Start › Stockholms län › Bromma
Soul Invest AB
Utveckling6 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 269 | 17 | 129 | 94 | 252 | 170 |
| Nettoomsättning | 91 | 17 | 37 | 94 | 252 | 170 |
| Rörelsekostnader | 50 | 44 | 37 | 111 | 299 | 109 |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | – | 0 | 1 | 1 |
| Övriga externa kostnader | 14 | 26 | 31 | 44 | 53 | 47 |
| Personalkostnader | – | – | 0 | 68 | 244 | 61 |
| Av- och nedskrivningar | 36 | 18 | 6 | – | – | – |
| Rörelseresultat | 220 | −27 | 92 | −17 | −47 | 61 |
| Finansiella poster | −17 | −15 | −15 | −46 | 50 | −17 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | – | – | – | 0 | 35 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | – | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | – | – | 0 | 30 | −30 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 17 | 15 | 15 | 16 | 15 | 17 |
| Resultat efter finansiella poster | 202 | −43 | 77 | −63 | 4 | 44 |
| Resultat före skatt | 202 | −43 | 77 | −63 | 4 | 44 |
| Årets resultat | 202 | −43 | 77 | −63 | 4 | 44 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 265 | 97 | 126 | 38 | 132 | 92 |
| Anläggningstillgångar | – | – | – | 0 | 49 | 51 |
| Finansiella anläggningstillgångar | – | – | – | 0 | 49 | 51 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | – | – | – | 0 | 30 | 0 |
| Andra långfristiga fordringar | – | – | – | 0 | 19 | 51 |
| Omsättningstillgångar | 265 | 97 | 126 | 38 | 83 | 41 |
| Kortfristiga fordringar | 56 | 30 | 40 | 38 | 83 | 41 |
| Kundfordringar | 0 | 26 | 26 | 39 | 59 | 46 |
| Övriga fordringar | 56 | 4 | 14 | −1 | 24 | −5 |
| Kassa och bank | 209 | 68 | 86 | – | 0 | 0 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 265 | 97 | 126 | 38 | 132 | 92 |
| Eget kapital | −46 | −249 | −206 | −283 | −220 | −163 |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Fritt eget kapital | −146 | −349 | −306 | −383 | −320 | −263 |
| Balanserat resultat | −349 | −306 | −383 | −320 | −324 | −307 |
| Årets resultat | 202 | −43 | 77 | −63 | 4 | 44 |
| Långfristiga skulder | 201 | 200 | 196 | 200 | 183 | 203 |
| Checkräkningskredit | 201 | 200 | 196 | 200 | 183 | 203 |
| Kortfristiga skulder | 111 | 147 | 136 | 122 | 169 | 52 |
| Leverantörsskulder | 31 | 31 | 31 | 31 | 35 | 33 |
| Övriga skulder | 80 | 115 | 104 | 90 | 133 | 20 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | −146 | −349 | −306 | −383 | −320 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | – | – | – | – | 359 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2018
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2018-12-31 | 2018-01-01 | 2017-12-31 | 2017-01-01 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 19 | 51 | 51 | 51 |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2018-12-31 | 2018-01-01 | 2017-12-31 | 2017-01-01 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | – | 144 | – | 144 |
| Ackumulerade nedskrivningar | −114 | 144 | 144 | 144 |
Om bolaget
- Adress
- Sunnanstigen 3, 167 31 BROMMA
- Registrerat
- 2008-03-07
Verksamhet enligt registret
Bolagets ska bedriva verksamhet i form av affärsutveckling och personlig utveckling samt konsulttjänster inom företags och organisationers verksamhet, organisation, personal samt därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2022
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2023-02-08
- Programvara
- Hogia Bokslut
Allmänt om verksamheten
Styrelsen för Soul Invest AB får härmed avge årsredovisning för 2022. Soul Invest bedriver affärsutveckling och personlig utveckling inom företags och organisationers verksamhet. Bolaget arbetar långsiktigt för att utveckla och stärka företagets tillgångar. Löpande uppföljning av balansräkningen har skett med avsikt om förbättrad finansiell stabilitet. Under året har arbete skett med att skapa online program. Programmet efterfrågas av en community och utvecklingen har skett i samarbete med Affärsnätverkande i Sverige AB. Kontrollbalansräkning har upprättats vid extra bolagsstämma varvid det konstaterade att framsteg gjorts år för år (sedan 2019). Vilket lett till att det är nu ett mindre arbete som återstår för att helt återställa kapitalbristen. Styrelsen gjorde bedömningen att fortsätta verksamheten eftersom det finns potential att förverkliga och på så vis återställa den finansiella balansen genom nya intäkter och tillgångar. Företagets säte är Stockholm
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.