Larslaw Förvaltning2 Aktiebolag
Utveckling6 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | – | 0 | 3 589 |
| Nettoomsättning | – | – | 0 | 3 050 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | 0 | 539 |
| Rörelsekostnader | 14 | 23 | 41 | 1 321 |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | 0 | 44 |
| Övriga externa kostnader | 14 | 23 | 41 | 667 |
| Personalkostnader | 0 | 0 | 0 | 610 |
| Rörelseresultat | −14 | −23 | −41 | 2 267 |
| Finansiella poster | 418 | 2 | 40 | −17 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 344 | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 77 | 9 | 44 | 225 |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | – | – | 0 | 87 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 2 | 7 | 5 | 155 |
| Resultat efter finansiella poster | 405 | −21 | −1 | 2 251 |
| Bokslutsdispositioner | 116 | 216 | 221 | −542 |
| Förändring av periodiseringsfonder | 116 | 216 | 221 | −542 |
| Resultat före skatt | 521 | 195 | 220 | 1 709 |
| Skatt på årets resultat | 46 | 68 | 60 | 427 |
| Årets resultat | 474 | 127 | 160 | 1 281 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 8 831 | 8 685 | 9 048 | 9 401 |
| Anläggningstillgångar | 3 928 | 3 911 | 5 745 | 3 745 |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | – | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 3 928 | 3 911 | 5 745 | 3 745 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 75 | 75 | 75 | 75 |
| Andra långfristiga fordringar | 3 853 | 3 836 | 5 670 | 3 670 |
| Omsättningstillgångar | 4 903 | 4 774 | 3 302 | 5 655 |
| Kortfristiga fordringar | 4 593 | 996 | 789 | 998 |
| Kundfordringar | 31 | 31 | 31 | 41 |
| Övriga fordringar | 4 563 | 966 | 759 | 957 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | 0 | – | – |
| Kortfristiga placeringar | 0 | – | – | – |
| Övriga kortfristiga placeringar | 0 | – | – | – |
| Kassa och bank | 310 | 3 778 | 2 513 | 4 657 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 8 831 | 8 685 | 9 048 | 9 401 |
| Eget kapital | 6 836 | 6 562 | 6 635 | 6 670 |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Fritt eget kapital | 6 736 | 6 462 | 6 535 | 6 570 |
| Balanserat resultat | 6 262 | 6 335 | 6 375 | 5 288 |
| Årets resultat | 474 | 127 | 160 | 1 281 |
| Obeskattade reserver | 1 861 | 1 977 | 2 193 | 2 414 |
| Periodiseringsfonder | 1 861 | 1 977 | 2 193 | 2 414 |
| Kortfristiga skulder | 134 | 146 | 220 | 317 |
| Skatteskulder | 114 | 128 | 202 | 297 |
| Övriga skulder | 19 | 18 | 18 | 5 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | – | – | 0 | 15 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | 200 | 200 | – |
| Annan föreslagen utdelning | – | 200 | 200 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 3 757 | 3 757 | 3 757 |
| Ackumulerade nedskrivningar | 87 | 87 | – |
| Årets nedskrivningar | – | 87 | – |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 75 | 75 | 75 | 75 | 75 |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 7 | 7 | 7 | 7 | 7 |
| Ackumulerade avskrivningar | 7 | 7 | 7 | 7 | 7 |
Om bolaget
- Adress
- SPÅRSNÖGATAN 28, 226 38 LUND
- Registrerat
- 2007-12-04
- Bransch
- Advokatbyråverksamhet
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall äga och förvalta aktier, fonder och värdepapper samt fast egendom och idka därmed förenlig verksamhet
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Malmö
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-05-29
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget äger och förvaltar aktier, fonder och värdepapper samt fast egendom och idka därmed förenlig verksamhet Företaget har sitt säte i Malmö .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.