Start › Stockholms län › Bromma
Eric Bergenstråhle AB
Utveckling8 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 650 | 306 | 331 | 234 | 0 | 0 | 428 | 858 |
| Nettoomsättning | 639 | 296 | 331 | 234 | – | 0 | 158 | 819 |
| Övriga rörelseintäkter | 11 | 9 | – | – | – | 0 | 270 | 39 |
| Rörelsekostnader | 655 | 247 | 427 | 169 | 8 | 3 | 573 | 938 |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | – | – | – | 0 | 183 | 64 |
| Handelsvaror | 25 | – | – | – | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 254 | 136 | 156 | 80 | 8 | 3 | 282 | 495 |
| Personalkostnader | 368 | 103 | 263 | 88 | – | 0 | 108 | 344 |
| Av- och nedskrivningar | 8 | 8 | 8 | – | – | – | 0 | 35 |
| Övriga rörelsekostnader | – | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Rörelseresultat | −4 | 59 | −96 | 66 | −8 | −3 | −145 | −81 |
| Finansiella poster | 0 | 0 | 1 | 1 | – | 0 | −1 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 1 | 1 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | – | – | – | – | 0 | 1 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −5 | 59 | −95 | 67 | −8 | −3 | −146 | −81 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | – | – | – | – | 0 | 62 |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | – | – | – | – | – | 0 | 62 |
| Resultat före skatt | −5 | 59 | −95 | 67 | −8 | −3 | −146 | −19 |
| Årets resultat | −5 | 59 | −95 | 67 | −8 | −3 | −146 | −19 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 299 | 275 | 334 | 313 | 114 | 114 | 134 | 624 |
| Anläggningstillgångar | 16 | 24 | 32 | – | – | – | 0 | 81 |
| Hyresrätter och liknande rättigheter | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Materiella anläggningstillgångar | 16 | 24 | 32 | – | – | – | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 16 | 24 | 32 | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Finansiella anläggningstillgångar | – | – | – | – | – | – | 0 | 81 |
| Andra långfristiga fordringar | – | – | – | – | – | – | 0 | 81 |
| Omsättningstillgångar | 283 | 251 | 302 | 313 | 114 | 114 | 134 | 543 |
| Varulager m.m. | – | – | – | – | – | – | 0 | 108 |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | – | – | – | – | 0 | 8 |
| Färdiga varor och handelsvaror | – | – | – | – | – | – | 0 | 100 |
| Kortfristiga fordringar | 215 | 96 | 112 | 220 | 114 | 114 | 111 | 301 |
| Kundfordringar | 110 | 39 | 13 | 41 | – | – | 0 | 130 |
| Upparbetad men ej fakturerad intäkt | 105 | 57 | 90 | – | – | – | – | – |
| Övriga fordringar | – | 0 | 9 | 104 | 114 | 114 | 111 | 87 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | – | 0 | 75 | – | – | 0 | 83 |
| Kassa och bank | 68 | 156 | 190 | 92 | – | 0 | 23 | 134 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 299 | 275 | 334 | 313 | 114 | 114 | 134 | 624 |
| Eget kapital | 225 | 230 | 171 | 166 | 100 | 8 | 10 | 156 |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 300 | 200 | 200 | 100 | 100 | 100 |
| Ej registrerat aktiekapital | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Uppskrivningsfond | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Reservfond | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Fritt eget kapital | 125 | 130 | 71 | 66 | 0 | −92 | −90 | 56 |
| Överkursfond | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Balanserat resultat | 130 | 71 | −34 | −100 | −92 | −90 | −44 | 76 |
| Årets resultat | −5 | 59 | −95 | 67 | −8 | −3 | −146 | −19 |
| Långfristiga skulder | – | – | – | – | 0 | 106 | 124 | 0 |
| Övriga skulder | – | – | – | – | 0 | 106 | 124 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 74 | 45 | 162 | 146 | 14 | – | 0 | 468 |
| Förskott från kunder | – | – | 0 | 30 | – | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 3 | 0 | 3 | 4 | – | – | 0 | 87 |
| Skatteskulder | – | – | – | – | – | – | 0 | 59 |
| Övriga skulder | 71 | 45 | 159 | 113 | 6 | – | 0 | 319 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | – | – | – | 0 | 8 | – | 0 | 2 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | – | – | −92 | −90 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | – | – | 100 | – | 100 | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Bolaget har bedrivit verksamhet under hela räkenskapsåret till skillnad mot föregående räkenskapsår, vilket medfört en ökad omsättning.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Bolaget har under året omstrukturerats från att ha varit ett vilande bolag.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2020-06-30 | 2019-06-30 | 2018-06-30 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 81 | 81 |
| Försäljningar och utrangeringar | 81 | – | – |
Hyresrätter och liknande rättigheter
| Post | 2021-06-30 | 2020-06-30 | 2019-06-30 | 2018-06-30 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 320 | 320 | 320 | 320 |
| Ackumulerade avskrivningar | 320 | 320 | 320 | 288 |
| Årets avskrivningar | – | – | 32 | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2026-06-30 | 2025-06-30 | 2024-06-30 | 2023-06-30 | 2021-06-30 | 2020-06-30 | 2019-06-30 | 2018-06-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 40 | 40 | 40 | 0 | 23 | 23 | 23 | 23 |
| Årets inköp | – | – | 40 | 0 | – | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 24 | 16 | 8 | 0 | 23 | 23 | 23 | 20 |
| Årets avskrivningar | 8 | 8 | 8 | 0 | – | – | 3 | – |
Om bolaget
- Adress
- TRANEBERGSVÄGEN 59, 167 45 BROMMA
- Registrerat
- 2008-02-18
- Bransch
- Fotoverksamhet
Verksamhet enligt registret
Bolaget bedriver konsultverksamhet inom foto och film samt konsultation gällande distributionen av det som skapats, främst genom sociala medier. Verksamheten ska bedrivas i nära samarbete med andra företag och frilansare i världen över.
Bankgironummer
- 5972-3445
- ERIC BERGENSTRÅHLE AB
kontrollerat 2026-10-07
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Säte
- Bromma
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-08-18
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget bedriver konsultverksamhet inom fotografering och marknadsföring. Företaget har sitt säte i Bromma .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.