Start › Stockholms län › Stockholm
Barocco Capital AB
Utveckling4 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 90 | 50 | 50 | 40 | 1 468 | 2 222 |
| Nettoomsättning | 0 | 90 | 50 | 50 | 40 | 1 468 | 2 222 |
| Rörelsekostnader | 243 | 195 | 494 | 842 | 179 | 588 | 147 |
| Övriga externa kostnader | 227 | 170 | 341 | 469 | 179 | 588 | 147 |
| Personalkostnader | 17 | 24 | 153 | 373 | – | – | – |
| Rörelseresultat | −243 | −105 | −444 | −792 | −139 | 881 | 2 075 |
| Finansiella poster | −460 | 243 | 481 | 10 814 | 9 | 9 | 7 874 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 0 | 594 | 0 | 10 560 | – | 0 | 7 864 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 86 | 256 | 481 | 254 | 11 | 11 | 11 |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | 546 | 607 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −703 | 138 | 37 | 10 022 | −130 | 890 | 9 949 |
| Bokslutsdispositioner | 340 | – | 0 | 494 | 69 | −230 | −530 |
| Förändring av periodiseringsfonder | 340 | – | 0 | 494 | 69 | −230 | −530 |
| Resultat före skatt | −363 | 138 | 37 | 10 516 | −61 | 660 | 9 419 |
| Skatt på årets resultat | 58 | 40 | 9 | – | 0 | 155 | 344 |
| Årets resultat | −421 | 98 | 28 | 10 516 | −61 | 505 | 9 074 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 30 150 | 32 594 | 34 318 | 36 022 | 32 330 | 32 379 | 33 052 |
| Anläggningstillgångar | 23 642 | 22 921 | 21 439 | 18 463 | 31 712 | 30 449 | 28 068 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 23 642 | 22 921 | 21 439 | 18 463 | 31 712 | 30 449 | 28 068 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 2 784 | 2 464 | 3 482 | 3 106 | 10 265 | 9 462 | 9 462 |
| Andra långfristiga fordringar | 20 857 | 20 457 | 17 957 | 15 357 | 21 448 | 20 987 | 18 606 |
| Omsättningstillgångar | 6 509 | 9 673 | 12 878 | 17 559 | 618 | 1 929 | 4 984 |
| Kortfristiga fordringar | 904 | 989 | 1 055 | 8 904 | 566 | 297 | 1 325 |
| Kundfordringar | – | – | – | 0 | 50 | – | – |
| Övriga fordringar | 899 | 936 | 971 | 8 904 | 516 | 297 | 1 325 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 6 | 54 | 84 | – | – | – | – |
| Kortfristiga placeringar | 316 | 316 | – | 6 199 | – | – | – |
| Övriga kortfristiga placeringar | 316 | 316 | – | 6 199 | – | – | – |
| Kassa och bank | 5 289 | 8 368 | 11 823 | 2 455 | 52 | 1 632 | 3 659 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 30 150 | 32 594 | 34 318 | 36 022 | 32 330 | 32 379 | 33 052 |
| Eget kapital | 29 706 | 31 801 | 33 273 | 34 874 | 25 802 | 27 103 | 27 773 |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Fritt eget kapital | 29 605 | 31 701 | 33 172 | 34 774 | 25 702 | 27 003 | 27 673 |
| Balanserat resultat | 30 026 | 31 603 | 33 145 | 24 258 | 25 763 | 26 498 | 18 599 |
| Årets resultat | −421 | 98 | 28 | 10 516 | −61 | 505 | 9 074 |
| Obeskattade reserver | 230 | 570 | 570 | 570 | 1 064 | 1 133 | 903 |
| Periodiseringsfonder | 230 | 570 | 570 | 570 | 1 064 | 1 133 | 903 |
| Långfristiga skulder | – | – | – | 0 | 3 150 | 3 150 | 3 150 |
| Övriga skulder | – | – | – | 0 | 3 150 | 3 150 | 3 150 |
| Kortfristiga skulder | 215 | 223 | 475 | 578 | 2 314 | 992 | 1 226 |
| Leverantörsskulder | – | 0 | 188 | – | – | – | – |
| Skatteskulder | 89 | 49 | 9 | – | 0 | 178 | 523 |
| Övriga skulder | 106 | 155 | 258 | 332 | 2 294 | 794 | 683 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 20 | 20 | 20 | 247 | 20 | 20 | 20 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | – | 25 702 | 27 003 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Företaget bedriver inte längre någon konsultverksamhet och därav är nettoomsättningen 0kr.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2026-08-31 | 2025-08-31 | 2024-08-31 | 2023-08-31 | 2022-08-31 | 2021-08-31 | 2020-08-31 | 2019-08-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 20 857 | 20 457 | 17 957 | 15 357 | 21 448 | 20 987 | 18 606 | 10 206 |
| Årets inköp | 1 900 | 2 500 | 2 800 | 200 | 1 211 | – | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 1 500 | 0 | 200 | 6 290 | 750 | – | – | – |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2026-08-31 | 2025-08-31 | 2024-08-31 | 2023-08-31 | 2022-08-31 | 2021-08-31 | 2020-08-31 | 2019-08-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 3 937 | 3 071 | 3 482 | 3 106 | 10 265 | 9 462 | 9 462 | 9 848 |
| Årets inköp | 866 | 1 252 | 1 220 | 11 857 | 802 | 0 | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 0 | 1 662 | 843 | 19 016 | – | 0 | 2 049 | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 1 153 | 607 | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Årets nedskrivningar | 546 | 607 | 0 | – | – | – | – | – |
| Återförda nedskrivningar | – | 1 252 | 1 220 | 11 857 | 802 | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- TEGNÉRGATAN 45 B-1401, 111 61 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2008-05-09
- Bransch
- Förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska äga och förvalta värdepapper och annan lös eller fast egendom samt idka därmed förenlig verksamhet, samt bedriva konsultverksamhet inom företagsutveckling.
Bankgironummer
- 318-6525
- Barocco Capital AB
kontrollerat 2026-10-07 - 413-2031
- Hamnsjåaren AB
kontrollerat 2026-10-07
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Säte
- Stockholm
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-10-14
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Företaget äger och förvaltar värdepapper och annan lös eller fast egendom. Företaget har sitt säte i Stockholm .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.