Start › Stockholms län › Saltsjöbaden
Estvägen Consulting AB
Utveckling8 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsekostnader | 17 | 18 | 18 | 24 | 30 | 1 | 75 | 1 |
| Övriga externa kostnader | 17 | 18 | 18 | 24 | 30 | 1 | 75 | 1 |
| Rörelseresultat | −17 | −18 | −18 | −24 | −30 | −1 | −75 | −1 |
| Finansiella poster | 8 | 20 | 15 | 1 | 1 205 | 449 | 7 | −6 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | – | – | 0 | 10 | 337 | 1 521 | 6 | 8 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 8 | 20 | 15 | 16 | 0 | 17 | 8 | 0 |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 3 | −893 | 1 090 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | – | – | 0 | 21 | 25 | 0 | 7 | 13 |
| Resultat efter finansiella poster | −9 | 2 | −3 | −23 | 1 175 | 448 | −68 | −7 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | – | 0 | 64 | −356 | – | – |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | – | – | 0 | 64 | −356 | – | – |
| Resultat före skatt | −9 | 2 | −3 | −23 | 1 240 | 91 | −68 | −7 |
| Skatt på årets resultat | – | – | – | – | 0 | 229 | – | – |
| Årets resultat | −9 | 2 | −3 | −23 | 1 240 | −137 | −68 | −7 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 4 561 | 4 570 | 4 568 | 4 722 | 5 503 | 4 292 | 3 837 | 3 877 |
| Anläggningstillgångar | 4 374 | 4 194 | 3 994 | 3 874 | 2 547 | 3 358 | 3 824 | 3 823 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 4 374 | 4 194 | 3 994 | 3 874 | 2 547 | 3 358 | 3 824 | 3 823 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 1 | 0 | 0 | 0 | 4 | 814 | 3 824 | 3 823 |
| Andra långfristiga fordringar | 4 374 | 4 194 | 3 994 | 3 874 | 2 544 | 2 544 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 186 | 375 | 574 | 847 | 2 956 | 934 | 14 | 54 |
| Kortfristiga fordringar | 120 | 120 | 126 | 96 | 2 052 | – | – | – |
| Övriga fordringar | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 052 | – | – | – |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 120 | 120 | 126 | 96 | – | – | – | – |
| Kassa och bank | 66 | 255 | 448 | 751 | 904 | 934 | 14 | 54 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 4 561 | 4 570 | 4 568 | 4 722 | 5 503 | 4 292 | 3 837 | 3 877 |
| Eget kapital | 4 126 | 4 135 | 4 132 | 4 286 | 4 579 | 3 339 | 3 476 | 3 544 |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Ej registrerat aktiekapital | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Uppskrivningsfond | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Reservfond | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Fritt eget kapital | 4 026 | 4 035 | 4 032 | 4 186 | 4 479 | 3 239 | 3 376 | 3 444 |
| Överkursfond | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Balanserat resultat | 4 035 | 4 032 | 4 036 | 4 209 | 3 239 | 3 376 | 3 444 | 3 451 |
| Årets resultat | −9 | 2 | −3 | −23 | 1 240 | −137 | −68 | −7 |
| Obeskattade reserver | 292 | 292 | 292 | 292 | 292 | 356 | – | – |
| Periodiseringsfonder | 292 | 292 | 292 | 292 | 292 | 356 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 142 | 142 | 144 | 144 | 632 | 596 | 361 | 333 |
| Skatteskulder | – | – | – | 0 | 244 | 233 | – | – |
| Övriga skulder | 142 | 142 | 144 | 144 | 363 | 363 | 361 | 333 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | – | – | – | 0 | 25 | – | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 4 479 | 3 239 | 3 376 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-08-31 | 2024-08-31 | 2023-08-31 | 2022-08-31 | 2021-08-31 | 2020-08-31 | 2019-08-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 4 374 | 4 194 | 3 994 | 3 874 | 2 544 | 2 544 | 0 |
| Årets inköp | 180 | 200 | 120 | 1 330 | 0 | – | – |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-08-31 | 2024-08-31 | 2023-08-31 | 2022-08-31 | 2021-08-31 | 2020-08-31 | 2019-08-31 | 2018-08-31 | 2017-08-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 200 | 200 | 200 | 200 | 200 | 1 904 | 3 824 | 3 823 | 3 827 |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | – | 0 | 1 704 | 1 920 | 2 | 4 | – |
| Omklassificeringar | – | – | – | – | – | 0 | 3 | – | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 199 | 200 | 200 | 200 | 196 | 1 090 | 0 | – | – |
| Årets nedskrivningar | – | 0 | 0 | 3 | 0 | 1 090 | 0 | – | – |
| Återförda nedskrivningar | – | – | – | 0 | 892 | – | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- ESTVÄGEN 6, 133 37 SALTSJÖBADEN
- Registrerat
- 2008-01-02
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska bedriva konsultverksamhet inom skatter, ekonomi, finansiering och juridik, förvaltning av värdepapper och fastigheter samt handel med värdeapper och fastigheter samt idka därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 258-9489
- Estvägen Consulting AB
kontrollerat 2026-10-07
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2025-12-21
- Programvara
- Visma Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget med säte i Stockholm registrerades år 2008. Bolaget är vilande och bedriver ingen verksamhet.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.