Start › Stockholms län › Stockholm
Kaijas Collective AB
Utveckling7 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 61 | 0 | 124 | 30 | 237 | 789 | 2 375 |
| Nettoomsättning | 61 | 0 | 163 | 30 | 237 | 750 | 2 375 |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | −39 | – | 0 | 38 | 0 |
| Rörelsekostnader | 71 | 38 | 284 | 31 | 367 | 725 | 1 418 |
| Övriga externa kostnader | 47 | 14 | 224 | 146 | 248 | 315 | 562 |
| Personalkostnader | – | 0 | 29 | −158 | 91 | 390 | 837 |
| Av- och nedskrivningar | 24 | 24 | 30 | 44 | 28 | 19 | 19 |
| Rörelseresultat | −10 | −38 | −159 | −1 | −130 | 64 | 957 |
| Finansiella poster | 0 | 0 | 0 | 137 | −1 | 0 | −3 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | – | – | 0 | 137 | 0 | 2 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 3 | 3 |
| Resultat efter finansiella poster | −10 | −39 | −160 | 136 | −131 | 63 | 954 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | 0 | 127 | 150 | 0 | −277 |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | – | 0 | 127 | 150 | 0 | −277 |
| Resultat före skatt | −10 | −39 | −160 | 263 | 19 | 63 | 677 |
| Skatt på årets resultat | – | – | 0 | 25 | 12 | 37 | 188 |
| Årets resultat | −10 | −39 | −160 | 238 | 7 | 27 | 489 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 69 | 52 | 143 | 783 | 900 | 1 223 | 1 815 |
| Anläggningstillgångar | 16 | 40 | 64 | 94 | 705 | 991 | 1 116 |
| Materiella anläggningstillgångar | 16 | 40 | 64 | 94 | 137 | 124 | 143 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 16 | 40 | 64 | 94 | 59 | 45 | 65 |
| Pågående nyanläggningar och förskott | – | – | – | 0 | 79 | 79 | 79 |
| Finansiella anläggningstillgångar | – | – | – | 0 | 567 | 867 | 972 |
| Andra långfristiga fordringar | – | – | – | 0 | 567 | 867 | 972 |
| Omsättningstillgångar | 53 | 12 | 79 | 690 | 195 | 232 | 699 |
| Kortfristiga fordringar | 39 | 3 | 18 | 85 | 124 | 134 | 400 |
| Kundfordringar | – | – | 0 | 56 | 18 | 17 | 360 |
| Övriga fordringar | 39 | 3 | 18 | 30 | 76 | 81 | 40 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | – | – | 0 | 30 | 36 | 0 |
| Kassa och bank | 14 | 9 | 61 | 604 | 71 | 97 | 299 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 69 | 52 | 143 | 783 | 900 | 1 223 | 1 815 |
| Eget kapital | 59 | 52 | 90 | 750 | 712 | 705 | 679 |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Ej registrerat aktiekapital | – | – | – | 0 | 0 | – | – |
| Uppskrivningsfond | – | – | – | 0 | 0 | – | – |
| Reservfond | – | – | – | 0 | 0 | – | – |
| Fritt eget kapital | −41 | −48 | −10 | 650 | 612 | 605 | 579 |
| Överkursfond | – | – | – | 0 | 0 | – | – |
| Balanserat resultat | −31 | −10 | 150 | 412 | 605 | 579 | 90 |
| Årets resultat | −10 | −39 | −160 | 238 | 7 | 27 | 489 |
| Obeskattade reserver | – | – | – | 0 | 127 | 277 | 277 |
| Periodiseringsfonder | – | – | – | 0 | 127 | 277 | 277 |
| Avsättningar | – | – | – | 0 | 180 | 150 | 130 |
| Kortfristiga skulder | 10 | 0 | 53 | 34 | −119 | 90 | 729 |
| Leverantörsskulder | – | – | 0 | 2 | 51 | 36 | 71 |
| Skatteskulder | – | 0 | 11 | 35 | 12 | 64 | 181 |
| Övriga skulder | 10 | 0 | 42 | −3 | −182 | −9 | 477 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | – | – | 0 | 0 | – | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 0 | – | – | – | 200 | – | – |
| Medel att disponera | – | −48 | −10 | 650 | 612 | 605 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | 17 | – | – | – | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Bolaget bytte namn från PACS Utbildning och Konsult AB till Civalero Clinical Solutions AB 2022-02-08 och ändrade också verksamheten i bolaget till programmering, automatisering och digitalisering av tjänster inom hälso- och sjukvård.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2018
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 567 | 897 | 897 |
| Försäljningar och utrangeringar | 30 | – | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 | 2016-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 218 | 218 | 218 | 218 | 139 | 97 | 97 | 67 |
| Årets inköp | – | – | – | – | 41 | 0 | 30 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 202 | 178 | 154 | 124 | 80 | 52 | 33 | 13 |
| Årets avskrivningar | 24 | 24 | 30 | 44 | 28 | 19 | 19 | – |
Pågående nyanläggningar och förskott
| Post | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 79 | 79 | 79 |
Om bolaget
- Adress
- LORENSBERGSGATAN 3 B, 117 33 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2007-11-20
- Bransch
- Reklambyråverksamhet
Verksamhet enligt registret
Kaijas Collective AB är en strategisk byrå och ett kreativt nätverk med musik och kultur som kärna. Våra tjänster inkluderar creative direction, branding, sociala medier och affärsstrategi, webbutveckling, foto, video och eventproduktion.
Bankgironummer
- 248-8567
- PACS
kontrollerat 2026-10-07
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2023
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2024-06-30
- Programvara
- Visma Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget med säte i Stockholm registrerades år 2007 och bedriver sedan 2022 verksamhet inom programmering, automatisering och digitalisering av tjänster inom hälso- och sjukvård.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.