Ingenjörskraft Rekryteringspartner AB
Utveckling12 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 220 | 238 | 555 | 1 106 | 1 131 | 581 | 1 139 | 903 | 532 |
| Nettoomsättning | 0 | 220 | 238 | 555 | 1 106 | 969 | 561 | 1 139 | 903 | 532 |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | 0 | 0 | 0 | 162 | 20 | – | 0 | 0 |
| Rörelsekostnader | 109 | 175 | 190 | 608 | 852 | 831 | 535 | 903 | 630 | 895 |
| Råvaror och förnödenheter | 0 | 23 | 68 | 58 | 38 | 5 | – | – | – | – |
| Handelsvaror | – | – | – | – | – | – | 0 | 13 | 0 | 7 |
| Övriga externa kostnader | 94 | 139 | 104 | 146 | 130 | 181 | 155 | 172 | 238 | 281 |
| Personalkostnader | 15 | 13 | 18 | 404 | 684 | 645 | 358 | 696 | 370 | 607 |
| Av- och nedskrivningar | – | – | – | – | – | 0 | 22 | 22 | 22 | 0 |
| Rörelseresultat | −109 | 45 | 48 | −53 | 255 | 300 | 46 | 236 | 273 | −364 |
| Finansiella poster | 0 | 0 | 1 | 0 | −1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | – | – | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −109 | 45 | 49 | −53 | 254 | 300 | 45 | 236 | 273 | −364 |
| Bokslutsdispositioner | 98 | 2 | 37 | 58 | −60 | −75 | 0 | −60 | 0 | 53 |
| Förändring av periodiseringsfonder | 98 | 2 | 37 | 58 | −60 | −75 | 0 | −60 | 0 | 53 |
| Resultat före skatt | −11 | 47 | 86 | 5 | 194 | 225 | 45 | 176 | 273 | −311 |
| Skatt på årets resultat | 0 | 11 | 20 | 4 | 43 | 50 | 10 | 42 | 22 | −21 |
| Årets resultat | −11 | 36 | 65 | 1 | 151 | 175 | 35 | 134 | 251 | −290 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 213 | 359 | 411 | 492 | 1 146 | 879 | 582 | 852 | 601 | 234 |
| Anläggningstillgångar | – | – | – | – | – | 0 | 44 | 66 | 88 | 0 |
| Materiella anläggningstillgångar | – | – | – | – | – | 0 | 44 | 66 | 88 | 0 |
| Inventarier, verktyg och installationer | – | – | – | – | – | 0 | 44 | 66 | 88 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 213 | 359 | 411 | 492 | 1 146 | 879 | 538 | 787 | 514 | 234 |
| Kortfristiga fordringar | 75 | 45 | 61 | 77 | 126 | 9 | 31 | 39 | 88 | 82 |
| Kundfordringar | – | 0 | 24 | 24 | 119 | 9 | – | 0 | 88 | 38 |
| Övriga fordringar | 75 | 45 | 36 | 46 | 0 | 0 | 31 | 39 | 0 | 22 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | – | 0 | 6 | 6 | – | – | – | 0 | 22 |
| Kassa och bank | 138 | 314 | 350 | 415 | 1 020 | 870 | 507 | 748 | 426 | 153 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 213 | 359 | 411 | 492 | 1 146 | 879 | 582 | 852 | 601 | 234 |
| Eget kapital | 182 | 193 | 256 | 191 | 590 | 439 | 264 | 429 | 344 | 94 |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Fritt eget kapital | 82 | 93 | 156 | 91 | 490 | 339 | 164 | 329 | 244 | −6 |
| Balanserat resultat | 93 | 56 | 91 | 90 | 339 | 164 | 129 | 194 | −6 | 284 |
| Årets resultat | −11 | 36 | 65 | 1 | 151 | 175 | 35 | 134 | 251 | −290 |
| Obeskattade reserver | 0 | 98 | 100 | 137 | 195 | 135 | 60 | 60 | – | – |
| Periodiseringsfonder | 0 | 98 | 100 | 137 | 195 | 135 | 60 | 60 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 31 | 68 | 55 | 164 | 361 | 305 | 258 | 364 | 257 | 141 |
| Leverantörsskulder | – | – | 0 | 12 | 12 | 19 | 20 | 3 | 37 | 14 |
| Skatteskulder | – | – | – | 0 | 3 | 5 | 7 | 21 | 2 | 6 |
| Övriga skulder | 21 | 56 | 41 | 112 | 278 | 213 | 144 | 281 | 209 | 100 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 10 | 12 | 13 | 40 | 67 | 69 | 87 | 59 | 9 | 20 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | – | 100 | – | 400 | – | – | 200 | 50 | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 490 | 339 | 164 | 329 | 244 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Ingen omsättning under året p g a minskad efterfrågan.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% p g a utbildning under året.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% pga av utbildning som minskar omsättningen.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% då försäljningen åter tagit fart efter tapp pga pandemin i början av räkenskapsåret samt under föregående år.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% jämfört med föregående år. Minskningen beror på vikande marknad samt minskad efterfrågan på personal med anledning av coronapandemin.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Spridningen av coronaviruset har efter balansdagen haft en negativ påverkan på företagets verksamhet. Företaget har efter räkenskapsårets utgång drabbats av pandemin på följande sätt: - Företaget har under räkenskapsåret tappat betydande andel av försäljningen - Företaget har under perioden 200401-200930 ansökt om stöd för korttidsarbete Under hösten har verksamheten gradvis förbättrats med uppdrag från både befintliga och nya kunder vilket kan tolkas som en signal till uppgång av verksamheten. Kvartal 4 (2020) och kvartal 1 (2021) kommer bli kritiska för bolagets framtid och förmåga till överlevnad.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2018
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2021-04-30 | 2020-04-30 | 2019-04-30 | 2018-04-30 | 2017-04-30 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 106 | 191 | 191 | 191 | 82 |
| Årets inköp | – | – | – | 110 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 85 | – | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 106 | 147 | 126 | 104 | 82 |
| Årets avskrivningar | – | 22 | 22 | 22 | – |
| Återförda avskrivningar | 41 | – | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- TIMJANVÄGEN 10, 227 38 LUND
- Registrerat
- 2007-12-07
- Bransch
- Arbetsförmedling och rekrytering
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska biträda små och medelstora företag i Öresundsregionen med att rekrytera ingenjörer samt därmed förenlig verksamhet.
Jobbannonser
Källa: Arbetsförmedlingens annonsdata via JobTech Dev · uppdaterad 2026-11-05
- Annonser totalt
- 11
- Aktiva nu
- 0
- Första annonsen
- 2022-01-14
- Senaste annonsen
- 2023-04-17
Annonser per år
| År | 2022 | 2023 |
|---|---|---|
| Annonser | 10 | 1 |
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-10-10
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget bedriver verksamhet inom rekrytering av ingenjörer till uppdragsgivare. Företaget har sitt säte i Lund kommun.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.