PHoto Pelle Hybbinette AB
Utveckling7 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 733 | 409 | 437 | 631 | 151 | 153 | 63 |
| Nettoomsättning | 733 | 409 | 437 | 631 | 151 | 153 | 63 |
| Rörelsekostnader | 442 | 445 | 582 | 453 | 189 | 128 | 24 |
| Råvaror och förnödenheter | 211 | 17 | 14 | 74 | 32 | 85 | 14 |
| Övriga externa kostnader | 184 | 166 | 189 | 141 | 64 | 43 | 10 |
| Personalkostnader | 0 | 262 | 367 | 238 | 94 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 47 | 0 | 13 | – | – | – | – |
| Rörelseresultat | 291 | −36 | −146 | 178 | −38 | 25 | 39 |
| Finansiella poster | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 1 | – | 0 | 0 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 291 | −36 | −146 | 178 | −38 | 25 | 39 |
| Bokslutsdispositioner | −40 | 0 | 44 | −44 | 40 | – | – |
| Förändring av periodiseringsfonder | −40 | 0 | 44 | −44 | 40 | – | – |
| Resultat före skatt | 251 | −36 | −102 | 134 | 2 | 25 | 39 |
| Skatt på årets resultat | 27 | – | 0 | 28 | 1 | 7 | 8 |
| Årets resultat | 224 | −36 | −102 | 106 | 1 | 19 | 31 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 363 | 108 | 176 | 366 | 198 | 213 | 322 |
| Anläggningstillgångar | 101 | 37 | 37 | – | – | – | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 101 | 37 | 37 | – | – | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 101 | 37 | 37 | – | 0 | 0 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 262 | 71 | 139 | 366 | 198 | 213 | 322 |
| Kortfristiga fordringar | 22 | 44 | 92 | 2 | 17 | 7 | 7 |
| Kundfordringar | – | 0 | 89 | – | 0 | 7 | 7 |
| Övriga fordringar | 22 | 44 | 2 | 2 | 17 | 0 | 0 |
| Kassa och bank | 240 | 28 | 47 | 363 | 181 | 206 | 315 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 363 | 108 | 176 | 366 | 198 | 213 | 322 |
| Eget kapital | 270 | 46 | 83 | 185 | 154 | 152 | 274 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 100 | 100 | 100 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 100 | 100 | 100 |
| Ej registrerat aktiekapital | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Uppskrivningsfond | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Reservfond | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Fritt eget kapital | 245 | 21 | 58 | 160 | 54 | 52 | 174 |
| Överkursfond | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Balanserat resultat | 21 | 58 | 160 | 54 | 52 | 34 | 143 |
| Årets resultat | 224 | −36 | −102 | 106 | 1 | 19 | 31 |
| Obeskattade reserver | 40 | – | 0 | 44 | 0 | 40 | 40 |
| Periodiseringsfonder | 40 | – | 0 | 44 | 0 | 40 | 40 |
| Kortfristiga skulder | 53 | 62 | 93 | 137 | 45 | 20 | 8 |
| Leverantörsskulder | 0 | 0 | 5 | 3 | 3 | – | – |
| Skatteskulder | −1 | 0 | −28 | 2 | −25 | −19 | −17 |
| Övriga skulder | 53 | 62 | 117 | 132 | 67 | 39 | 19 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | – | – | – | – | – | 0 | 6 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 50 | 0 | 0 | 0 | – | – | – |
| Annan föreslagen utdelning | 50 | – | – | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 54 | 52 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 87 | 87 | 87 | 87 |
| Ackumulerade avskrivningar | 87 | 87 | 87 | 87 |
Om bolaget
- Adress
- KLARAGATAN 7 B, 214 34 MALMÖ
- Registrerat
- 2007-12-19
- Bransch
- Produktion av film, video och tv-program
Verksamhet enligt registret
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva stillbild, film och rörlig media, manusarbete, journalistisk verksamhet, äga och förvalta värdepapper och fastigheter samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 264-7360
- PHoto Pelle Hybbinette, RHRN
kontrollerat 2026-10-07
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-01-12
- Programvara
- Visma Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget berdriver produktion inom film, manusarbete och rörlig media. Företaget registrerade 2007. Bolagets ägs i sin heltet av Per Hybbinette. Företagets säte är Lund