Start › Kronobergs län › Tjureda
Props & Dekor by Milan AB
Utveckling7 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 607 | 1 166 | 1 158 | 1 583 | 1 872 | 1 945 | 1 415 |
| Nettoomsättning | 1 506 | 1 108 | 1 146 | 1 583 | 1 781 | 1 880 | 1 397 |
| Övriga rörelseintäkter | 101 | 58 | 12 | 0 | 91 | 65 | 18 |
| Rörelsekostnader | 1 565 | 1 269 | 1 199 | 1 524 | 1 753 | 1 702 | 1 566 |
| Råvaror och förnödenheter | 279 | 107 | 254 | 325 | 238 | 349 | 345 |
| Övriga externa kostnader | 495 | 427 | 470 | 548 | 550 | 608 | 464 |
| Personalkostnader | 771 | 721 | 461 | 644 | 956 | 714 | 728 |
| Av- och nedskrivningar | 21 | 15 | 15 | 8 | 8 | 30 | 29 |
| Rörelseresultat | 42 | −103 | −41 | 58 | 119 | 243 | −151 |
| Finansiella poster | 0 | −17 | 43 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 41 | – | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | −15 | 2 | – | – | 0 | 2 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 |
| Resultat efter finansiella poster | 42 | −120 | 2 | 58 | 119 | 243 | −151 |
| Resultat före skatt | 42 | −120 | 2 | 58 | 119 | 243 | −151 |
| Skatt på årets resultat | – | – | 0 | 13 | 27 | 22 | 0 |
| Årets resultat | 42 | −120 | 2 | 45 | 92 | 221 | −151 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 741 | 568 | 757 | 869 | 1 117 | 1 114 | 907 |
| Anläggningstillgångar | 234 | 221 | 240 | 307 | 276 | 278 | 261 |
| Materiella anläggningstillgångar | 34 | 26 | 41 | 56 | 31 | 39 | 28 |
| Maskiner och andra tekniska anläggningar | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 34 | 26 | 41 | 56 | 31 | 39 | 0 |
| Förbättringsutgifter på annans fastighet | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 28 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 200 | 194 | 198 | 251 | 245 | 239 | 233 |
| Andelar i intresseföretag | 0 | 0 | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 200 | 194 | 188 | 241 | 235 | 229 | 223 |
| Andra långfristiga fordringar | 200 | – | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 507 | 347 | 518 | 562 | 842 | 836 | 646 |
| Kortfristiga fordringar | 320 | 116 | 371 | 352 | 434 | 359 | 507 |
| Kundfordringar | 267 | 56 | 179 | 84 | 108 | 108 | 197 |
| Fordringar hos intresseföretag | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Övriga fordringar | 11 | 19 | 141 | 188 | 223 | 213 | 267 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 42 | 41 | 51 | 79 | 103 | 38 | 43 |
| Kassa och bank | 187 | 231 | 147 | 210 | 408 | 477 | 139 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 741 | 568 | 757 | 869 | 1 117 | 1 114 | 907 |
| Eget kapital | 259 | 217 | 337 | 334 | 489 | 527 | 306 |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Ej registrerat aktiekapital | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Uppskrivningsfond | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Reservfond | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Fritt eget kapital | 159 | 117 | 237 | 234 | 389 | 427 | 206 |
| Överkursfond | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Balanserat resultat | 117 | 237 | 234 | 189 | 297 | 206 | 357 |
| Årets resultat | 42 | −120 | 2 | 45 | 92 | 221 | −151 |
| Avsättningar | 200 | 194 | 188 | 277 | 277 | 277 | 277 |
| Kortfristiga skulder | 283 | 156 | 232 | 258 | 351 | 310 | 324 |
| Leverantörsskulder | 162 | 75 | 144 | 39 | 44 | 43 | 68 |
| Övriga skulder | 97 | 70 | 78 | 85 | 191 | 211 | 155 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 24 | 11 | 11 | 133 | 116 | 56 | 100 |
| Ställda säkerheter | 200 | 194 | 188 | 241 | 229 | 229 | 223 |
| Eventualförpliktelser | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | 0 | 0 | 50 | 200 | 130 | – |
| Annan föreslagen utdelning | – | – | – | 50 | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 389 | 427 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 0 | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 |
| Försäljningar och utrangeringar | – | 10 | – | – | – | – | – | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
| Återförda nedskrivningar | – | 0 | – | – | – | – | – | – |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 200 | 194 | 188 | 241 | 235 | 229 | 223 | 217 |
| Årets inköp | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | 59 | – | – | – | – | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
Förbättringsutgifter på annans fastighet
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 145 | 145 | 145 | 145 | 145 | 145 | 145 | 145 |
| Ackumulerade avskrivningar | 145 | 145 | 145 | 145 | 145 | 145 | 117 | 88 |
| Årets avskrivningar | – | – | – | – | – | 28 | 29 | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 103 | 75 | 75 | 75 | 41 | 41 |
| Årets inköp | 28 | – | – | 34 | – | 41 |
| Ackumulerade avskrivningar | 69 | 49 | 34 | 19 | 10 | 2 |
| Årets avskrivningar | 21 | 15 | 15 | 8 | 8 | 2 |
| Ackumulerade nedskrivningar | 0 | 0 | 0 | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- SMULTRONVÄGEN 1, 363 34 TJUREDA
- Registrerat
- 2008-04-03
- Bransch
- Produktion av film, video och tv-program
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska tillverka dekorsnickerier, tillverkning och framtagning av rekvisita och attribut vid film-, teater- och TV-produktion, scenografi samt tillverkning av butiksinredning och bedriva därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5111-4767
- Props & Dekor by Milan AB
kontrollerat 2026-10-07
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-03-20
- Programvara
- Fortnox Bokslut & Skatt
Allmänt om verksamheten
Bolaget ska tillverka dekorsnickerier, tillverka och framtagning av rekvisita och attribut vid film-, teater- och TV produktion, scenografi samt tillverkning av butiksinredning och bedriva därmed förenlig verksamhetBolaget har sitt säte i Tjureda.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.