Start › Uppsala län › Uppsala
Open Interaction AB
Utveckling11 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 6 597 | 3 839 | 2 352 | 1 636 | 2 741 | 2 180 | 3 279 | 3 391 | 2 816 |
| Nettoomsättning | 6 466 | 3 602 | 2 207 | 1 504 | 2 577 | 1 884 | 3 201 | 3 391 | 2 816 |
| Övriga rörelseintäkter | 132 | 237 | 145 | 132 | 164 | 296 | 78 | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 782 | 1 679 | 1 358 | 1 409 | 1 663 | 1 648 | 1 648 | 1 573 | 1 260 |
| Råvaror och förnödenheter | 13 | 22 | 5 | 2 | 8 | 3 | 14 | 25 | 28 |
| Övriga externa kostnader | 536 | 457 | 342 | 318 | 477 | 366 | 360 | 311 | 170 |
| Personalkostnader | 1 202 | 1 167 | 927 | 1 004 | 1 094 | 1 203 | 1 223 | 1 235 | 1 062 |
| Av- och nedskrivningar | 30 | 32 | 84 | 84 | 84 | 54 | 52 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | – | 0 | 0 | 0 | 0 | 21 | 0 | 2 | 0 |
| Rörelseresultat | 4 816 | 2 160 | 994 | 228 | 1 078 | 532 | 1 631 | 1 818 | 1 556 |
| Finansiella poster | 340 | −338 | 402 | 13 | −38 | −33 | 13 | 74 | 19 |
| Resultat från andelar i intresseföretag | – | 0 | 100 | – | – | – | – | – | – |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 0 | 7 | 344 | 66 | – | – | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 4 | 11 | 34 | – | 0 | 26 | 36 | 74 | 19 |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | −337 | 337 | – | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 1 | 19 | 76 | 54 | 38 | 58 | 24 | 0 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | 5 156 | 1 822 | 1 395 | 240 | 1 040 | 500 | 1 644 | 1 893 | 1 575 |
| Bokslutsdispositioner | −954 | −226 | 55 | 40 | 63 | 161 | −390 | −407 | −314 |
| Förändring av periodiseringsfonder | −954 | −226 | 55 | 40 | 63 | 161 | −390 | −407 | −314 |
| Resultat före skatt | 4 202 | 1 596 | 1 450 | 280 | 1 103 | 661 | 1 254 | 1 486 | 1 261 |
| Skatt på årets resultat | 857 | 457 | 228 | 56 | 238 | 154 | 277 | 339 | 282 |
| Årets resultat | 3 344 | 1 139 | 1 222 | 225 | 865 | 506 | 977 | 1 147 | 978 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 13 838 | 9 242 | 8 573 | 8 152 | 9 009 | 9 282 | 9 672 | 6 562 | 4 977 |
| Anläggningstillgångar | 11 081 | 7 764 | 7 264 | 7 528 | 7 245 | 7 741 | 7 312 | 3 379 | 3 037 |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 30 | 62 | 146 | 230 | 165 | 208 | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 0 | 30 | 62 | 146 | 230 | 165 | 208 | 0 | 0 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 11 081 | 7 735 | 7 202 | 7 382 | 7 014 | 7 576 | 7 104 | 3 379 | 3 037 |
| Andelar i intresseföretag | 346 | 346 | 346 | 223 | 223 | 223 | – | – | – |
| Ägarintressen i övriga företag | 3 495 | 3 495 | 3 495 | 3 495 | 3 495 | 3 495 | 3 495 | – | – |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 7 241 | 3 894 | 2 753 | 3 126 | 2 759 | 2 759 | 2 509 | 2 279 | 1 979 |
| Andra långfristiga fordringar | 0 | 0 | 609 | 538 | 538 | 1 100 | 1 100 | 1 100 | 1 059 |
| Omsättningstillgångar | 2 757 | 1 478 | 1 308 | 624 | 1 764 | 1 541 | 2 360 | 3 183 | 1 939 |
| Kortfristiga fordringar | 2 015 | 154 | 392 | 236 | 522 | 970 | 719 | 736 | 1 147 |
| Kundfordringar | 0 | 0 | 2 | – | – | 0 | 157 | 145 | 841 |
| Övriga fordringar | 250 | 51 | 0 | 186 | 394 | 812 | 530 | 519 | 196 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 1 764 | 103 | 390 | 50 | 128 | 158 | 32 | 71 | 110 |
| Kassa och bank | 743 | 1 323 | 916 | 388 | 1 242 | 571 | 1 641 | 2 448 | 792 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 13 838 | 9 242 | 8 573 | 8 152 | 9 009 | 9 282 | 9 672 | 6 562 | 4 977 |
| Eget kapital | 8 778 | 5 934 | 5 694 | 4 673 | 4 548 | 4 145 | 3 839 | 3 062 | 2 431 |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Ej registrerat aktiekapital | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Uppskrivningsfond | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Reservfond | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Fritt eget kapital | 8 678 | 5 834 | 5 594 | 4 573 | 4 448 | 4 045 | 3 739 | 2 962 | 2 331 |
| Överkursfond | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Balanserat resultat | 5 334 | 4 694 | 4 373 | 4 348 | 3 583 | 3 539 | 2 762 | 1 816 | 1 352 |
| Årets resultat | 3 344 | 1 139 | 1 222 | 225 | 865 | 506 | 977 | 1 147 | 978 |
| Obeskattade reserver | 3 205 | 2 251 | 2 025 | 2 080 | 2 120 | 2 183 | 2 344 | 1 954 | 1 547 |
| Periodiseringsfonder | 3 205 | 2 251 | 2 025 | 2 080 | 2 120 | 2 183 | 2 344 | 1 954 | 1 547 |
| Avsättningar | 405 | 209 | 45 | – | – | – | – | – | – |
| Långfristiga skulder | 0 | 0 | 260 | 887 | 1 306 | 1 498 | 2 008 | – | – |
| Skulder till kreditinstitut | 0 | 0 | 260 | 887 | 1 306 | 1 498 | 2 008 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 1 450 | 849 | 548 | 512 | 1 035 | 1 456 | 1 481 | 1 546 | 999 |
| Skulder till kreditinstitut | 0 | 0 | 209 | 209 | – | – | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 11 | 14 | 19 | 17 | 15 | 20 | 16 | 13 | 8 |
| Skatteskulder | 860 | 302 | 51 | 52 | 223 | 199 | 716 | 717 | 324 |
| Övriga skulder | 464 | 421 | 180 | 147 | 655 | 1 052 | 611 | 657 | 502 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 116 | 111 | 89 | 87 | 142 | 185 | 138 | 159 | 165 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 900 | 500 | 0 | 200 | 100 | 250 | 200 | 200 | – |
| Annan föreslagen utdelning | 900 | 500 | – | 200 | – | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 4 448 | 4 045 | 3 739 | 2 962 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen ökade med nästan 80 procent jämfört med föregående år, främst till följd av nya samarbeten och en fortsatt stark utveckling i verksamheten under räkenskapsåret.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Förändringen av nyckeltalen beror på att efterfrågan ökat under räkenskapsåret, se rubriken väsentliga händelser.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Spridningen av coronaviruset har efter balansdagen haft en negativ påverkan på företagets verksamhet. På grund av osäkerheten kring framtida politiska beslut och människors och företags beteende går det i dagsläget inte att kvantifiera virusspridningens påverkan på verksamheten.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2026-04-30 | 2025-04-30 | 2024-04-30 | 2023-04-30 | 2022-04-30 | 2021-04-30 | 2020-04-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 346 | 346 | 346 | 223 | 223 | 223 | 0 |
| Årets inköp | – | – | 123 | – | – | 223 | 0 |
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-04-30 | 2024-04-30 | 2023-04-30 | 2022-04-30 | 2021-04-30 | 2020-04-30 | 2019-04-30 | 2018-04-30 | 2017-04-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 609 | 538 | 538 | 1 100 | 1 100 | 1 100 | 1 059 | 560 |
| Årets inköp | – | 209 | – | – | – | – | – | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 609 | 138 | – | 562 | – | – | – | – | – |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2026-04-30 | 2025-04-30 | 2024-04-30 | 2023-04-30 | 2022-04-30 | 2021-04-30 | 2020-04-30 | 2019-04-30 | 2018-04-30 | 2017-04-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 7 241 | 4 231 | 2 753 | 3 126 | 2 759 | 2 759 | 2 509 | 2 279 | 1 979 | 1 979 |
| Årets inköp | 3 010 | 2 386 | 1 605 | 368 | – | 250 | 230 | 300 | 0 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | 908 | 1 979 | – | – | – | – | – | – | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 0 | 337 | 0 | – | – | – | – | – | – | – |
| Årets nedskrivningar | – | 337 | – | – | – | – | – | – | – | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2026-04-30 | 2025-04-30 | 2024-04-30 | 2023-04-30 | 2022-04-30 | 2021-04-30 | 2020-04-30 | 2019-04-30 | 2018-04-30 | 2017-04-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 431 | 431 | 431 | 431 | 431 | 282 | 270 | 10 | 10 | 10 |
| Årets inköp | – | – | – | – | 149 | 12 | 260 | 0 | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 431 | 401 | 369 | 285 | 201 | 117 | 62 | 10 | 10 | 10 |
| Årets avskrivningar | 30 | 32 | 84 | 84 | 84 | 54 | 52 | 0 | – | – |
Ägarintressen i övriga företag
| Post | 2026-04-30 | 2025-04-30 | 2024-04-30 | 2023-04-30 | 2022-04-30 | 2021-04-30 | 2020-04-30 | 2019-04-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 3 495 | 3 495 | 3 495 | 3 495 | 3 495 | 3 495 | 3 495 | 0 |
| Årets inköp | – | – | – | – | – | 0 | 3 495 | – |
Om bolaget
- Adress
- VILANVÄGEN 46, 757 52 UPPSALA
- Registrerat
- 2007-11-01
- Bransch
- Konsultverksamhet avseende företags organisation
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska bedriva konsulttjänster och rådgivning inom organisation, ledning, styrning, ekonomi, kommunikation och personal samt inköp och försäljning av accessoarer, kläder och heminredning jämte därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 248-4566
- OPEN INTERACTION AB
kontrollerat 2026-10-07
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Säte
- Stockholm
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-29
- Programvara
- Visma Advisor Period & Year-end Closing
Allmänt om verksamheten
Företaget med säte i Uppsala registrerades år 2007 och bedriver sedan dess verksamhet inom rådgivning kring företagsstrategi, organisation och ledarskap ofta för större företag och organisationer. Viss verksamhet bedrivs inom ekonomirådgivning och administration för mindre kunder.
Väsentliga händelser
Bolaget har haft en fortsatt positiv trend och en positiv ekonomisk effekt av nya samarbeten. Hela räkenskapsåret var starkt och detta har fortsatt in i det nya året. Vi sitter på några långsiktiga kontrakt så det kommande året ser stabilt ut.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.