Start › Dalarnas län › Falun
J Ben L Holding AB
Utveckling4 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelsekostnader | 554 | 615 | 1 042 | 802 |
| Övriga externa kostnader | 554 | 615 | 1 042 | 802 |
| Personalkostnader | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseresultat | −554 | −615 | −1 042 | −802 |
| Finansiella poster | 4 356 | 9 169 | 1 331 | −5 092 |
| Resultat från andelar i intresseföretag | 1 351 | 1 795 | 1 739 | 1 517 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 14 | 2 896 | 12 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | −163 | 1 701 | −164 | 312 |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | −3 000 | −2 886 | 798 | 6 992 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | −155 | 108 | −541 | −72 |
| Resultat efter finansiella poster | 3 802 | 8 554 | 289 | −5 894 |
| Bokslutsdispositioner | −156 | −73 | −54 | 44 |
| Förändring av periodiseringsfonder | −156 | −73 | −54 | 44 |
| Resultat före skatt | 3 646 | 8 481 | 235 | −5 850 |
| Skatt på årets resultat | 100 | 46 | 34 | 0 |
| Övriga skatter | −19 | – | – | – |
| Årets resultat | 3 565 | 8 435 | 201 | −5 850 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 51 877 | 47 916 | 39 659 | 41 309 |
| Anläggningstillgångar | 13 078 | 11 849 | 13 076 | 12 292 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 13 078 | 11 849 | 13 076 | 12 292 |
| Andelar i koncernföretag | 1 508 | 1 508 | 1 508 | 1 508 |
| Andelar i intresseföretag | 2 484 | 2 457 | 2 457 | 2 441 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 8 424 | 6 924 | 7 781 | 6 485 |
| Andra långfristiga fordringar | 663 | 960 | 1 330 | 1 858 |
| Omsättningstillgångar | 38 799 | 36 067 | 26 583 | 29 018 |
| Kortfristiga fordringar | 173 | 83 | 122 | 100 |
| Fordringar hos intresseföretag | 60 | 60 | 60 | 60 |
| Övriga fordringar | 95 | 1 | 36 | 0 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 18 | 22 | 27 | 40 |
| Kortfristiga placeringar | 35 953 | 34 553 | 24 813 | 23 988 |
| Övriga kortfristiga placeringar | 35 953 | 34 553 | 24 813 | 23 988 |
| Kassa och bank | 2 674 | 1 431 | 1 647 | 4 929 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 51 877 | 47 916 | 39 659 | 41 309 |
| Eget kapital | 47 224 | 43 659 | 35 224 | 35 023 |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Fritt eget kapital | 47 124 | 43 559 | 35 124 | 34 923 |
| Balanserat resultat | 43 559 | 35 124 | 34 923 | 40 773 |
| Årets resultat | 3 565 | 8 435 | 201 | −5 850 |
| Obeskattade reserver | 3 117 | 2 961 | 2 888 | 2 834 |
| Periodiseringsfonder | 3 117 | 2 961 | 2 888 | 2 834 |
| Långfristiga skulder | 815 | 1 060 | 1 387 | 1 695 |
| Övriga skulder | 815 | 1 060 | 1 387 | 1 695 |
| Kortfristiga skulder | 722 | 236 | 160 | 1 757 |
| Leverantörsskulder | 1 | 2 | – | – |
| Skulder till koncernföretag | 486 | – | – | – |
| Skatteskulder | 100 | 60 | 34 | 1 690 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 134 | 174 | 127 | 67 |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Inga väsentliga händelser rapporterade
Inga väsentliga händelser.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Inga väsentliga händelser rapporterade
Inga väsentliga händelser.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Inga väsentliga händelser rapporterade
Inga väsentliga händelser.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 2 457 | 2 457 | 2 457 | 2 441 | 2 441 |
| Årets inköp | – | – | 16 | – | – |
Andelar i koncernföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 508 | 1 508 | 1 508 | 1 508 | 1 508 |
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 960 | 960 | 1 330 | 1 858 | 2 245 |
| Försäljningar och utrangeringar | – | 370 | 528 | 388 | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Om bolaget
- Adress
- BOX 170, 791 24 FALUN
- Registrerat
- 2007-10-19
Verksamhet enligt registret
Aktiebolagets verksamhet ska vara att äga och förvalta aktier.
Bankgironummer
- 276-1567
- J BEN L HOLDING AB
kontrollerat 2026-10-07
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Lidingö
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-02-27
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolagets verksamhet är att äga och förvalta värdepapper. Företaget har sitt säte i Lidingö .
Väsentliga händelser
Väsentliga händelser under räkenskapsåret Inga väsentliga händelser.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.