom reverser, andelar, fastigheter, maskiner, båtar och inventarier inom bygg-, el-, kontors-, fastighets-, restaurang-, rederi- och rengöringsbranschen, import- och exportverksamhet inom reverser, andelar, fastigheter, maskiner, båtar och inventarier inom kontors-, fastighets-, restaurang-, rederi- och rengörings- branschen, köpa och sälja administrativa tjänster, ingå borgensåtaganden, äga rätt att för dotterbolag och närbesläktade företag ingå borgensåtagande, så och till dessa lämna lån för att medverka till finansieringen av deras verksamhet samt till ovannämnda idka därmed förenlig verksamhet.Bolaget har sitt säte i Uddevalla.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
| År | Storlek | |
|---|---|---|
| 2025 | 156 kB | Öppna |
| 2024 | 8 kB | Öppna |
| 2023 | 155 kB | Öppna |
| 2022 | 45 kB | Öppna |
| 2021 | 45 kB | Öppna |
| 2020 | 80 kB | Öppna |
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Moderföretag
-
Brikandera AB
Visa källuppgift
Bolaget är ett dotterbolag till Brikandera AB, med organisationsnummer 556733-7471och säte i Uddevalla. Bolaget har inte köpt eller sålt något inom koncernen.