Start › Uppsala län › Uppsala
Marknadsmedia Holding Uppsala AB
Utveckling8 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 216 | 1 068 | 839 | 690 | 1 910 | 1 789 | 1 875 | 1 129 |
| Nettoomsättning | 73 | 555 | 520 | 690 | 589 | 1 442 | 1 252 | 885 |
| Övriga rörelseintäkter | 143 | 513 | 319 | 0 | 1 321 | 346 | 623 | 244 |
| Rörelsekostnader | 1 221 | 842 | 647 | 1 051 | 1 714 | 1 124 | 742 | 556 |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | – | 0 | 3 | 171 | 226 | 315 |
| Övriga externa kostnader | 895 | 622 | 184 | 270 | 1 000 | 268 | 178 | 240 |
| Personalkostnader | 324 | 161 | 463 | 781 | 751 | 685 | 338 | 1 |
| Av- och nedskrivningar | 2 | 59 | – | – | – | – | – | – |
| Rörelseresultat | −1 005 | 226 | 192 | −362 | 196 | 665 | 1 134 | 573 |
| Finansiella poster | 1 575 | −3 879 | −475 | −69 | −127 | 4 638 | 5 716 | 1 137 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 3 074 | 0 | −217 | 0 | −47 | 24 | – | – |
| Resultat från andelar i intresseföretag | −774 | – | – | – | – | – | – | – |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 1 099 | 0 | −100 | – | 0 | 4 578 | 5 777 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 3 | 2 | 3 | – | 0 | 113 | 0 | 0 |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | 1 652 | 3 563 | – | – | – | 0 | 15 | 1 215 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 176 | 318 | 160 | 69 | 80 | 76 | 75 | 77 |
| Resultat efter finansiella poster | 570 | −3 653 | −283 | −431 | 70 | 5 303 | 6 850 | 1 710 |
| Bokslutsdispositioner | 226 | 220 | – | – | – | – | – | – |
| Erhållna koncernbidrag | 372 | 251 | – | – | – | – | – | – |
| Lämnade koncernbidrag | 145 | 31 | – | – | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | 796 | −3 433 | −283 | −431 | 70 | 5 303 | 6 850 | 1 710 |
| Årets resultat | 796 | −3 433 | −283 | −431 | 70 | 5 303 | 6 850 | 1 710 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 6 728 | 8 958 | 14 505 | 12 961 | 13 421 | 14 895 | 12 316 | 9 695 |
| Anläggningstillgångar | 5 997 | 7 912 | 13 262 | 11 446 | 11 168 | 13 708 | 10 037 | 8 405 |
| Immateriella anläggningstillgångar | 28 | – | – | – | – | – | – | – |
| Goodwill | 28 | – | – | – | – | – | – | – |
| Materiella anläggningstillgångar | – | 0 | 2 138 | – | 0 | 2 631 | – | – |
| Byggnader och mark | – | 0 | 2 138 | 0 | 0 | 2 631 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 5 969 | 7 912 | 11 124 | 11 446 | 11 168 | 11 078 | 10 037 | 8 405 |
| Andelar i koncernföretag | 90 | 2 102 | 4 034 | 4 342 | 4 342 | 4 301 | 2 420 | 130 |
| Andelar i intresseföretag | 0 | 509 | 1 789 | 1 804 | 1 526 | 1 476 | 2 317 | 2 975 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 5 300 | 5 300 | 5 300 | 5 300 | 5 300 | 5 300 | 5 300 | 5 300 |
| Andra långfristiga fordringar | 579 | – | – | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 731 | 1 046 | 1 243 | 1 515 | 2 253 | 1 187 | 2 279 | 1 290 |
| Kortfristiga fordringar | 730 | 1 005 | 444 | 521 | 296 | 1 061 | 315 | 243 |
| Kundfordringar | 10 | 300 | 269 | 463 | 276 | 280 | 285 | 114 |
| Fordringar hos koncernföretag | 657 | 669 | 30 | – | – | – | – | – |
| Fordringar hos intresseföretag | – | 0 | 20 | – | – | – | – | – |
| Övriga fordringar | 39 | 24 | 100 | 29 | 20 | 766 | 16 | 129 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 24 | 12 | 25 | 29 | 0 | 14 | 14 | 0 |
| Kassa och bank | 2 | 42 | 799 | 994 | 1 958 | 126 | 1 964 | 1 047 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 6 728 | 8 958 | 14 505 | 12 961 | 13 421 | 14 895 | 12 316 | 9 695 |
| Eget kapital | 2 176 | 4 380 | 7 813 | 8 096 | 8 527 | 8 457 | 7 154 | 4 504 |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Ej registrerat aktiekapital | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Uppskrivningsfond | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Reservfond | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Fritt eget kapital | 2 076 | 4 280 | 7 713 | 7 996 | 8 427 | 8 357 | 7 054 | 4 404 |
| Överkursfond | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Balanserat resultat | 1 280 | 7 713 | 7 996 | 8 427 | 8 357 | 3 054 | 204 | 2 695 |
| Årets resultat | 796 | −3 433 | −283 | −431 | 70 | 5 303 | 6 850 | 1 710 |
| Långfristiga skulder | 4 284 | 4 390 | 6 410 | 4 593 | 4 699 | 6 311 | 5 017 | 5 123 |
| Skulder till kreditinstitut | 4 284 | 4 390 | 6 410 | 4 593 | 4 699 | 4 911 | 5 017 | 5 123 |
| Övriga skulder | – | – | – | – | 0 | 1 400 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 269 | 188 | 282 | 271 | 195 | 127 | 144 | 68 |
| Skulder till kreditinstitut | 106 | 106 | 243 | 106 | 106 | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 20 | 27 | 22 | 34 | 0 | 97 | 4 | 5 |
| Skulder till koncernföretag | 78 | 36 | – | – | – | – | – | – |
| Skatteskulder | – | 0 | 1 | 27 | 23 | – | 0 | 34 |
| Övriga skulder | 65 | 19 | 16 | 104 | 66 | 12 | 125 | 29 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 18 | 15 | 0 |
| Ställda säkerheter | 5 300 | 5 300 | 7 450 | – | – | – | – | – |
| Fastighetsinteckningar | – | 0 | 2 150 | – | – | – | – | – |
| Äganderättsförbehåll | 5 300 | 5 300 | 5 300 | – | – | – | – | – |
| Eventualförpliktelser | 0 | 2 000 | 2 000 | 2 000 | 2 000 | 2 000 | 2 000 | 2 000 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 500 | 0 | 0 | – | – | – | 1 000 | – |
| Annan föreslagen utdelning | 500 | – | – | – | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 7 996 | 8 427 | 8 357 | 7 054 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Företaget har under räkenskapsåret antagit färre uppdrag än tidigare vilket har föranlett att omsättningen har minskat jämfört med föregående år.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2025-06-30 | 2024-06-30 | 2023-06-30 | 2022-06-30 | 2021-06-30 | 2020-06-30 | 2019-06-30 | 2018-06-30 | 2017-06-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 015 | 1 789 | 1 789 | 1 789 | 1 804 | 670 | 2 317 | 2 975 | 385 |
| Årets inköp | – | – | – | – | – | 100 | 706 | 2 590 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 774 | – | – | – | – | 1 141 | 1 364 | – | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 1 015 | 1 280 | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Årets nedskrivningar | – | 1 280 | 0 | – | – | – | – | – | – |
Andelar i koncernföretag
| Post | 2025-06-30 | 2024-06-30 | 2023-06-30 | 2022-06-30 | 2021-06-30 | 2020-06-30 | 2019-06-30 | 2018-06-30 | 2017-06-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 3 974 | 4 054 | 4 054 | 4 362 | 4 362 | 4 321 | 2 440 | 130 | 1 862 |
| Årets inköp | – | – | 0 | 0 | 90 | 1 881 | 2 320 | 50 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 80 | 0 | 308 | 0 | 49 | – | 10 | 1 782 | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 3 884 | 1 952 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 0 | 423 |
| Årets nedskrivningar | 1 932 | 1 932 | – | – | – | – | 20 | – | – |
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-06-30 |
|---|---|
| Anskaffningsvärde | 579 |
| Årets inköp | 1 919 |
| Försäljningar och utrangeringar | 1 340 |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-06-30 | 2024-06-30 | 2023-06-30 | 2022-06-30 | 2020-06-30 | 2019-06-30 | 2018-06-30 | 2017-06-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 5 616 | 5 616 | 5 300 | 5 300 | 5 300 | 5 300 | 5 300 | 5 300 |
| Årets inköp | – | 316 | 0 | – | – | – | – | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 316 | 316 | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Årets nedskrivningar | – | 316 | 0 | – | – | – | – | – |
Byggnader och mark
| Post | 2024-06-30 | 2023-06-30 | 2022-06-30 | 2021-06-30 | 2020-06-30 | 2019-06-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 2 138 | 0 | 0 | 2 631 | 0 |
| Årets inköp | – | 2 138 | 0 | 0 | 2 631 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 2 138 | – | 0 | 2 631 | 0 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 0 | – | 0 | 0 | 0 | – |
| Årets avskrivningar | 59 | – | – | – | – | – |
| Återförda avskrivningar | 59 | – | – | – | – | – |
Goodwill
| Post | 2025-06-30 |
|---|---|
| Anskaffningsvärde | 30 |
| Ackumulerade avskrivningar | 2 |
| Årets avskrivningar | 2 |
Om bolaget
- Adress
- STÅLGATAN 20, 754 50 UPPSALA
- Registrerat
- 2008-04-25
- Bransch
- Dataprogrammering
Verksamhet enligt registret
Aktiebolaget ska bedriva handel och förvaltning av aktier och fastigheter, produktion och rådgivning inom digital media samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 787-1254
- Marknadsmedia Holding Uppsala AB
kontrollerat 2026-10-07
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2025-09-22
- Programvara
- Visma Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget med säte i Uppsala registrerades år 2010 och bedriver sedan dess handel och förvaltning av aktier och fastigheter samt produktion och rådgivning inom digital media. Företaget är ett helägt dotterföretag till Hasselteg Invest AB (556763-6294). Företaget har anlitat en Auktoriserad Redovisningskonsult FAR från redovisningsbyrån S-ekonomi AB som en del av kvalitetssäkringen av den finansiella informationen.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
| År | Storlek | |
|---|---|---|
| 2025 | 12 kB | Öppna |
| 2024 | 11 kB | Öppna |
| 2023 | 10 kB | Öppna |
| 2022 | 9 kB | Öppna |
| 2021 | 9 kB | Öppna |
| 2020 | 9 kB | Öppna |
| 2019 | 9 kB | Öppna |
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Moderföretag
-
Hasselteg Invest AB
Visa källuppgift
aget med säte i Uppsala registrerades år 2010 och bedriver sedan dess handel och förvaltning av aktier och fastigheter samt produktion och rådgivning inom digital media. Företaget är ett helägt dotterföretag till Hasselteg Invest AB (556763-6294). Företaget har anlitat en Auktoriserad Redovisningskonsult FAR från redovisningsbyrån S-ekonomi AB som en del av kvalitetssäkringen av den finansiella informationen.
-
Hasselteg Invest AB
Visa källuppgift
Företaget med säte i Uppsala bedriver sedan år 2010 handel och förvaltning av aktier och fastigheter samt produktion och rådgivning inom digital media. Bolaget är ett helägt dotterbolag till Hasselteg Invest AB (556763-6294). Företaget har anlitat en Auktoriserad Redovisningskonsult FAR från redovisningsbyrån S-ekonomi AB som en del av kvalitetssäkringen av den finansiella informationen.
-
Hasselteg Invest AB
Visa källuppgift
Företaget med säte i Uppsala bedriver sedan år 2010 handel och förvaltning av aktier och fastigheter samt produktion och rådgivning inom digital media. Bolaget är ett helägt dotterbolag till Hasselteg Invest AB (556763-6294).
Direkta dotterföretag
-
Marknadsmedia Invest AB
Visa källuppgift
KoncernforetagUppgifterDotterforetagenForetag=Marknadsmedia Invest AB; KoncernforetagUppgifterDotterforetagenOrganisationsnummer=556720-8631; KoncernforetagUppgifterDotterforetagenSate=Uppsala
-
Panda Plus Publications AB
Visa källuppgift
KoncernforetagUppgifterDotterforetagenForetag=Panda Plus Publications AB; KoncernforetagUppgifterDotterforetagenOrganisationsnummer=556883-8279; KoncernforetagUppgifterDotterforetagenSate=Uppsala
-
AdBud Technologies AB
Visa källuppgift
KoncernforetagUppgifterDotterforetagenForetag=AdBud Technologies AB; KoncernforetagUppgifterDotterforetagenOrganisationsnummer=559163-3853; KoncernforetagUppgifterDotterforetagenSate=Uppsala
-
Marknadsmedia Invest AB
Visa källuppgift
KoncernforetagUppgifterDotterforetagenForetag=Marknadsmedia Invest AB; KoncernforetagUppgifterDotterforetagenOrganisationsnummer=556720-8631; KoncernforetagUppgifterDotterforetagenSate=Uppsala
-
Panda Plus Publications AB
Visa källuppgift
KoncernforetagUppgifterDotterforetagenForetag=Panda Plus Publications AB; KoncernforetagUppgifterDotterforetagenOrganisationsnummer=556883-8279; KoncernforetagUppgifterDotterforetagenSate=Uppsala
Visa fler relationer
-
AdBud Technologies AB
Visa källuppgift
KoncernforetagUppgifterDotterforetagenForetag=AdBud Technologies AB; KoncernforetagUppgifterDotterforetagenOrganisationsnummer=559163-3853; KoncernforetagUppgifterDotterforetagenSate=Uppsala
-
Marknadsmedia Invest AB
Visa källuppgift
KoncernforetagUppgifterDotterforetagenForetag=Marknadsmedia Invest AB; KoncernforetagUppgifterDotterforetagenOrganisationsnummer=556720-8631; KoncernforetagUppgifterDotterforetagenSate=Uppsala
-
Panda Plus Publications AB
Visa källuppgift
KoncernforetagUppgifterDotterforetagenForetag=Panda Plus Publications AB; KoncernforetagUppgifterDotterforetagenOrganisationsnummer=556883-8279; KoncernforetagUppgifterDotterforetagenSate=Uppsala
-
AdBud Technologies AB
Visa källuppgift
KoncernforetagUppgifterDotterforetagenForetag=AdBud Technologies AB; KoncernforetagUppgifterDotterforetagenOrganisationsnummer=559163-3853; KoncernforetagUppgifterDotterforetagenSate=Uppsala
-
Skandinavisk Marknadsmedia Invest AB
Visa källuppgift
InnehavAndelarKoncernforetagDotterforetag=Skandinavisk Marknadsmedia Invest AB; InnehavAndelarKoncernforetagRostrattsandel=0.8
-
Marknadsmedia Invest AB
Visa källuppgift
KoncernforetagUppgifterDotterforetagenForetag=Marknadsmedia Invest AB; KoncernforetagUppgifterDotterforetagenOrganisationsnummer=556720-8631; KoncernforetagUppgifterDotterforetagenSate=Uppsala
-
Panda Plus Publications AB
Visa källuppgift
KoncernforetagUppgifterDotterforetagenForetag=Panda Plus Publications AB; KoncernforetagUppgifterDotterforetagenOrganisationsnummer=556883-8279; KoncernforetagUppgifterDotterforetagenSate=Uppsala
-
AdBud Technologies AB
Visa källuppgift
KoncernforetagUppgifterDotterforetagenForetag=AdBud Technologies AB; KoncernforetagUppgifterDotterforetagenOrganisationsnummer=559163-3853; KoncernforetagUppgifterDotterforetagenSate=Uppsala
-
Skandinavisk Marknadsmedia Invest AB
Visa källuppgift
InnehavAndelarKoncernforetagDotterforetag=Skandinavisk Marknadsmedia Invest AB; InnehavAndelarKoncernforetagRostrattsandel=0.8