Start › Västerbottens län › Umeå
Yrsnö AB
Utveckling8 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 2 736 | 1 965 | 2 071 | 1 999 | 1 855 | 1 749 | 1 857 | 1 482 |
| Nettoomsättning | 2 736 | 1 956 | 2 071 | 1 999 | 1 855 | 1 749 | 1 857 | 1 482 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 9 | 0 | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 541 | 1 412 | 1 297 | 1 212 | 1 172 | 1 068 | 1 168 | 911 |
| Råvaror och förnödenheter | – | 0 | 1 | – | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 519 | 433 | 290 | 314 | 314 | 241 | 280 | 131 |
| Personalkostnader | 1 022 | 975 | 999 | 891 | 852 | 821 | 886 | 780 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 4 | 6 | 6 | 6 | 6 | 2 | 0 |
| Rörelseresultat | 1 194 | 553 | 774 | 788 | 683 | 681 | 689 | 571 |
| Finansiella poster | 0 | 3 | 0 | 0 | 320 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | – | – | – | 0 | 320 | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 2 | 5 | 0 | 0 | 0 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 2 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 194 | 556 | 774 | 788 | 1 003 | 681 | 689 | 570 |
| Bokslutsdispositioner | 190 | 170 | 140 | 55 | −208 | −85 | −102 | −50 |
| Förändring av periodiseringsfonder | 190 | 170 | 190 | 130 | −165 | −85 | −95 | −50 |
| Förändring av överavskrivningar | – | – | – | 0 | 7 | 0 | −7 | 0 |
| Lämnade koncernbidrag | – | 0 | 50 | 75 | 50 | – | – | – |
| Resultat före skatt | 1 384 | 726 | 914 | 843 | 795 | 596 | 587 | 520 |
| Skatt på årets resultat | 290 | 156 | 196 | 180 | 106 | 130 | 127 | 116 |
| Årets resultat | 1 094 | 570 | 719 | 663 | 689 | 466 | 460 | 404 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 4 756 | 4 054 | 4 115 | 3 750 | 3 657 | 2 923 | 2 577 | 2 322 |
| Anläggningstillgångar | 3 592 | 3 392 | 3 137 | 2 952 | 2 873 | 1 611 | 1 472 | 1 348 |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 4 | 10 | 16 | 21 | 27 | 0 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 0 | 0 | 4 | 10 | 16 | 21 | 27 | 0 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 3 592 | 3 392 | 3 133 | 2 942 | 2 857 | 1 590 | 1 445 | 1 348 |
| Andelar i koncernföretag | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | – | – |
| Andelar i intresseföretag | 9 | 9 | 9 | 9 | 9 | 9 | 9 | 9 |
| Fordringar hos koncernföretag | 1 879 | 1 859 | 1 780 | 1 725 | 1 760 | – | – | – |
| Andra långfristiga fordringar | 1 679 | 1 499 | 1 319 | 1 184 | 1 064 | 1 556 | 1 436 | 1 339 |
| Omsättningstillgångar | 1 165 | 662 | 978 | 798 | 784 | 1 312 | 1 105 | 974 |
| Kortfristiga fordringar | 204 | 289 | 493 | 339 | 279 | 377 | 333 | 166 |
| Kundfordringar | 173 | 186 | 197 | 188 | 159 | 355 | 149 | 146 |
| Övriga fordringar | – | – | – | 0 | 19 | 6 | 0 | 3 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 31 | 103 | 296 | 151 | 102 | 17 | 184 | 17 |
| Kortfristiga placeringar | – | – | – | – | – | 586 | 386 | 386 |
| Övriga kortfristiga placeringar | – | – | – | – | – | 586 | 386 | 386 |
| Kassa och bank | 961 | 373 | 485 | 459 | 504 | 349 | 386 | 422 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 4 756 | 4 054 | 4 115 | 3 750 | 3 657 | 2 923 | 2 577 | 2 322 |
| Eget kapital | 4 055 | 3 231 | 2 930 | 2 482 | 2 088 | 1 670 | 1 483 | 1 323 |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Fritt eget kapital | 3 955 | 3 131 | 2 830 | 2 382 | 1 988 | 1 570 | 1 383 | 1 223 |
| Balanserat resultat | 2 861 | 2 560 | 2 112 | 1 718 | 1 300 | 1 103 | 923 | 819 |
| Årets resultat | 1 094 | 570 | 719 | 663 | 689 | 466 | 460 | 404 |
| Obeskattade reserver | 365 | 555 | 725 | 915 | 1 045 | 887 | 802 | 700 |
| Periodiseringsfonder | 365 | 555 | 725 | 915 | 1 045 | 880 | 795 | 700 |
| Ackumulerade överavskrivningar | – | – | – | – | – | 7 | 7 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 337 | 269 | 460 | 353 | 523 | 367 | 292 | 298 |
| Leverantörsskulder | 42 | 4 | 32 | 22 | 16 | 30 | 16 | 45 |
| Skatteskulder | 96 | 52 | 124 | 55 | 0 | 5 | 2 | 13 |
| Övriga skulder | 198 | 212 | 303 | 277 | 508 | 331 | 273 | 241 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 422 | 270 | – | 270 | – | 270 | 280 | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 2 382 | – | 1 570 | 1 383 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2026-04-30 | 2025-04-30 | 2024-04-30 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 9 | 9 | 9 |
| Årets inköp | – | 9 | 9 |
| Försäljningar och utrangeringar | 9 | 9 | – |
Andelar i koncernföretag
| Post | 2026-04-30 | 2025-04-30 | 2024-04-30 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 25 | 25 | 25 |
| Årets inköp | – | 25 | 25 |
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2026-04-30 | 2025-04-30 | 2024-04-30 | 2023-04-30 | 2022-05-01 | 2022-04-30 | 2021-05-01 | 2021-04-30 | 2020-05-01 | 2020-04-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 679 | 1 499 | 1 319 | 1 184 | 1 064 | 1 064 | 1 556 | 1 556 | 1 436 | 1 436 |
| Försäljningar och utrangeringar | 180 | 180 | 135 | – | – | – | – | – | – | – |
Fordringar hos koncernföretag
| Post | 2026-04-30 | 2025-04-30 | 2024-04-30 | 2023-04-30 | 2022-05-01 | 2022-04-30 | 2021-05-01 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 879 | 1 859 | 1 780 | 1 725 | 1 760 | 1 760 | 0 |
| Försäljningar och utrangeringar | 20 | 79 | 56 | – | – | – | – |
| Omklassificeringar | – | 0 | 0 | – | – | – | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2026-04-30 | 2025-04-30 | 2024-04-30 | 2023-04-30 | 2022-05-01 | 2022-04-30 | 2021-05-01 | 2021-04-30 | 2020-05-01 | 2020-04-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 29 | 29 | 29 | 29 | 29 | 29 | 29 | 29 | 29 |
| Årets inköp | – | – | – | – | – | – | – | 0 | – | 29 |
| Försäljningar och utrangeringar | 29 | 0 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 0 | 29 | 25 | 20 | 14 | 14 | 8 | 8 | 2 | 2 |
| Årets avskrivningar | 0 | 4 | 6 | 6 | – | 6 | – | 6 | – | 2 |
| Återförda avskrivningar | 29 | 0 | – | – | – | – | – | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- SKOLGATAN 115 H, 903 32 UMEÅ
- Registrerat
- 2008-01-11
- Bransch
- Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska bedriva projekt- och byggledning inom infrastruktur och teknik. Formgivning, tillverkning, handel och utbildning inom konst, konsthantverk, bild och mediaproduktion samt illu- stration, fotografi och grafisk formgivning. Samt idka därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 235-9438
- YRSNÖ AB
kontrollerat 2026-10-07
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-07-08
- Programvara
- Hogia Audit med Bokslut
Allmänt om verksamheten
Bolaget säljer konsulttjänster inom projekt- och byggledning, infrastruktur och teknik. Bolaget tillhandahåller också tjänster inom formgivning, tillverkning, handel och utbildning inom konst, konsthantverk, bild och mediaproduktion samt illustration och grafisk formgivning. Bolaget är moderbolag åt det helägda dotterbolaget Önsry AB, org.nr. 559312-8779.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Direkta dotterföretag
-
Önsry AB
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=Önsry AB
-
Önsry AB
Visa källuppgift
nster inom formgivning, tillverkning, handel och utbildning inom konst, konsthantverk, bild och mediaproduktion samt illustration och grafisk formgivning. Bolaget är moderbolag åt det helägda dotterbolaget Önsry AB, org.nr. 559312-8779.
-
Önsry AB
Visa källuppgift
nster inom formgivning, tillverkning, handel och utbildning inom konst, konsthantverk, bild och mediaproduktion samt illustration och grafisk formgivning. Bolaget är moderbolag åt det helägda dotterbolaget Önsry AB, org.nr. 559312-8779. Företagets säte är Vännäs