Start › Stockholms län › Stockholm
Yematro2 AB
Utveckling6 räkenskapsår
Saknade år lämnar en lucka, aldrig en interpolerad linje.
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 6 581 | 994 | 950 | 830 | 709 | 4 009 |
| Nettoomsättning | 4 507 | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 533 |
| Förändring av lager av produkter i arbete | −12 | – | – | – | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | 2 086 | 994 | 950 | 830 | 709 | 477 |
| Rörelsekostnader | 5 137 | 1 001 | 943 | 858 | 691 | 3 795 |
| Råvaror och förnödenheter | 1 376 | 10 | 10 | 7 | 6 | 879 |
| Handelsvaror | 50 | – | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 2 158 | 967 | 910 | 820 | 682 | 1 217 |
| Personalkostnader | 1 553 | 0 | 0 | 2 | −26 | 1 659 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 14 | 23 | 29 | 29 | 41 |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 9 | – | – | – | – |
| Rörelseresultat | 1 444 | −7 | 7 | −28 | 17 | 215 |
| Finansiella poster | −17 | −3 | 0 | −3 | −2 | −140 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | – | – | – | – | 0 | −32 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 5 |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | – | – | – | – | 0 | 103 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 17 | 3 | 0 | 3 | 3 | 8 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 427 | −9 | 8 | −31 | 16 | 75 |
| Bokslutsdispositioner | −1 425 | – | – | 0 | 35 | −35 |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | – | – | 0 | 35 | −35 |
| Lämnade koncernbidrag | 1 425 | – | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | 2 | −9 | 8 | −31 | 51 | 40 |
| Skatt på årets resultat | 0 | – | – | 0 | 11 | 40 |
| Årets resultat | 1 | −9 | 8 | −31 | 39 | 0 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 851 | 405 | 191 | 291 | 1 127 | 1 141 |
| Anläggningstillgångar | 26 | 0 | 24 | 53 | 119 | 148 |
| Immateriella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Goodwill | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 24 | 33 | 62 | 91 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 0 | 0 | 24 | 33 | 62 | 91 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 26 | 0 | 0 | 20 | 57 | 57 |
| Andelar i koncernföretag | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Andra långfristiga fordringar | 26 | – | 0 | 20 | 57 | 57 |
| Omsättningstillgångar | 1 825 | 405 | 168 | 238 | 1 008 | 993 |
| Varulager m.m. | 0 | 12 | – | – | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 0 | 12 | – | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 1 782 | 391 | 163 | 233 | 972 | 946 |
| Kundfordringar | 52 | – | – | – | – | – |
| Fordringar hos koncernföretag | 0 | 192 | – | – | – | – |
| Övriga fordringar | 1 723 | 70 | 160 | 221 | 915 | 890 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 8 | 129 | 2 | 12 | 57 | 57 |
| Kassa och bank | 43 | 2 | 5 | 5 | 36 | 47 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 851 | 405 | 191 | 291 | 1 127 | 1 141 |
| Eget kapital | 75 | 74 | 83 | 76 | 666 | 627 |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Fritt eget kapital | −25 | −26 | −17 | −24 | 566 | 527 |
| Balanserat resultat | −26 | −17 | −24 | 6 | 527 | 527 |
| Årets resultat | 1 | −9 | 8 | −31 | 39 | 0 |
| Obeskattade reserver | – | – | – | – | 0 | 35 |
| Periodiseringsfonder | – | – | – | – | 0 | 35 |
| Kortfristiga skulder | 1 776 | 332 | 108 | 216 | 460 | 479 |
| Leverantörsskulder | 222 | 231 | 88 | 70 | 75 | 164 |
| Skulder till koncernföretag | 794 | – | – | – | – | – |
| Skatteskulder | 0 | – | 0 | 6 | 46 | 13 |
| Övriga skulder | 478 | 93 | 21 | 139 | 340 | 286 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 282 | 8 | – | – | 0 | 15 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | – | – | – | 560 | – |
| Medel att disponera | – | – | −17 | −24 | 566 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Under 2019 har restaurangen varit utarrenderad och ingen omsättning från restaurangverksamhet finns.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i koncernföretag
| Post | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Årets inköp | – | – | – | 0 |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 263 | 263 | 249 | 249 | 249 | 249 |
| Årets inköp | – | 14 | – | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 263 | 239 | 216 | 187 | 158 | 117 |
| Årets avskrivningar | 24 | 23 | 29 | 29 | 41 | – |
Om bolaget
- Adress
- RENSTIERNAS GATA 48, 116 31 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2008-06-12
- Bransch
- Restaurangverksamhet
Verksamhet enligt registret
Föremålet för bolagets verksamhet är restaurangverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2024
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2025-06-10
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Bolaget bedriver restaurangverksamhet. Verksamheten bedrivs sedan några år tillbaka genom det helägda dotterbolaget Gojo Fasika Injera AB. Företaget har sitt säte i Stockholm.
Väsentliga händelser
Verksamheten har i slutet på året sålts och avslutats 2024-12-30.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Direkta dotterföretag
-
Gojo Fasika Injera AB
Visa källuppgift
Bolaget bedriver restaurangverksamhet. Verksamheten bedrivs sedan några år tillbaka genom det helägda dotterbolaget Gojo Fasika Injera AB. Företaget har sitt säte i Stockholm.
-
Gojo Fasika Injera AB
Visa källuppgift
Bolaget bedriver restaurangverksamhet. Verksamheten bedrivs sedan några år tillbaka genom det helägda dotterbolaget Gojo Fasika Injera AB. Företaget har sitt säte i Stockholm.
-
Gojo Fasika Injera AB
Visa källuppgift
KoncernforetagUppgifterDotterforetagenForetag=Gojo Fasika Injera AB
-
Gojo Fasika Injera AB
Visa källuppgift
KoncernforetagUppgifterDotterforetagenForetag=Gojo Fasika Injera AB