Start › Uppsala län › Uppsala
El & Säkerhet i Uppsala AB
Utveckling8 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 3 306 | 3 021 | 3 519 | 3 045 | 2 242 | 1 781 |
| Nettoomsättning | 3 306 | 3 006 | 3 513 | 3 045 | 2 242 | 1 781 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 16 | 6 | – | 0 | 0 |
| Rörelsekostnader | 2 727 | 2 188 | 2 763 | 2 599 | 1 626 | 1 534 |
| Råvaror och förnödenheter | 1 626 | 1 114 | 1 762 | 1 621 | 734 | 612 |
| Övriga externa kostnader | 127 | 170 | 165 | 177 | 172 | 177 |
| Personalkostnader | 970 | 898 | 836 | 802 | 720 | 745 |
| Av- och nedskrivningar | 5 | 6 | – | – | – | – |
| Rörelseresultat | 579 | 833 | 756 | 446 | 616 | 248 |
| Finansiella poster | 12 | 63 | 31 | 0 | 45 | 91 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 0 | 44 | 31 | 0 | 45 | 91 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 12 | 19 | 1 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 591 | 896 | 787 | 446 | 662 | 338 |
| Bokslutsdispositioner | −4 | – | – | – | – | – |
| Förändring av överavskrivningar | −4 | – | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | 587 | 896 | 787 | 446 | 662 | 338 |
| Skatt på årets resultat | 123 | 187 | 165 | 96 | 145 | 78 |
| Årets resultat | 464 | 709 | 622 | 350 | 517 | 260 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 3 493 | 3 266 | 2 698 | 2 191 | 1 941 | 1 542 |
| Anläggningstillgångar | 2 129 | 2 133 | 1 661 | 1 180 | 1 180 | 1 112 |
| Materiella anläggningstillgångar | 24 | 28 | – | – | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 24 | 28 | – | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 2 105 | 2 105 | 1 661 | 1 180 | 1 180 | 1 112 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 0 | 0 | 431 | 600 | 600 | 876 |
| Andra långfristiga fordringar | 2 105 | 2 105 | 1 230 | 580 | 580 | 236 |
| Omsättningstillgångar | 1 364 | 1 133 | 1 037 | 1 011 | 761 | 430 |
| Kortfristiga fordringar | 465 | 434 | 431 | 297 | 245 | 188 |
| Kundfordringar | 421 | 321 | 407 | 259 | 232 | 130 |
| Upparbetad men ej fakturerad intäkt | 0 | 106 | – | – | – | – |
| Övriga fordringar | 44 | 7 | 24 | 38 | 0 | 22 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | – | – | 0 | 13 | 35 |
| Kassa och bank | 899 | 699 | 606 | 713 | 516 | 242 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 3 493 | 3 266 | 2 698 | 2 191 | 1 941 | 1 542 |
| Eget kapital | 3 261 | 2 997 | 2 438 | 1 916 | 1 691 | 1 325 |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Fritt eget kapital | 3 161 | 2 897 | 2 338 | 1 816 | 1 591 | 1 225 |
| Balanserat resultat | 2 697 | 2 188 | 1 716 | 1 466 | 1 075 | 964 |
| Årets resultat | 464 | 709 | 622 | 350 | 517 | 260 |
| Obeskattade reserver | 4 | – | – | – | – | – |
| Ackumulerade överavskrivningar | 4 | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 228 | 269 | 260 | 275 | 250 | 218 |
| Förskott från kunder | – | – | – | 0 | 25 | 0 |
| Leverantörsskulder | 51 | 114 | 86 | 129 | 49 | 77 |
| Skatteskulder | 0 | 52 | 23 | 31 | 45 | 0 |
| Övriga skulder | 159 | 85 | 105 | 70 | 85 | 95 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 18 | 18 | 46 | 46 | 46 | 46 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 1 255 | 200 | 150 | 100 | 125 | – |
| Annan föreslagen utdelning | 1 255 | 200 | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 1 816 | 1 591 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2024
Kommentar till vinstdispositionen
Vad beträffar företagets resultat och ställning i övrigt, hänvisas till efterföljande resultat- och balansräkningar med tillhörande tilläggsupplysningar.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för El & Säkerhet i Uppsala AB för räkenskapsåret 2024 . Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av El & Säkerhet i Uppsala AB s finansiella ställning per den 2024-12-31 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen .
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Grund för uttalanden Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar . Jag är oberoende i förhållande till El & Säkerhet i Uppsala AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2023
Kommentar till vinstdispositionen
Vad beträffar företagets resultat och ställning i övrigt, hänvisas till efterföljande resultat- och balansräkningar med tillhörande tilläggsupplysningar.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för El & Säkerhet i Uppsala AB för räkenskapsåret 2023 . Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av El & Säkerhet i Uppsala AB s finansiella ställning per den 2023-12-31 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen .
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Grund för uttalanden Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar . Jag är oberoende i förhållande till El & Säkerhet i Uppsala AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2022
Kommentar till vinstdispositionen
Vad beträffar företagets resultat och ställning i övrigt, hänvisas till efterföljande resultat- och balansräkningar med tillhörande tilläggsupplysningar.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Kommentar till vinstdispositionen
Vad beträffar företagets resultat och ställning i övrigt, hänvisas till efterföljande resultat- och balansräkningar med tillhörande tilläggsupplysningar.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Kommentar till vinstdispositionen
Vad beträffar företagets resultat och ställning i övrigt, hänvisas till efterföljande resultat- och balansräkningar med tillhörande tilläggsupplysningar.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 2 105 | 2 105 | 1 230 | 580 | 236 | 236 | 45 |
| Årets inköp | 0 | 874 | 650 | 358 | – | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | 0 | 13 | – | – | – |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 0 | 431 | 600 | 876 | 876 | 693 |
| Årets inköp | – | – | – | – | 0 | 626 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 0 | 431 | 169 | 276 | 276 | 443 | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 34 | 34 | 0 |
| Årets inköp | 0 | 34 | 0 |
| Ackumulerade avskrivningar | 10 | 6 | 0 |
| Årets avskrivningar | 5 | 6 | 0 |
Om bolaget
- Adress
- STENKILSGATAN 12, 753 34 UPPSALA
- Registrerat
- 2007-10-23
- Bransch
- Elinstallationer
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva el-, data-, säkerhets- och svagströms- installationer, montering av säkerhetsdörrar och fönster samt projektering och konstruktioner inom nämnda områden ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5422-1841
- EL & SÄKERHET I UPPSALA AB
kontrollerat 2026-10-07
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2024
- Regelverk
- K2
- Säte
- Uppsala
- Revision
- Ja (2025-03-25)
- Revisionsfirma
- Wiklands Revisionsbyrå i Uppsala AB
- Årsstämma
- 2025-03-25
- Programvara
- E-revisor.se
Allmänt om verksamheten
Bolaget bedriver el-, data-, säkerhets- och svagströmsinstallationer, montering av säkerhetsdörrar och fönster samt projektering och konstruktion inom nämnda områden. Företagets säte är Uppsala.
Väsentliga händelser
Inga väsentliga händelser har inträffat under räkenskapsåret.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.