Start › Stockholms län › Järfalla
Security Matters PS AB
Utveckling4 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 315 | 942 | 547 | 15 | – | – | – | – | – | – |
| Nettoomsättning | 315 | 942 | 547 | 15 | – | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 256 | 928 | 509 | 110 | 1 | 1 | 1 | 12 | 6 | 10 |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | – | 44 | – | – | – | – | – | – |
| Handelsvaror | 48 | 480 | 320 | 39 | – | – | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 146 | 320 | 184 | 27 | 1 | 1 | 1 | 12 | 6 | 10 |
| Personalkostnader | 21 | 125 | 5 | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 42 | 3 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Rörelseresultat | 59 | 14 | 38 | −95 | −1 | −1 | −1 | −12 | −6 | −10 |
| Finansiella poster | −8 | −7 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 8 | 7 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 51 | 6 | 37 | −95 | −1 | −1 | −1 | −12 | −6 | −10 |
| Resultat före skatt | 51 | 6 | 37 | −95 | −1 | −1 | −1 | −12 | −6 | −10 |
| Årets resultat | 51 | 6 | 37 | −95 | −1 | −1 | −1 | −12 | −6 | −10 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 428 | 455 | 148 | 184 | 222 | 222 | 222 | 223 | 218 | 220 |
| Anläggningstillgångar | 163 | 204 | – | 0 | 218 | 218 | – | – | – | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 163 | 204 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 163 | 204 | – | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Finansiella anläggningstillgångar | – | – | – | 0 | 218 | 218 | – | – | – | – |
| Andra långfristiga fordringar | – | – | – | 0 | 218 | 218 | – | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 265 | 251 | 148 | 184 | 4 | 4 | 222 | 223 | 218 | 220 |
| Varulager m.m. | 121 | 121 | 39 | 152 | – | – | – | – | – | – |
| Färdiga varor och handelsvaror | 121 | 121 | 39 | 152 | – | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 142 | 118 | 74 | 23 | 0 | 0 | 218 | 218 | 218 | 220 |
| Kundfordringar | 142 | 84 | 3 | 14 | – | – | – | – | – | – |
| Upparbetad men ej fakturerad intäkt | – | 0 | 4 | – | – | – | 218 | 218 | 218 | 218 |
| Övriga fordringar | 0 | 26 | 68 | 9 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 0 | 8 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Kassa och bank | 2 | 11 | 35 | 9 | 4 | 4 | 4 | 4 | 0 | 0 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 428 | 455 | 148 | 184 | 222 | 222 | 222 | 223 | 218 | 220 |
| Eget kapital | 192 | 141 | 134 | 97 | 192 | 193 | 195 | 196 | 208 | 213 |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Fritt eget kapital | 92 | 41 | 34 | −3 | 92 | 93 | 95 | 96 | 108 | 113 |
| Balanserat resultat | 41 | 34 | −3 | 92 | 93 | 95 | 96 | 108 | 123 | 123 |
| Årets resultat | 51 | 6 | 37 | −95 | −1 | −1 | −1 | −12 | −16 | −10 |
| Långfristiga skulder | – | – | – | – | – | – | – | – | 0 | 7 |
| Övriga skulder | – | – | – | – | – | – | – | – | 0 | 7 |
| Kortfristiga skulder | 236 | 314 | 13 | 87 | 30 | 29 | 27 | 27 | 11 | 0 |
| Leverantörsskulder | 31 | 97 | 7 | 18 | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 | 0 |
| Övriga skulder | 163 | 217 | 6 | 69 | 23 | 22 | 21 | 21 | 4 | 0 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 42 | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | −3 | 92 | 93 | – | 96 | 108 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% på grund av ändrad kundstock.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% på grund av utökat kundunderlag.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% på grund av byte av inriktning av verksamheten.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Inga väsentliga händelser rapporterade
Inga väsentliga händelser efter räkenskapsårets slut.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Inga väsentliga händelser rapporterade
Inga väsentliga händelser efter räkenskapsårets slut. Företaget fortsätter att se över sina kostnader på grund av rådande pandemi.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Inga väsentliga händelser rapporterade
Inga väsentliga händelser efter räkenskapsårets slut.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2018
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Inga väsentliga händelser rapporterade
Inga väsentliga händelser efter räkenskapsårets slut.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2017
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Inga väsentliga händelser rapporterade
Inga väsentliga händelser efter räkenskapsårets slut.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2017-12-31 | 2016-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 208 | 208 | 15 | 15 |
| Årets inköp | – | 208 | – | – |
| Årets avskrivningar | 42 | 3 | – | – |
Om bolaget
- Adress
- KVARTALSVÄGEN 1 2 TR, 177 63 JÄRFÄLLA
- Registrerat
- 2008-02-19
- Bransch
- Teknisk konsultverksamhet inom industriteknik
Verksamhet enligt registret
Bolagets verksamhet ska bedriva försäljning och installation av tekniska övervakningsanläggningar samt konsultverksamhet inom säkerhetstjänster därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 270-1233
- Security Matters PS AB
kontrollerat 2026-10-07
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-20
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Bolagets verksamhet ska vara att bedriva försäljning och installation av tekniska övervaktningsanläggningar samt konsultverksamhet inom säkerhetstjänster. Företaget har sitt säte i Stockholms län, Järfälla Kommun.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.