Start › Stockholms län › Sollentuna
potteryJo AB
Utveckling3 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 14 185 | 13 875 | 3 912 | 3 310 |
| Nettoomsättning | 11 489 | 12 043 | 4 054 | 3 253 |
| Förändring av lager av produkter i arbete | 2 481 | 1 515 | −392 | −54 |
| Övriga rörelseintäkter | 215 | 316 | 250 | 111 |
| Rörelsekostnader | 13 618 | 12 013 | 4 502 | 4 389 |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | 2 321 | 2 499 |
| Handelsvaror | 8 772 | 8 324 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 2 629 | 1 710 | 1 225 | 1 052 |
| Personalkostnader | 1 999 | 1 819 | 876 | 800 |
| Av- och nedskrivningar | 131 | 132 | 80 | 30 |
| Övriga rörelsekostnader | 87 | 28 | 0 | 8 |
| Rörelseresultat | 567 | 1 862 | −590 | −1 078 |
| Finansiella poster | −25 | −39 | −33 | −17 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 25 | 39 | 33 | 17 |
| Resultat efter finansiella poster | 542 | 1 822 | −623 | −1 095 |
| Resultat före skatt | 542 | 1 822 | −623 | −1 095 |
| Övriga skatter | 119 | 381 | −87 | −239 |
| Årets resultat | 423 | 1 442 | −537 | −856 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 6 157 | 7 143 | 3 143 | 3 318 |
| Anläggningstillgångar | 543 | 793 | 1 264 | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 284 | 415 | 506 | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 284 | 415 | 506 | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 259 | 378 | 758 | – |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 0 | 0 | 0 | – |
| Andra långfristiga fordringar | 95 | 95 | 95 | – |
| Omsättningstillgångar | 5 614 | 6 350 | 1 878 | – |
| Varulager m.m. | 4 838 | 2 362 | 847 | – |
| Färdiga varor och handelsvaror | 4 838 | 1 771 | 847 | – |
| Förskott till leverantörer | 0 | 591 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 731 | 3 626 | 715 | – |
| Kundfordringar | 688 | 3 404 | 677 | – |
| Övriga fordringar | 2 | 1 | 6 | – |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 41 | 221 | 32 | – |
| Kassa och bank | 45 | 362 | 316 | – |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 6 157 | 7 143 | 3 143 | – |
| Eget kapital | 3 439 | 3 015 | 1 574 | – |
| Bundet eget kapital | 148 | 148 | 148 | – |
| Aktiekapital | 148 | 148 | 142 | – |
| Ej registrerat aktiekapital | – | – | 6 | – |
| Fritt eget kapital | 3 291 | 2 867 | 1 426 | – |
| Överkursfond | – | – | 594 | – |
| Balanserat resultat | 2 867 | 1 426 | 1 368 | – |
| Årets resultat | 423 | 1 442 | −537 | – |
| Långfristiga skulder | 127 | 161 | 328 | – |
| Skulder till kreditinstitut | 100 | 118 | 298 | – |
| Checkräkningskredit | 19 | 0 | – | – |
| Övriga skulder | 8 | 43 | 30 | – |
| Kortfristiga skulder | 2 592 | 3 967 | 1 241 | – |
| Skulder till kreditinstitut | 86 | 201 | 89 | – |
| Leverantörsskulder | 816 | 1 296 | 133 | – |
| Skulder till koncernföretag | 1 300 | 800 | 800 | – |
| Övriga skulder | 171 | 1 361 | 161 | – |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 219 | 309 | 58 | – |
| Ställda säkerheter | 500 | 500 | 250 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2022
Verksamhetens art och inriktning
Företagets huvudsakliga verksamheten består i produktion och försäljning av keramikprodukter för det dukade bordet till butiker i företrädesvis Skandinavien.
Källfält: se-gen-base:VerksamhetenArtInriktning
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Viktiga externa faktorer
Företaget hade under räkenskapsårets första del en fortsatt fin tillväxt och stor efterfrågan på företagets produkter. Under våren har vi sett en generell inbromsning i branschen, som även påverkat företagets försäljning.Vi har sett ett ökat tryck på prishöjningar från våra fabriker och leverantörer pga ökade energi- och tillverkningskostnader, vilket lett till ökade priser till konsument, men också sämre marginaler för företaget.
Källfält: se-gen-base:ViktigaExternaFaktorerPaverkatForetagetStallningResultat
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för potteryJo AB för räkenskapsåret 2021-07-01-2022-06-30. Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av potteryJo ABs finansiella ställning per 2022-06-30 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet "Revisorns ansvar". Jag är oberoende i förhållande till potteryJo AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2020
Verksamhetens art och inriktning
Företagets huvudsakliga verksamheten består i produktion och försäljning av keramikprodukter för det dukade bordet till butiker i företrädesvis Skandinavien.
Källfält: se-gen-base:VerksamhetenArtInriktning
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Viktiga externa faktorer
Den allmänna nedgången i den globala ekonomin pga av Covid19 har påverkat företagets försäljning och resultat under året. Företaget hade en mycket fin utveckling och kraftig försäljningstillväxt fram tom. februari 2020, men i mars och april förlorade bolaget fart med en minskad försäljning som följd. I maj och juni skedde en viss återhämtning och sett över hela verksamhetsåret så är företaget inne i en fin trend med växande omsättning och förbättrat resultat.
Källfält: se-gen-base:ViktigaExternaFaktorerPaverkatForetagetStallningResultat
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2022-06-30 | 2021-06-30 | 2020-06-30 | 2019-06-30 | 2018-06-30 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 546 | 695 | 653 | 389 | 149 |
| Årets inköp | 0 | 42 | 264 | 240 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 149 | 0 | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 262 | 279 | 147 | 67 | 37 |
| Årets avskrivningar | 131 | 132 | 80 | 30 | – |
| Återförda avskrivningar | 149 | 0 | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- BOREVÄGEN 17, 191 43 SOLLENTUNA
- Registrerat
- 2007-11-01
- Bransch
- Partihandel med glas och porslin samt rengöringsmedel
Verksamhet enligt registret
Aktiebolaget ska bedriva tillverkning, handel och konsultationer inom keramik, textil, inredning, konfektion, kosmetik och blomster samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 389-7170
- Potteryjo AB
kontrollerat 2026-10-07
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2022
- Regelverk
- K3
- Säte
- Stockholm
- Revision
- Ja (2022-10-03)
- Årsstämma
- 2022-10-19
- Programvara
- E-revisor.se
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Moderföretag
-
Hampf Holding AB
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=Hampf Holding AB; Organisationsnummer=556903-8549; ForetagetsSate=Stockholm