Cherry'Oh! AB
Utveckling10 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 646 | 0 | 27 | 772 | 685 | 540 | 1 725 | 1 871 |
| Nettoomsättning | 646 | 0 | 27 | 772 | 387 | 304 | 1 725 | 1 871 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | 0 | 298 | 236 | – | – |
| Rörelsekostnader | 522 | 31 | 90 | 797 | 787 | 547 | 1 728 | 1 772 |
| Råvaror och förnödenheter | 34 | 0 | 11 | 50 | 31 | 48 | 823 | 1 089 |
| Övriga externa kostnader | 70 | 25 | 62 | 173 | 134 | 82 | 193 | 144 |
| Personalkostnader | 418 | 6 | 10 | 562 | 610 | 405 | 696 | 519 |
| Av- och nedskrivningar | – | 0 | 8 | 12 | 12 | 12 | 16 | 20 |
| Rörelseresultat | 124 | −31 | −63 | −25 | −102 | −7 | −3 | 99 |
| Finansiella poster | −1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | −1 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 1 | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 1 | – | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 123 | −31 | −63 | −25 | −102 | −7 | −4 | 99 |
| Bokslutsdispositioner | – | 0 | 8 | 0 | 0 | 0 | 4 | −12 |
| Förändring av överavskrivningar | – | 0 | 8 | 0 | 0 | 0 | 4 | −12 |
| Resultat före skatt | 123 | −31 | −54 | −25 | −102 | −7 | 0 | 87 |
| Skatt på årets resultat | – | – | – | – | – | 0 | 6 | 0 |
| Årets resultat | 123 | −31 | −54 | −25 | −102 | −7 | −5 | 87 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 361 | 85 | 135 | 171 | 270 | 440 | 567 | 697 |
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 8 | 20 | 32 | 44 | 61 |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 8 | 20 | 32 | 44 | 61 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 0 | 0 | 0 | 8 | 20 | 32 | 44 | 61 |
| Omsättningstillgångar | 361 | 85 | 135 | 163 | 249 | 408 | 523 | 637 |
| Kortfristiga fordringar | 15 | 4 | 1 | 69 | 37 | 110 | 36 | 17 |
| Kundfordringar | – | – | 0 | 31 | 0 | 75 | 4 | 0 |
| Övriga fordringar | 14 | 4 | 1 | 38 | 37 | 35 | 32 | 2 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 0 | 0 | – | – | – | 0 | 1 | 15 |
| Kassa och bank | 346 | 81 | 134 | 94 | 213 | 298 | 487 | 620 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 361 | 85 | 135 | 171 | 270 | 440 | 567 | 697 |
| Eget kapital | 196 | 73 | 104 | 99 | 124 | 226 | 233 | 238 |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Fritt eget kapital | 96 | −27 | 4 | −1 | 24 | 126 | 133 | 138 |
| Balanserat resultat | −27 | 4 | 59 | 24 | 126 | 133 | 138 | 51 |
| Årets resultat | 123 | −31 | −54 | −25 | −102 | −7 | −5 | 87 |
| Obeskattade reserver | – | – | 0 | 8 | 8 | 8 | 8 | 12 |
| Ackumulerade överavskrivningar | – | – | 0 | 8 | 8 | 8 | 8 | 12 |
| Kortfristiga skulder | 165 | 12 | 30 | 64 | 138 | 206 | 326 | 447 |
| Leverantörsskulder | 5 | 0 | 3 | 6 | 3 | 9 | 7 | 118 |
| Skatteskulder | 1 | 1 | – | – | – | – | – | – |
| Övriga skulder | 147 | 0 | 15 | 47 | 72 | 84 | 47 | 63 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 12 | 11 | 12 | 11 | 63 | 112 | 271 | 265 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | – | 24 | 126 | 133 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | – | – | 60 | – | – | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 140 | 140 | 140 | 140 | 140 | 140 | 140 | 140 | 80 |
| Årets inköp | – | – | – | – | – | – | 0 | 60 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 140 | 140 | 140 | 132 | 120 | 108 | 96 | 80 | 60 |
| Årets avskrivningar | 0 | 0 | 8 | 12 | 12 | 12 | 16 | 20 | – |
Om bolaget
- Adress
- BRUNNSGATAN 7 B, 224 60 LUND
- Registrerat
- 2008-07-02
- Bransch
- Reklambyråverksamhet
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska arbeta med kommunikation, reklam, film, TV och konstnärlig verksamhet.
Bankgironummer
- 321-5274
- Nipstad AB
kontrollerat 2026-10-07
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Lund
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-04-29
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget spelar in och producerar tv-reklam. Företaget har sitt säte i Lund .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.