Start › Stockholms län › Stockholm
Visible change AB
Utveckling8 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 917 | 1 839 | 1 497 | 1 693 | 628 | 481 |
| Nettoomsättning | 1 917 | 1 839 | 1 497 | 1 693 | 628 | 481 |
| Rörelsekostnader | 380 | 312 | 352 | 101 | 351 | 670 |
| Råvaror och förnödenheter | 4 | 23 | – | – | 0 | 2 |
| Handelsvaror | – | 0 | 16 | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 352 | 274 | 332 | 96 | 99 | 64 |
| Personalkostnader | 23 | 15 | 4 | 4 | 253 | 604 |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Rörelseresultat | 1 538 | 1 528 | 1 145 | 1 592 | 277 | −189 |
| Finansiella poster | 162 | 53 | −1 | −8 | 938 | 874 |
| Resultat från andelar i intresseföretag | – | – | 0 | −7 | 939 | 874 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 163 | 59 | 0 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 6 | 1 | 1 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 700 | 1 580 | 1 144 | 1 584 | 1 215 | 685 |
| Bokslutsdispositioner | −333 | 57 | 109 | 120 | −162 | −60 |
| Förändring av periodiseringsfonder | −333 | 57 | 109 | 120 | −162 | −60 |
| Resultat före skatt | 1 367 | 1 637 | 1 253 | 1 704 | 1 053 | 625 |
| Skatt på årets resultat | 288 | 344 | 264 | 356 | 228 | 136 |
| Årets resultat | 1 079 | 1 293 | 990 | 1 348 | 825 | 490 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 7 430 | 6 392 | 5 428 | 5 029 | 4 109 | 3 149 |
| Anläggningstillgångar | 2 237 | 2 237 | 2 237 | 2 237 | 2 856 | 1 412 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 2 237 | 2 237 | 2 237 | 2 237 | 2 856 | 1 412 |
| Andelar i intresseföretag | 237 | 237 | 237 | 237 | 1 356 | 412 |
| Andra långfristiga fordringar | 2 000 | 2 000 | 2 000 | 2 000 | 1 500 | 1 000 |
| Omsättningstillgångar | 5 193 | 4 156 | 3 191 | 2 792 | 1 253 | 1 737 |
| Kortfristiga fordringar | 124 | 125 | 111 | 116 | 252 | 66 |
| Kundfordringar | – | – | 0 | 13 | 13 | 13 |
| Fordringar hos intresseföretag | – | – | – | 0 | 159 | 51 |
| Upparbetad men ej fakturerad intäkt | – | – | 0 | 76 | – | – |
| Övriga fordringar | 71 | 2 | – | 0 | 80 | 0 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 52 | 123 | 111 | 28 | 0 | 2 |
| Kassa och bank | 5 070 | 4 030 | 3 080 | 2 676 | 1 001 | 1 672 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 7 430 | 6 392 | 5 428 | 5 029 | 4 109 | 3 149 |
| Eget kapital | 6 096 | 5 018 | 3 725 | 2 735 | 1 387 | 1 562 |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Fritt eget kapital | 5 996 | 4 918 | 3 625 | 2 635 | 1 287 | 1 462 |
| Balanserat resultat | 4 918 | 3 625 | 2 635 | 1 287 | 462 | 972 |
| Årets resultat | 1 079 | 1 293 | 990 | 1 348 | 825 | 490 |
| Obeskattade reserver | 970 | 637 | 694 | 803 | 923 | 761 |
| Periodiseringsfonder | 970 | 637 | 694 | 803 | 923 | 761 |
| Kortfristiga skulder | 363 | 738 | 1 009 | 1 491 | 1 799 | 827 |
| Skatteskulder | – | 0 | 235 | 328 | 200 | 126 |
| Övriga skulder | 351 | 724 | 762 | 1 151 | 1 587 | 688 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 12 | 14 | 12 | 12 | 12 | 12 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | – | 1 287 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2025-08-31 | 2024-08-31 | 2023-08-31 | 2022-08-31 | 2021-08-31 | 2020-08-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 237 | 237 | 237 | 237 | 1 356 | 412 |
| Årets inköp | – | – | 0 | 237 | 5 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | 0 | 47 | 0 | – |
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-08-31 | 2024-08-31 | 2023-08-31 | 2022-08-31 | 2021-08-31 | 2020-08-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 2 000 | 2 000 | 2 000 | 2 000 | 1 500 | 1 000 |
| Årets inköp | – | – | – | 500 | 500 | – |
Om bolaget
- Adress
- TEKNOLOGGATAN 3, 113 60 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2007-11-22
- Bransch
- Konsultverksamhet avseende företags organisation
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska bedriva konsultverksamhet inom organisationsutveckling, affärsutveckling, förändringsledning och ledarförsörjning samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5086-8850
- VISIBLE CHANGE AB
kontrollerat 2026-10-07
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Stockholm
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2025-11-27
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Företaget bedriver konsultverksamhet inom organisationsutveckling, affärsutveckling, ledarförsörjning och förändringsledning. Företaget har sitt säte i Stockholm .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.