Start › Värmlands län › Hagfors
Drive Motor Sweden AB
Utveckling2 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2022 | 2021 |
|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 5 045 | 8 059 |
| Nettoomsättning | 4 999 | 4 472 |
| Övriga rörelseintäkter | 46 | 3 586 |
| Rörelsekostnader | 5 717 | 7 177 |
| Handelsvaror | 2 400 | 2 304 |
| Övriga externa kostnader | 1 049 | 1 124 |
| Personalkostnader | 2 188 | 3 613 |
| Av- och nedskrivningar | 80 | 136 |
| Rörelseresultat | −672 | 881 |
| Finansiella poster | −273 | 9 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 8 | 27 |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | 255 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 26 | 18 |
| Resultat efter finansiella poster | −945 | 890 |
| Bokslutsdispositioner | 99 | −244 |
| Förändring av periodiseringsfonder | 57 | −57 |
| Förändring av överavskrivningar | 41 | −41 |
| Lämnade koncernbidrag | 0 | 145 |
| Resultat före skatt | −846 | 646 |
| Skatt på årets resultat | 0 | 36 |
| Årets resultat | −846 | 611 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2022 | 2021 |
|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 4 041 | 4 487 |
| Anläggningstillgångar | 2 884 | 3 219 |
| Materiella anläggningstillgångar | 43 | 124 |
| Byggnader och mark | 0 | 0 |
| Maskiner och andra tekniska anläggningar | 0 | 0 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 43 | 124 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 2 841 | 3 096 |
| Andelar i koncernföretag | 25 | 25 |
| Fordringar hos koncernföretag | 2 800 | 3 055 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 16 | 16 |
| Omsättningstillgångar | 1 157 | 1 267 |
| Varulager m.m. | 321 | 703 |
| Färdiga varor och handelsvaror | 321 | 703 |
| Kortfristiga fordringar | 761 | 515 |
| Kundfordringar | 179 | 219 |
| Fordringar hos koncernföretag | 342 | 0 |
| Övriga fordringar | 233 | 195 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 6 | 100 |
| Kassa och bank | 75 | 49 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 4 041 | 4 487 |
| Eget kapital | 1 751 | 2 597 |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 |
| Aktiekapital | 100 | 100 |
| Fritt eget kapital | 1 651 | 2 497 |
| Balanserat resultat | 2 497 | 1 887 |
| Årets resultat | −846 | 611 |
| Obeskattade reserver | 0 | 99 |
| Periodiseringsfonder | 0 | 57 |
| Ackumulerade överavskrivningar | 0 | 41 |
| Långfristiga skulder | 1 131 | 778 |
| Checkräkningskredit | 399 | 357 |
| Skulder till koncernföretag | 732 | 421 |
| Kortfristiga skulder | 1 158 | 1 013 |
| Leverantörsskulder | 240 | 299 |
| Skulder till koncernföretag | 49 | 0 |
| Övriga skulder | 754 | 477 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 115 | 237 |
| Ställda säkerheter | 1 000 | 1 000 |
| Företagsinteckningar | 1 000 | 1 000 |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Från sommaren 2023 har verksamheten lagts ned och inventarierna har avyttrats.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
Revisorns anmärkning
Anmärkning
Anmärkning Årsredovisningen har inte upprättats i sådan tid att det varit möjligt att, enligt 7 kap. 10 § aktiebolagslagen, hålla bolagsstämma inom sex månader efter räkenskapsårets utgång.
Källfält: se-ar-base:AndraKravLagForfattningAnmarkning
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Drive Motor Sweden ABs finansiella ställning per den 2022-12-31 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Grund för uttalanden Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar . Jag är oberoende i förhållande till Drive Motor Sweden AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i koncernföretag
| Post | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 280 | 25 | 0 |
| Årets inköp | 0 | 25 | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 255 | 0 | – |
| Årets nedskrivningar | 255 | 0 | – |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 16 | 16 | 16 |
Byggnader och mark
| Post | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 0 | 2 462 |
| Försäljningar och utrangeringar | 0 | 2 462 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 0 | 0 | 1 231 |
| Återförda avskrivningar | 1 231 | – | – |
Fordringar hos koncernföretag
| Post | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 2 800 | 3 055 | 0 |
| Årets inköp | – | 3 055 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 255 | 0 | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 3 126 | 3 214 | 3 188 |
| Årets inköp | – | 26 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 88 | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 3 083 | 3 090 | 2 958 |
| Årets avskrivningar | 80 | 133 | – |
| Återförda avskrivningar | 88 | – | – |
Maskiner och andra tekniska anläggningar
| Post | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 91 | 91 | 91 |
| Ackumulerade avskrivningar | 91 | 91 | 88 |
| Årets avskrivningar | – | 3 | – |
Om bolaget
- Adress
- Uvedsvägen 7, 683 33 HAGFORS
- Registrerat
- 2007-11-22
Verksamhet enligt registret
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva bilreparationer samt handel med bilreservdelar och biltillbehör och därmed förenlig verksamhet. Handel och försäljning personbilar & lätta motorfordon.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2022
- Regelverk
- K2
- Säte
- Hagfors
- Revision
- Ja (2023-07-26)
- Årsstämma
- 2023-07-26
- Programvara
- Wolters Kluwer Bokslut
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget bedriver bilverkstadsrörelse. Bolaget ägs av Pro Holding Sweden, 559210-9549. Företaget har sitt säte i Hagfors .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
| År | Storlek | |
|---|---|---|
| 2022 | 17 kB | Öppna |