Start › Dalarnas län › Falun
JKL Redovisning AB
Utveckling9 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 285 | 963 | 2 072 | 1 949 | 1 917 | 2 073 | – | 1 483 | 1 633 |
| Nettoomsättning | 0 | 454 | 2 060 | 1 949 | 1 917 | 2 066 | 1 836 | 1 483 | 1 633 |
| Övriga rörelseintäkter | 285 | 508 | 11 | – | 0 | 8 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 16 | 415 | 1 750 | 1 942 | 1 814 | 1 775 | – | 1 439 | 1 331 |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | – | – | – | – | – | 1 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 10 | 58 | 220 | 199 | 223 | 203 | – | 197 | 224 |
| Personalkostnader | 5 | 357 | 1 529 | 1 743 | 1 591 | 1 572 | 1 473 | 1 242 | 1 107 |
| Rörelseresultat | 269 | 548 | 322 | 7 | 103 | 299 | 161 | 43 | 302 |
| Finansiella poster | 8 | 7 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 10 | 7 | 0 | 0 | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 277 | 554 | 323 | 7 | 103 | 299 | 161 | 43 | 303 |
| Resultat före skatt | 277 | 554 | 323 | 7 | 103 | 299 | 161 | 43 | 303 |
| Skatt på årets resultat | 58 | 116 | 67 | 2 | 25 | 66 | 37 | 12 | 70 |
| Årets resultat | 219 | 438 | 256 | 5 | 78 | 232 | 124 | 31 | 232 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 372 | 688 | 676 | 604 | 490 | 667 | 622 | 399 | 470 |
| Omsättningstillgångar | 372 | 688 | 676 | 604 | 490 | 667 | 622 | 399 | 470 |
| Kortfristiga fordringar | 0 | 1 | 139 | 241 | 188 | 202 | 300 | 125 | 178 |
| Kundfordringar | – | 0 | 139 | 163 | 188 | 194 | 250 | 120 | 156 |
| Övriga fordringar | 0 | 1 | 0 | 78 | 0 | 8 | 0 | 4 | 22 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | – | – | – | – | 0 | 50 | – | – |
| Kassa och bank | 372 | 687 | 537 | 363 | 302 | 465 | 322 | 274 | 292 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 372 | 688 | 676 | 604 | 490 | 667 | 622 | 399 | 470 |
| Eget kapital | 321 | 547 | 509 | 253 | 248 | 370 | 337 | 213 | 332 |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Fritt eget kapital | 221 | 447 | 409 | 153 | 148 | 270 | 237 | 113 | 232 |
| Balanserat resultat | 2 | 9 | 153 | 148 | 70 | 37 | 113 | 82 | 0 |
| Årets resultat | 219 | 438 | 256 | 5 | 78 | 232 | 124 | 31 | 232 |
| Kortfristiga skulder | 51 | 141 | 168 | 352 | 242 | 298 | 284 | 185 | 137 |
| Förskott från kunder | – | – | – | – | – | – | – | 0 | 5 |
| Leverantörsskulder | 0 | 1 | 13 | 13 | 21 | 16 | 33 | 11 | 11 |
| Skatteskulder | 51 | 140 | 57 | 0 | 35 | 59 | 15 | 0 | 7 |
| Övriga skulder | 0 | 0 | 97 | 141 | 120 | 158 | 166 | 120 | 68 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 0 | 0 | 0 | 197 | 66 | 66 | 70 | 54 | 47 |
| Ställda säkerheter | – | – | – | – | – | – | 0 | 100 | 100 |
| Företagsinteckningar | – | – | – | – | – | – | 0 | 100 | 100 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 220 | 445 | 400 | – | – | 200 | 200 | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 153 | 148 | 270 | 237 | 113 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Överlåtelse av bolagets redovisningsverksamhet sker den 1 december 2023.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2018
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Om bolaget
- Adress
- BOX 292, 791 27 FALUN
- Registrerat
- 2007-11-22
- Bransch
- Redovisning och bokföring; skatterådgivning
Verksamhet enligt registret
Bolagets verksamhet är redovisning och därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Västerås
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2025-09-09
- Programvara
- Wolters Kluwer Bokslut
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget har bedrivit redovisningsverksamhet under åren 2009-2023. Från och med 2024 bedriver bolaget ingen aktiv verksamhet. Företaget har sitt säte i Västerås .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.