Start › Gävleborgs län › Gävle
Bozlak Invest AB
Utveckling2 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 72 | 120 | 160 | 168 | 100 | 76 | 96 | 0 |
| Nettoomsättning | 72 | 120 | 160 | 168 | 100 | 76 | 96 | 0 |
| Rörelsekostnader | 71 | 73 | 74 | 68 | 64 | 77 | 44 | 38 |
| Övriga externa kostnader | 71 | 73 | 74 | 68 | 64 | 77 | 44 | 38 |
| Personalkostnader | – | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Rörelseresultat | 1 | 47 | 86 | 100 | 36 | −1 | 52 | −38 |
| Finansiella poster | −1 667 | −100 | −3 051 | −1 | 0 | 5 | 1 996 | 40 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 2 000 | 2 000 | – | – | – | – | 2 000 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 1 | 0 | 0 | – | 0 | 5 | 0 | 40 |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | 3 665 | 2 100 | 3 050 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 3 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 4 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −1 666 | −54 | −2 965 | 98 | 36 | 4 | 2 048 | 2 |
| Bokslutsdispositioner | 50 | 0 | 650 | 0 | 354 | 520 | – | – |
| Förändring av periodiseringsfonder | 50 | 130 | 650 | 0 | 500 | 520 | – | – |
| Lämnade koncernbidrag | 0 | 130 | – | 0 | 146 | 0 | – | – |
| Resultat före skatt | −1 616 | −54 | −2 315 | 98 | 390 | 524 | 2 048 | 2 |
| Skatt på årets resultat | 11 | 12 | 163 | 21 | 88 | 119 | 13 | 2 |
| Årets resultat | −1 627 | −65 | −2 478 | 77 | 302 | 405 | 2 035 | 0 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 12 560 | 10 169 | 9 345 | 14 188 | 11 661 | 7 599 | 7 591 | 5 911 |
| Anläggningstillgångar | 11 262 | 9 132 | 8 266 | 12 973 | 10 635 | 5 641 | 5 953 | 3 953 |
| Materiella anläggningstillgångar | 3 068 | 3 068 | 3 068 | 3 068 | 3 068 | 3 068 | 2 442 | 2 442 |
| Byggnader och mark | 3 068 | 3 068 | 3 068 | 3 068 | 3 068 | 3 068 | 2 442 | 2 442 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 8 194 | 6 064 | 5 198 | 9 905 | 7 568 | 2 573 | 3 511 | 1 511 |
| Andelar i koncernföretag | 2 180 | 2 180 | 2 155 | 4 205 | 2 105 | 111 | 111 | 111 |
| Andelar i intresseföretag | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Fordringar hos koncernföretag | 4 994 | 2 864 | 2 022 | 3 679 | 4 442 | 1 442 | 2 450 | 450 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 850 | 850 | 850 | 850 | 850 | 850 | 850 | 850 |
| Andra långfristiga fordringar | 70 | 70 | 70 | 1 070 | 70 | 70 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 298 | 1 037 | 1 079 | 1 216 | 1 026 | 1 958 | 1 639 | 1 959 |
| Kortfristiga fordringar | 1 190 | 954 | 946 | 962 | 946 | 1 454 | 1 029 | 1 024 |
| Fordringar hos koncernföretag | – | – | – | – | 942 | 1 450 | – | – |
| Övriga fordringar | 1 190 | 954 | 946 | 958 | 0 | 0 | 1 025 | 1 024 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | – | 0 | 4 | 4 | 4 | 4 | 0 |
| Kassa och bank | 108 | 83 | 133 | 254 | 80 | 504 | 610 | 934 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 12 560 | 10 169 | 9 345 | 14 188 | 11 661 | 7 599 | 7 591 | 5 911 |
| Eget kapital | 2 277 | 3 904 | 3 969 | 6 446 | 6 369 | 6 067 | 5 662 | 3 627 |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Fritt eget kapital | 2 177 | 3 804 | 3 869 | 6 346 | 6 269 | 5 967 | 5 562 | 3 527 |
| Balanserat resultat | 3 804 | 3 869 | 6 346 | 6 269 | 5 967 | 5 562 | 3 527 | 3 527 |
| Årets resultat | −1 627 | −65 | −2 478 | 77 | 302 | 405 | 2 035 | 0 |
| Obeskattade reserver | 0 | 50 | 180 | 830 | 830 | 1 330 | 1 850 | 1 850 |
| Periodiseringsfonder | 0 | 50 | 180 | 830 | 830 | 1 330 | 1 850 | 1 850 |
| Långfristiga skulder | 8 253 | 6 143 | 5 043 | 6 702 | 4 185 | 0 | – | – |
| Skulder till koncernföretag | 8 253 | 6 143 | 5 043 | 6 702 | 4 185 | 0 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 2 031 | 72 | 153 | 210 | 277 | 202 | 79 | 434 |
| Leverantörsskulder | 1 | – | 0 | 0 | 0 | 0 | 9 | 0 |
| Skulder till koncernföretag | 1 940 | – | – | – | – | – | – | – |
| Skatteskulder | – | 0 | 81 | 73 | 165 | 98 | 0 | 357 |
| Övriga skulder | 75 | 57 | 57 | 81 | 57 | 57 | 55 | 57 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 15 | 15 | 15 | 55 | 55 | 47 | 15 | 20 |
| Företagsinteckningar | 2 100 | 2 100 | 2 100 | 2 100 | 2 100 | 2 100 | 2 100 | 2 100 |
| Eventualförpliktelser | 585 | 697 | 808 | 920 | 1 031 | 0 | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | 6 346 | 6 269 | – | 5 562 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Bozlak Invest AB för räkenskapsåret 2024-09-01 - 2025-08-31. Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Bozlak Invest ABs finansiella ställning per den 31 augusti 2025 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Jag har utfört revisionen enligt International Standard on Auditing för revisioner av finansiella rapporter för mindre komplexa företag (ISA för LCE) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Jag är oberoende i förhållande till Bozlak Invest AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Bozlak Invest AB för räkenskapsåret 2023-09-01 - 2024-08-31. Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Bozlak Invest ABs finansiella ställning per den 31 augusti 2024 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Jag är oberoende i förhållande till Bozlak Invest AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Bozlak Invest AB för räkenskapsåret 2022-09-01 -- 2023-08-31. Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Bozlak Invest ABs finansiella ställning per den 31 augusti 2023 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet "Revisorns ansvar". Jag är oberoende i förhållande till Bozlak Invest AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Bozlak Invest AB för räkenskapsåret 2021-09-01 -- 2022-08-31. Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Bozlak Invest ABs finansiella ställning per den 31 augusti 2022 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet "Revisorns ansvar". Jag är oberoende i förhållande till Bozlak Invest AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Bozlak Invest AB för räkenskapsåret 2020-09-01 -- 2021-08-31. Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Bozlak Invest ABs finansiella ställning per den 31 augusti 2021 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet "Revisorns ansvar". Jag är oberoende i förhållande till Bozlak Invest AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Bozlak Invest AB för räkenskapsåret 2018-09-01 -- 2019-08-31. Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Bozlak Invest ABs finansiella ställning per den 31 augusti 2019 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet "Revisorns ansvar". Jag är oberoende i förhållande till Bozlak Invest AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2025-08-31 | 2024-08-31 | 2023-08-31 | 2022-08-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 100 | 100 | 100 | 100 |
Andelar i koncernföretag
| Post | 2025-08-31 | 2024-08-31 | 2023-08-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 9 995 | 6 330 | 4 205 |
| Årets inköp | 0 | 25 | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | −7 815 | −4 150 | −2 050 |
| Årets nedskrivningar | 3 665 | 2 100 | – |
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-08-31 | 2024-08-31 | 2023-08-31 | 2022-09-01 | 2022-08-31 | 2021-09-01 | 2021-08-31 | 2020-09-01 | 2020-08-31 | 2019-09-01 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 70 | 70 | 1 070 | 1 070 | 1 070 | 1 070 | 1 070 | 70 | 70 | 70 |
| Försäljningar och utrangeringar | 0 | 1 000 | – | – | 0 | – | – | – | – | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | – | 0 | 1 000 | – | 0 | – | – | – | – | – |
| Årets nedskrivningar | – | 0 | 1 000 | – | 0 | – | – | – | – | – |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-08-31 | 2024-08-31 | 2023-08-31 | 2022-09-01 | 2022-08-31 | 2021-09-01 | 2021-08-31 | 2020-09-01 | 2020-08-31 | 2019-09-01 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 850 | 850 | 850 | 850 | 850 | 850 | 850 | 850 | 850 | 850 |
Byggnader och mark
| Post | 2025-08-31 | 2024-08-31 | 2023-08-31 | 2022-09-01 | 2022-08-31 | 2021-09-01 | 2021-08-31 | 2020-09-01 | 2020-08-31 | 2019-09-01 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 3 068 | 3 068 | 3 068 | 3 068 | 3 068 | 3 068 | 3 068 | 3 068 | 3 068 | 0 |
| Årets inköp | – | – | – | – | – | – | 0 | – | 3 068 | – |
Fordringar hos koncernföretag
| Post | 2025-08-31 | 2024-08-31 | 2023-08-31 | 2022-09-01 | 2022-08-31 | 2021-09-01 | 2021-08-31 | 2020-09-01 | 2020-08-31 | 2019-09-01 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 4 994 | 2 864 | 2 022 | 3 679 | 3 679 | 3 442 | 3 442 | 1 442 | 1 442 | 2 450 |
| Årets inköp | 2 130 | 841 | – | – | 237 | – | – | – | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | 0 | 1 657 | – | 0 | – | – | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- STUVAREGATAN 50, 803 02 GÄVLE
- Registrerat
- 2008-03-03
- Bransch
- Restaurangverksamhet
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska bedriva ägande och förvaltning av värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 298-4326
- BOZLAK INVEST AB
kontrollerat 2026-10-07
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Företagets säte är Gävle
- Revision
- Ja
- Årsstämma
- 2026-02-19
- Programvara
- Hogia Audit med Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företagets verksamhet är att äga och förvalta värdepapper och fastigheter. Omsättningen har minskat med 40 % från föregående år på grund av lägre uthyrningsverksamhet.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
| År | Storlek | |
|---|---|---|
| 2025 | 67 kB | Öppna |
| 2024 | 59 kB | Öppna |
| 2023 | 99 kB | Öppna |
| 2022 | 99 kB | Öppna |
| 2021 | 99 kB | Öppna |
| 2019 | 85 kB | Öppna |
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Direkta dotterföretag
-
MKE My Kitchen Equipment AB
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=MKE My Kitchen Equipment AB; Organisationsnummer=556778-6750; ForetagetsSate=Gävle; InnehavAndelarKoncernforetagKapitalandel=1
-
Seljansö Fastighets AB
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=Seljansö Fastighets AB; Organisationsnummer=559276-3030; ForetagetsSate=Gävle; InnehavAndelarKoncernforetagKapitalandel=1
-
Livsame1 AB
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=Livsame1 AB; Organisationsnummer=559206-9784; ForetagetsSate=Gävle; InnehavAndelarKoncernforetagKapitalandel=1
-
Mirbers AB
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=Mirbers AB; Organisationsnummer=559484-5751; ForetagetsSate=Gävle; InnehavAndelarKoncernforetagKapitalandel=1
-
Livsame1 AB
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=Livsame1 AB
Visa fler relationer
-
Seljansö Fastighets AB
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=Seljansö Fastighets AB
-
MKE My Kitchen Equipment AB
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=MKE My Kitchen Equipment AB
-
Livsame1 AB
Visa källuppgift
InnehavAndelarKoncernforetagDotterforetag=Livsame1 AB
-
Seljansö Fastighets AB
Visa källuppgift
InnehavAndelarKoncernforetagDotterforetag=Seljansö Fastighets AB
-
MKE My Kitchen Equipment AB
Visa källuppgift
InnehavAndelarKoncernforetagDotterforetag=MKE My Kitchen Equipment AB
-
Seljansö Fastighets AB
Visa källuppgift
InnehavAndelarKoncernforetagDotterforetag=Seljansö Fastighets AB
-
MKE My Kitchen Equipment AB
Visa källuppgift
InnehavAndelarKoncernforetagDotterforetag=MKE My Kitchen Equipment AB
-
MKE My Kitchen Equipment AB
Visa källuppgift
InnehavAndelarKoncernforetagDotterforetag=MKE My Kitchen Equipment AB; InnehavAndelarKoncernforetagKapitalandel=1