Start › Dalarnas län › Ludvika
KA-GU Motorsport AB
Utveckling5 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 0 | 1 | 2 | 44 |
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 44 |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | 1 | 2 | 0 |
| Rörelsekostnader | 77 | 121 | 135 | 228 | 28 |
| Råvaror och förnödenheter | 8 | 75 | 65 | – | – |
| Handelsvaror | – | – | – | 178 | 10 |
| Övriga externa kostnader | 69 | 45 | 69 | 49 | 18 |
| Personalkostnader | – | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseresultat | −77 | −121 | −133 | −226 | 16 |
| Finansiella poster | −5 | −5 | −5 | −9 | −9 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 5 | 5 | 5 | 9 | 9 |
| Resultat efter finansiella poster | −82 | −126 | −138 | −235 | 6 |
| Resultat före skatt | −82 | −126 | −138 | −235 | 6 |
| Årets resultat | −82 | −126 | −138 | −235 | 6 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 7 | 16 | 7 | 0 | 45 |
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 7 | 16 | 7 | 0 | 45 |
| Kortfristiga fordringar | 7 | 16 | 7 | 0 | 45 |
| Övriga fordringar | 7 | 16 | 7 | 0 | 1 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | – | – | 0 | 44 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 7 | 16 | 7 | 0 | 45 |
| Eget kapital | −1 027 | −945 | −819 | −681 | −446 |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Fritt eget kapital | −1 127 | −1 045 | −919 | −781 | −546 |
| Balanserat resultat | −1 045 | −919 | −781 | −546 | −480 |
| Årets resultat | −82 | −126 | −138 | −235 | −66 |
| Långfristiga skulder | 49 | 45 | 44 | 45 | 96 |
| Checkräkningskredit | 49 | 45 | 44 | 45 | 96 |
| Kortfristiga skulder | 985 | 916 | 782 | 636 | 395 |
| Leverantörsskulder | – | 0 | 2 | – | – |
| Övriga skulder | 978 | 909 | 774 | 629 | 390 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 7 | 7 | 7 | 7 | 5 |
| Ställda säkerheter | 500 | 500 | 500 | 500 | 500 |
| Företagsinteckningar | 500 | 500 | 500 | 500 | 500 |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-08-31 | 2024-08-31 | 2023-08-31 | 2022-08-31 | 2021-08-31 | 2020-08-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 106 | 1 106 | 1 106 | 1 106 | 1 106 | 1 106 |
| Ackumulerade avskrivningar | 1 106 | 1 106 | 1 106 | 1 106 | 1 106 | 1 106 |
Om bolaget
- Adress
- FALUVÄGEN 177, 771 94 LUDVIKA
- Registrerat
- 2007-10-10
- Bransch
- Partihandel med sport- och fritidsartiklar
Verksamhet enligt registret
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva rallysport- verksamhet, event och försäljning i anslutning härtill och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 232-5751
- KA-GU MOTORSPORT AB
kontrollerat 2026-10-07
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Dalarnas län
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2025-11-30
- Programvara
- Wolters Kluwer Bokslut
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget bedriver rallysportverksamhet, event, försäljning i anslutning därtill samt uthyrning av arbetskraft. Bolaget bedriver även verksamhet med uthyrning av maskiner och inventarier. Företaget har sitt säte i Dalarnas län .
Väsentliga händelser
Väsentliga händelser under räkenskapsåret Med hänvisning till betydande övervärden i bolagets tillgångar enligt tidigare upprättade kontrollbalansräkningar, konstaterar styrelsen att aktiekapitalet är intakt.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.